
Wyciskanie hantlami jest jednym z lepszych ćwiczeń, choć nie jest niezastąpione. Dla niektórych osób lepszą opcją będzie wyciskanie na suwnicy Smitha, ponieważ odpada problem ze stabilizacją ciężaru. W ten sposób ogranicza się znacząco ryzyko. Suwnice bywają krytykowane, ponieważ w niektórych ćwiczeniach wymuszają sztuczny tor ruchu.
Co warto wiedzieć?
W przypadku wyciskania „na Smicie” tego problemu nie ma. Poza tym, jeśli nie masz asekuracji, to użycie hantli może być problematyczne, szczególnie przy dużych ciężarach. Problemy pojawiają się szczególnie na początku, gdy ciężar należy umieścić nad głową (jeśli zaczynasz od fazy ekscentrycznej, opuszczania ciężaru) lub przy głowie, jeśli zaczynasz od fazy koncentrycznej ruchu (wyciskania).
To nie wszystko, problematyczne staje się również odkładanie ciężkich hantli, a ich rzucanie na zatłoczonej siłowni nie należy do najlepszych pomysłów. Planując trening z wykorzystaniem ławki i hantli należy uwzględnić te krytyczne elementy. Opisane ćwiczenie jest wykonywane, gdy ławka jest ustawiona pod nieco mniejszym kątem. Jeśli ustawiasz podparcie pionowo, to jest to najtrudniejsza odmiana ćwiczenia.
Im niżej jest ustawiane podparcie ławki, tym większy jest tam udział klatki piersiowej, co sprawia, że ćwiczenie staje się łatwiejsze. Z kolei zbyt niskie ustawienie (45-50 stopni) sprawia, że w największej mierze pracuje tu muskulatura klatki piersiowej, a udział mięśni naramiennych (na których nam zależy) jest mniej znaczący (co nie znaczy, że w ogóle nie występuje).
Wyciskanie hantli nad głowę siedząc (ławka pod kątem) - zaangażowane mięśnie
- Przedni akton mięśnia naramiennego
- Środkowa część mięśnia naramiennego
- Mięsień nadgrzebieniowy
- Triceps
- Czworoboczny grzbietu („kaptury”)
- Mięsień zębaty przedni
- Mięsień dźwigacz łopatki
- Mięśnie proste brzucha
- Mięśnie prostowniki grzbietu
Wyciskanie hantli nad głowę siedząc (ławka pod kątem) - prawidłowe wykonanie
- Ustawiamy dłonie szerzej niż barki, usztywniamy sylwetkę (brzuch i grzbiet), nabieramy powietrza, wyciskamy ciężar jednostajnie, nad głowę.
- Po osiągnięciu najwyższego punktu (np. po zablokowaniu łokci) odwracamy ruch i rozpoczynamy powolne opuszczanie ciężaru.
Uwagi i sugestie
Ważne, aby ciężar nie spadał bezwładnie, bo faza ekscentryczna ruchu odpowiada za większość efektów hipertroficznych, we wszystkich wariantach wyciskania. Właściwie, gdybyśmy mieli asekurujące osoby lub maszynę, to można wykonywać tylko fazę opuszczania, bez wyciskania, a i tak odnotowalibyśmy wzrost siły i masy mięśniowej.
Wyciskanie ciężaru nad głowę jest ryzykownym rodzajem ruchu, ramię jest zgięte i ustawione w rotacji, co powoduje znaczące przeciążenia. Dlatego przed wykonywaniem tego ćwiczenia warto byłoby poświęcić uwagę na rotacje zewnętrzne i wewnętrzne (ochrona stawu barkowego), dogrzać tricepsy, przedramiona, łokcie. Jeśli w trakcie wyciskania znacząco skracasz zakres ruchu, to efekty również będą połowiczne. Często okazuje się, iż korzystniejsze jest zmniejszenie ciężaru roboczego.
