SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Combat 56 trenujący i ich doświadczenia

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 261529

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1547 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4112
no jeden staż sie skończył w Poznaniu zaczął w Białobrzegach pod Warszawą. Kolejny staz w Poznaiu w październiku więcej niebawem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1547 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4112
doczekalismy sie nowej strony majora Kupsa zawartość ta sam w atrakcyjnym opakowaniu / nie ma to jak komercja /. Spodziewałem sie czegoś leprzego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1547 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4112
JAK SIĘ BIJĄ INNI
napisał artykuł Ireneusz Chloupek - mój dobry znajomy.
Poziom zajęć i liczba poświęcanych na nie godzin oraz dobór technik są w poszczególnych siłach zbrojnych bardzo zróżnicowane. Mimo istnienia formalnych instrukcji, treningi rzadko mają ujednolicony charakter we wszystkich jednostkach. Pisząc o systemach wojskowej walki wręcz na świecie, siłą rzeczy trzeba uciec się do pewnych uogólnień albo pokazać tylko wyrywkowe przykłady.
Za pioniera w dziedzinie bojowych systemów walki wręcz uważa się Williama E. Fairbairna, brytyjskiego oficera Royal Marines, a następnie municypalnej policji Szanghaju, na początku ubiegłego wieku jednego z najniebezpieczniejszych miast świata. Wraz z inspektorem E.A. Sykesem Fairbairn przeanalizował okoliczności setek aresztowań i potyczek policjantów z przestępcami. Na podstawie wyciągniętych wniosków oraz osobistych doświadczeń z ponad 600 akcji policyjnych opracował ok. 1920 r. system walki dla policji, bazujący na wybranych technikach ju-jitsu, judo Kodokan, chińskiego boksu, jak wówczas nazywano wu-shu i taktyce walki ulicznej. Oprócz tego był jednym z autorów nowoczesnego treningu w szybkim strzelaniu bojowym oraz organizatorem pierwszej policyjnej jednostki specjalnej typu interwencyjnego.
Po wybuchu II wojny światowej Fairbairn i Sykes wrócili do Wielkiej Brytanii, by nauczać walki wręcz i specjalnych technik strzeleckich najpierw tajne oddziały Home Guard przygotowane do walki partyzanckiej w razie okupacji niemieckiej, a następnie komandosów i agentów Special Operations Executive. W tym czasie zmodyfikowali policyjny system nazwany Defendu, dostosowując go do potrzeb wojska i służb specjalnych. Fairbairn został wkrótce poproszony także o szkolenie komandosów i agentów amerykańskiego odpowiednika SOE - Office of Strategic Service, a jego system przyjęli także komandosi amerykańsko-kanadyjskiego oddziału specjalnego 1. SSF "Devils Brigade".
Po wojnie techniki Defendu były podstawą wielu nowszych programów walki wręcz, wprowadzanych w różnych formacjach w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Niektóre rozwiązania można spotkać także w innych systemach bojowych, m.in. izraelskiej Krav Madze.
Bojowy system walki wręcz powstał także w latach 20. w Związku Radzieckim. Początkowo tajny, przeznaczony tylko dla służb specjalnych, otrzymał nazwę sambo (samozaszczita biez orużia, czyli samoobrona bez broni). Jako głównego jego twórcę podaje się najczęściej judokę Wasyla Oszczepkowa, ale istotny wkład wniósł tu także Wiktor Spiridonow reprezentujący ju-jitsu. Sambo powstało więc jako zbiór technik z judo, ju-jitsu, narodowych zapasów ludów zamieszkujących ZSRR, uderzeń z boksu angielskiego oraz kopnięć z francuskiego savate. Wbrew nazwie obejmowało także techniki walki z bronią.
W 1972 r. w armii ZSRR wprowadzono szeroko tzw. rukopasznyj boj (walka wręcz) - system oparty na prostych technikach wybranych z bojowego sambo, później wzbogacony o elementy karate. Zawiera on charakterystyczne imitowanie uderzeń w celu zmylenia przeciwnika. Od 1980 r. rozgrywane są zawody wojskowe i milicyjne w rukopasznym boju.
Obecnie większość systemów wojskowej walki wręcz teoretycznie opiera się na najłatwiejszych do opanowania, najskuteczniejszych i najmniej ryzykownych dla wykonującego agresywnych technikach, jednak prawidłowość ich doboru i skuteczność to rzeczy względne. W wielu państwach wojskowa walka wręcz to po prostu wyselekcjonowane i połączone z użyciem etatowej broni techniki z jednej sztuki walki: ju-jitsu, wu-shu, wing-tsun, vietvodao...
Typowym przykładem jest północnokoreański kyok-sul (gjogsul) wprowadzony w latach 50. do szkolenia tamtejszej armii. Instruktorzy z Korei Północnej propagowali go również w latach 80. w jednostkach specjalnych WP i armii byłej NRD.

Parszywe sztuczki

O krok dalej posunęli się twórcy takich programów jak niemieckie Musado MCS (Military Combat System), przygotowane przez Herberta Grudzenskiego na podstawie techniki koreańskiego hwarangdo. Składa się on z czterech bloków: pierwszy to walka bez broni, (głównie chwyty obezwładniające i uwalniające, dźwignie, uderzenia i kopnięcia oraz rzuty); drugi obejmuje podstawowe metody walki pałką lub podobnym narzędziem i obrony przed nim; trzeci to obrona przed atakiem nożem; czwarty: walka na noże, likwidacja wartowników oraz tzw. parszywe sztuczki zaczerpnięte z repertuaru koreańskich ninja (sulsa) umożliwiające błyskawiczne i skuteczne unieszkodliwienie przeciwnika. Musado nauczane jest od lat 80. w wielu jednostkach Bundeswehry, a od 90. stanowi oficjalny system w armii czeskiej.
Bardziej wszechstronne wydają się systemy opracowane specjalnie dla armii na podstawie więcej niż jednej sztuki walki. W Japonii wprowadzono w wojsku system Toshu-Kakuto opracowany przez mjr. Chiba Sanshu w 1954 r. jako połączenie najskuteczniejszych technik ju-jitsu z prostymi uderzeniami i kopnięciami wybranymi z karate. Nauczana w armii chińskiej od lat 60. Qinna Gedou (wojskowe sanshou) to z kolei najlepiej sprawdzające się, bardzo dynamiczne elementy z różnych szkół kung-fu, przygotowujące zarówno do walki uderzeniami, kopnięciami i blokami, jak i za pomocą rzutów, dźwigni, technik zapaśniczych w "parterze" oraz broni.
Prawdziwą mieszanką technik z różnych sztuk i stylów walki posługują się południowokoreańskie jednostki specjalne. W całej tamtejszej armii trenowana jest wojskowa odmiana taekwondo, ale komandosi słusznie uznali, że żaden pojedynczy styl nie jest w pełni wszechstronny i lepszy od innych, za to ma mocne strony w określonych sytuacjach. Dlatego uczą się walki tu kong moo sul, która stanowi zbiór technik z wielu sztuk i sportów, dobranych według klucza mającego zapewnić efektywność w każdych warunkach. Tym kluczem jest zrozumienie, że zwycięstwo zależy od użycia technik właściwych dla dystansu starcia: od wymagających posługiwania się bronią, przez dystans kopnięć, uderzeń rękami, bliskich uderzeń głową, łokciami i kolanami, po walkę w parterze.

A jednak Bruce Lee

W armiach Europy i Ameryki Północnej walce wręcz nie poświęca się tyle czasu co na Dalekim Wschodzie. Ale to właśnie w USA powstał na potrzeby sił specjalnych jeden z najnowocześniejszych systemów mogący służyć za wzór wojskowego combatu. W większości jednostek amerykańskich obowiązuje prosty, logiczny i skuteczny zbiór technik Combatives ujęty w instrukcji polowej FM 21-150 oraz w nowszej wersji FM 3-25.150 z rozbudowaną częścią walki w parterze pod wpływem sukcesów Brazylijskiego ju-jitsu (choć nie zalecanej jako metoda walki realnej, lecz rozwijania kondycji, budowania ducha bojowego). Siły specjalne miały jednak większe wymagania.W latach 80. i 90. jednostki morskich komandosów Navy SEAL ze wschodniego wybrzeża opierały swój trening na wszechstronnym i elastycznym stylu Bruca Lee jeet kuna do. W tym czasie dowództwo morskich sił specjalnych wykupiło prawa do autorskiego programu Jerry’ego Petersena SCARS (Special Combat Aggressive Reactionary System) - nowoczesnego systemu ofensywnej walki wręcz przygotowanego głównie na bazie technik z san soo kung fu. SCARS okazał się prosty i niezwykle skuteczny, ale wybujałe ego i mała elastyczność jego twórcy sprawiła, że z czasem SEALs go porzucili. Były żołnierz tej formacji Lew Hicks przedstawił następnie zbliżony do SCARS system SAFTA, ale nie został oficjalnie wprowadzony. Walka wręcz została ostatecznie umieszczona w bloku szkolenia SEALs w walce z bliska CQB, pod nazwą Combat Fighting Course. Wybrano nań w 1996 r. system Duane’a Dietera: Close Quarters Defense (CQD), uznany za doskonale wkomponowany w działania bojowe z bronią. Dieter, były członek policyjnych grup specjalnych SWAT i podobnej grupy działającej w strukturze agencji antynarkotykowej DEA, miał za sobą dziesiątki "gorących" akcji z bronią w ręku przeciwko groźnym przestępcom, podczas których dochodziło do bezpośredniej konfrontacji. Takich, w których nie można było strzelać a należało błyskawicznie przejąć kontrolę nad przeciwnikiem bez zabijania. Techniki walki połączył z odpowiednimi postawami strzeleckimi, sposobem poruszania się, kontrolowaniem otoczenia, obezwładnianiem, pilnowaniem i prowadzeniem jeńca oraz podnoszeniem sprawności fizycznej pod kątem operacyjnym. Obecnie komandosi poznają CQD podczas tygodniowego szkolenia indywidualnego na kursie kwalifikacyjnym i następnie podczas szkolenia w składzie plutonu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
jakryc ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 205 Napisanych postów 13874 Wiek -4407 dzień Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 158206
wiesz, że istnieje opcja edytowania poprzedniej wypowiedzi?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Lewro: a gdzie widzałes te techniki bo sa przeciez nikt ich dotad nie publikował , chyba że tak to podaj źródła
----------------
Tu mnie mocno zdziwiles. Podrecznik byl reklam,owany juz ok 2 lat temu w Komandosie, wiec jak to jest mozliwe ze "nikt tego nie publikowal"? Btw widzialem te techniki wlasnie w komandosie (malutko), a takze ktos mi pokazywal fragment programu (chyba ksero), ale kto to juz nie pomne, bo to bylo z poltora roku temu, a ja specjalnej wagi do tego nie przykladalem.

Kicius: Kiedyś tu tłumaczyłem taką statystykę. Na 882 "przesłuchane" przypadki gołymi rękami walczono 18 razy.
-----------------
Ale jakie przypadki? Bo wealki wrecz podczas dzialan bojowych to ja znam jeden - lotnisko Rio Hata w Panamie.

No bo cholera może najlepiej szermierki uczyć, albo wrócić do nauki walki na bagnety czy jakieś filipiny w to zaangażować.
------------------
Na pewno bedzie to bardziej przydatne niz walka wrecz. Ze o szermierca na saperki nie wspomne.

Lewro: napisał artykuł Ireneusz Chloupek
-------------------
Dla mnie to z miejsca dyskredytuje text. Niedosc ze gosc nie ma pojecia o walce wrecz to jest dla mnie przykladem redaktorskiej nieuczciwosci.

Za pioniera w dziedzinie bojowych systemów walki wręcz uważa się Williama E. Fairbairna,
----------------------
Facet zdaje sie nigdy nie slyszal np o kapitanie Allanie Corstorphinie Smithcie ktory byl posiadaczem czarnego pasa judo (a takze cwiczyl boks) i instruktorem walki wrecz w szkole piechoty USA w latach 1917-18, a w 1920 wydal podrecznik walki wrecz "The Secrets of Jujitsu, A Complete Course in Self Defense". Ani o pulkowniku (wowczas kapitanie) Anthonym Josephie Drexelu Biddle'u ktory podczas I wsw szkolil US Marines w walce wrecz na bazie jujutsu, boksu i savate, a w 1937 roku wydal podrecznik "Do or Die, Military Manual of Advanced Science in Individual Combat". Ani o Williamie J. Jacombie, kanadyjskim oficerze, autorze "Boxing for Beginners with Chapter Showing Its Relationship to Bayonet Fighting" z 1918 roku. Ani o Risherze Thornberrym i Lloydzie Irelandzie, instruktorach w 91 dywizji piechoty USA podczas I wsw. Ani o wielu innych instruktorach. Nie slyszal tez o cwiczeniu zapasaow i boksu w armii jeszcze wczesniej.

Bojowy system walki wręcz powstał także w latach 20. w Związku Radzieckim. Początkowo tajny, przeznaczony tylko dla służb specjalnych, otrzymał nazwę sambo
------------------------
Poczatki Sambo siegaja pierwszej dekady XX wieku, a nie lat 20-tych. I bynajmniej nie byl to poczatkowo system militarny, lecz od poczatku rozwijal sie dwutorowo.

Obecnie większość systemów wojskowej walki wręcz teoretycznie opiera się na
---------------------
Bzdura, te teorie byly kiedys na topie, ale juz nie sa.

instrukcji polowej FM 21-150 oraz w nowszej wersji FM 3-25.150 z rozbudowaną częścią walki w parterze pod wpływem sukcesów Brazylijskiego ju-jitsu (choć nie zalecanej jako metoda walki realnej, lecz rozwijania kondycji, budowania ducha bojowego).
-------------------
Jakiej rozbudowanej? Facet lze jak pies, ktorym zreszta jest. Calosc walki wrecvz w najnowszym podreczniku US Army to Bjj. A jak chce zobaczyc czy to metoda walki realnej to niech stanie do walki jesli ma dosc jaj (akurat wiem ze nie ma).

Moglbym wiecej bzdetow z tego "artykulu" skomentowac. ale mi sie nie chce. Szkoda wysilku, dosc powiedziec ze cokolwiek napisze Chloupek to mozna to do kibla spuscic, taka ma wartosc.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1547 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4112
ale z ciebie bufon. Irkowi do pięt nie dorastasz, człowiek jako jeden z niewielu Polaków ukończył Westpoint , sprawy militarne zna do kiedy ty leczyłeś mleczaki u dentysty. Jeśli ty gdzies piszesz to tylko w brukowcach. Idz do psychologa i zacznij leczyc swoje kompleksy napewno masz ich wiele.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2201 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15791
Boruta: Ale jakie przypadki? Bo wealki wrecz podczas dzialan bojowych to ja znam jeden - lotnisko Rio Hata w Panamie.

Nie przesadzaj,
- angole w zeszłym roku w Iraku - podobno.
- Próba deblokady Pierwomajskoje na odcinku 173 otr 22OBrSpN w styczniu 1996 - Według Troszewa
- Wzgórze 776 w Czeczenii 29 lutego 2000 - tylko tam już nie ma kto o tym opowiadać (artyleria pozamiatała imprezę w trakcie) ale po trupach i z "radiopieriechwata" wiadomo.

Dałoby sie trochę wyszukać, ale fakt, przypadki ekstremalnie rzadkie dziś.

A rzeczona statystyka dotyczyła II WŚ.




Zmieniony przez - Kicius w dniu 2005-04-27 09:30:09

So give it up you bloody sods you'll not be getting laid
And the sooner that you're out the door the sooner we'll be paid

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Lewro. Mam gdzies co Twoj kotles konczyl, a "sprawami militarnymi" zajmowalem sie dokladnie wtedy kiedy mleczaki mialem. Ale wyroslem z tej choroby wieku dzieciecego, czego o Tobie sie powiedziec nie da.
Jedyny brukowiec do ktorego pisalem to byl wlasnie Komandos i zaslugiwal na ta nazwe min wlasnie dzieki Chloupkowi, ktory z redaktorska rzetelnoscia ma tyle wspolnego co nic.

Kicius: Nie przesadzaj,
- angole w zeszłym roku w Iraku - podobno.
- Próba deblokady Pierwomajskoje na odcinku 173 otr 22OBrSpN w styczniu 1996 - Według Troszewa
- Wzgórze 776 w Czeczenii 29 lutego 2000 - tylko tam już nie ma kto o tym opowiadać (artyleria pozamiatała imprezę w trakcie) ale po trupach i z "radiopieriechwata" wiadomo.
--------------------
Odnosnie Angoli to nie znam sprawy, natomiast w przypadku Czeczenow dziwi mnie brak uzycia nozy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2201 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15791
No to się nie zrozumielim.

Tobie chodziło o "gołe ręce"

Angole - to z bagnetami, jak znajdę to dam linka.
A w tych dwóch przypadkach z Czeczenii - to akurat byli głównie "Hattabowcy" a nie Czeczeni AFAIK - co nie zmienia faktu użycia "sprzętu".

So give it up you bloody sods you'll not be getting laid
And the sooner that you're out the door the sooner we'll be paid

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 107 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 861
Cze,zakończył się XII ogólnopolski staż systemu combat56,zajęcia w Białobrzegach na wysokim poziomie,szybko z tematem bez zbędnego pierd...konkret rozgrzewka konkret ludzie i to czego oczekiwałem krótkie mocne techniki.Część zajęć prowadzona przez instr.z Katowice,Szczecin,Warszawka,Toruń,i Lublin(zabrakło instruktorów z Poznania).Sposób prowadzenia w mojej ocenie rzetelny bez jakiegoś chorego lansowania sie "kim to ja nie jestem".Dopisała i pogoda i uczestnicy,szkoda tylko że doba taka krótka i tylko 5dni zajęć.Pozdro

nie ufaj nie proś nie bój się

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

cokolwiek w rudzie ???

Następny temat

Muzyka na treningu

WHEY premium