
Opisane ćwiczenie może sprawiać pewien problem i wymykać się klasyfikacji. Typowe spięcia brzucha (crunches) w leżeniu są wykonywane w krótkim zakresie ruchu, porusza się tam tułów, ale nie nogi. W odwrotnych spięciach brzucha ruch wykonują kończyny dolne, a górna część ciała leży na podłożu (lub na jakimś przyrządzie np. ławce, lub piłce).
Co warto wiedzieć?
Spięcia brzucha z przyciąganiem kolan przypominają raczej odmianę „scyzoryka”, czyli jednoczesne unoszenie rąk i nóg w leżeniu (ciało składa się jak scyzoryk). Przypomina też częściowy scyzoryk, czyli składanie ciała w rodzaj kokonu (odmiana scyzoryka ze zgiętymi nogami, kolana kierujemy w kierunku klatki piersiowej, a dłonie w kierunku piszczeli).
Spięcia brzucha z przyciąganiem kolan można stosować zamiast pełnozakresowych „brzuszków”, czyli klasycznego uginania tułowia do nóg zaczepionych o maszynę czy drabinki gimnastyczne. Nie należy traktować mięśni brzucha priorytetowo, licząc, że w ten sposób pozbędziemy się tkanki tłuszczowej odłożonej w rejonie tułowia. To się raczej nie uda. Redukcja zależy od diety, nie od treningu. Opisane ćwiczenie jest prostsze niż scyzoryk, ale trudniejsze niż warianty krótkich spięć tułowia w leżeniu.
Spięcia brzucha z przyciąganiem kolan - zaangażowane mięśnie
- Mięsień prosty brzucha
- Mięsień biodrowo-lędźwiowy
- Mięsień napinacz powięzi szerokiej
- Szereg innych mięśni stabilizujących i wspomagających
Spięcia brzucha z przyciąganiem kolan - prawidłowe wykonanie
- Leżymy na podłożu, jeśli trzeba, pod ciało można podłożyć odpowiednią matę.
- Nogi lekko ugięte w kolanach, dłonie znajdują się za głową.
- Wykonujemy krótkie, kontrolowane spięcia, kierując łokcie w kierunku kolan.
- Wraz z ruchem oderwania tułowia od ziemi kierujemy kolana w kierunku klatki piersiowej.
Uwagi i sugestie
Nie należy utrzymywać silnego nacisku rękoma w szyjnym odcinku kręgosłupa, jeśli ktoś ma z tym problem, to lepiej byłoby trzymać ręce w położeniu neutralnym np. z przodu klatki piersiowej. Jest to często spotykany problem przy różnego rodzaju skłonach np. klasycznych brzuszkach. Ćwiczenie sprawdzi się jako uzupełnienie dla treningu mięśni brzucha występującym przy okazji np. ćwiczeń z wolnymi ciężarami.
