Jest to jedno z najbardziej klasycznych ćwiczeń, którego wykonanie jest dość skomplikowane. Jeśli nie musisz, proponuję rozpocząć przygodę z wyciskaniem nad głowę od suwnicy lub sztangi. Mniej problemów zwykle sprawia wersja wyciskania nad głowę siedząc (sztangą, hantlami), gdzie wykorzystuje się wysokie oparcie ławki.

 1. Wyciskanie sztangielek nad głowę stojąc - zaangażowane mięśnie
 2. Wyciskanie sztangielek nad głowę stojąc - prawidłowe wykonanie
 3. Uwagi i sugestie 

Wyciskanie hantlami nad głowę stojąc, stawia ogromne wymagania przed mięśniami grzbietu i brzucha, konieczna jest dodatkowa stabilizacja sylwetki. Poza tym wiele osób nieświadomie włącza do tego ruchu nogi, przez co typowe kulturystyczne ćwiczenie zamienia się w wyciskopodrzut (push press), uzupełniający bój z podnoszenia ciężarów. Umożliwia to wykorzystanie większego ciężaru roboczego, niestety kosztem mniejszej pracy przedniego i środkowego aktonu mięśnia naramiennego. Moim zdaniem nie jest to opłacalne w kontekście sylwetkowym.

Wyciskanie sztangielek nad głowę stojąc - zaangażowane mięśnie

 • Przedni akton mięśnia naramiennego
 • Środkowa część mięśnia naramiennego
 • Mięsień nadgrzebieniowy
 • Mięsień trójgłowy ramienia (triceps)
 • Czworoboczny grzbietu („kaptury”)
 • Mięsień zębaty przedni
 • Mięsień dźwigacz łopatki
 • Mięśnie proste brzucha
 • Mięśnie prostowniki grzbietu

Wyciskanie sztangielek nad głowę stojąc - prawidłowe wykonanie

wyciskanie sztangielek nad głowę stojąc

Ustawiamy dłonie szerzej niż barki, usztywniamy sylwetkę (brzuch i grzbiet), nabieramy powietrza, wyciskamy ciężar jednostajnie, nad głowę. Po osiągnięciu najwyższego punktu (np. po zablokowaniu łokci) odwracamy ruch i rozpoczynamy powolne opuszczanie ciężaru.

Uwagi i sugestie 

Ważne, aby ciężar nie spadał bezwładnie, bo faza ekscentryczna ruchu odpowiada za większość efektów hipertroficznych, we wszystkich wariantach wyciskania. Właściwie, gdybyśmy mieli asekurujące osoby lub maszynę, to można wykonywać tylko fazę opuszczania, bez wyciskania, a i tak odnotowalibyśmy wzrost siły i masy mięśniowej. Przed wykonywaniem tego ćwiczenia warto byłoby poświęcić uwagę na rotacje zewnętrzne i wewnętrzne (ochrona stawu barkowego), dogrzać tricepsy, przedramiona, łokcie.

Komentarze (0)