
Opisane ćwiczenie stanowi dość duże wyzwanie, szczególnie jeśli użyje się odpowiedniego ciężaru roboczego. Wariant wykonywany z wykorzystaniem ławki jest trudniejszy w porównaniu do sytuacji, w której nogi są zablokowane np. z użyciem drabinki gimnastycznej lub specjalnej ławki.
Skłony tułowia z ciężarem trzymanym nad głową - zaangażowane mięśnie:
- Mięsień prosty i skośny brzucha
- Mięsień biodrowo-lędźwiowy
- Mięsień napinacz powięzi szerokiej
- Mięsień prosty uda
- Mięsień krawiecki
- Część mostkowa i obojczykowa klatki piersiowej
- Mięsień piersiowy mniejszy
- Mięsień trójgłowy ramienia (triceps)
- Mięsień zębaty przedni
- Przedni i środkowy (boczny) akton mięśnia naramiennego
- Mięsień piszczelowy przedni
- Szereg innych mięśni stabilizujących i wspomagających
Skłony tułowia z ciężarem trzymanym nad głową - prawidłowe wykonanie
Leżymy na podłożu, jeśli trzeba, pod ciało można podłożyć odpowiednią, miękką matę, materac itd. Ciężar jest trzymany w rękach, łokcie są wyprostowane. Nogi są lekko ugięte w kolanach, stopy spoczywają na ławce.
Unoś tułów, jednocześnie kierując ciężar w górę. Po osiągnięciu odpowiedniego zakresu ruchu, gdy tułów znajduje się blisko kolan, wracasz do pozycji wyjściowej, w sposób powolny, kontrolowany.
Uwagi i sugestie
Objętość w treningu brzucha nie musi być duża, wystarczą 2-3 serie, które kończą się kilka powtórzeń od granicy załamania. Użyty ciężar powinien pozwolić na wykonanie przynajmniej 10 powtórzeń w serii, optymalny zakres to 15-20 powtórzeń. Tego rodzaju praca nie powoduje miejscowej redukcji tłuszczu, jest to silnie zakorzeniony mit.
Wspomniane ćwiczenie jest trudne, dlatego początkowo mniejsze problemy mogą sprawiać np. scyzoryki (jednoczesna praca nogami i tułowiem w leżeniu dłonie wędrują w kierunku stóp, ciało składa się jak scyzoryk) lub spięcia tułowia na ławce skośnej z ciężarem.
