Będzie to praktycznie drugi pełny rok działalności sekcji zawodowej IFBB nazywanej Elite Pro. Organizacja rozrasta się i wzmacnia, przybywa zawodów i zawodników. W tym roku będzie ponad 20 imprez Elite Pro, najczęściej będą one organizowane w połączeniu z dużymi zawodami amatorskimi.

Zawodowe Mistrzostwa Świata Kobiet będą rozegrane w Rizhao, Chiny (28-30 sierpnia), natomiast Zawodowe Mistrzostwa Świata Mężczyzn odbędą się w Benidormie, Hiszpania (1-3 listopada).

Oczekiwaną nowością jest wprowadzenie karty Elite Pro dla weteranów/weteranek w kulturystyce, fitness sylwetkowym i bikini fitness. Weterani będą mieli swoje odrębne Mistrzostwa Świata Zawodowych Weteranów Elite Pro (World Pro Masters Championships).

Karty Elite Pro będzie można zdobywać praktycznie na wszystkich imprezach. Na Diamond Cup oraz na Elite Pro Qualifier będą to 1-3 karty dla zwycięzców w kategoriach overall. Na zawodach Gran Prix – 1 karta dla zwycięzcy w overall. Zawody Grand Prix będą miały charakter regionalny.

Podsumowując, karty Elite Pro można zdobyć na:

  • Mistrzostwach świata i kontynentów (zwycięzcy poszczególnych kategorii)
  • Zawodach kwalifikacyjnych Diamond Cup i Grand Prix (czołówka w overall)
  • Pierwsza dziesiątka w każdej konkurencji z Rankingu IFBB za dany rok
  • Jako „Dziką Kartę” w szczególnych okolicznościach.

Wykaz konkurencji, w których będą wręczane karty Elite Pro oraz liczba tych kart będą podane w Inspection Report dla każdej imprezy.

Zostało także usprawnione wydawanie Kart Elite Pro. Od tego roku na kartach nie będzie zdjęcia posiadacza. Kartę będzie można szybko uzyskać elektronicznie, ściągając ją ze strony internetowej Elite Pro. Będzie to tak zwana karta wirtualna, umożliwiająca start na najbliższych zawodach Elite Pro. Potem zawodnik dostanie swoją autentyczną kartę.

Kartę wirtualną będzie można uzyskać po złożeniu przez zawodnika formularza (Application Form) za pośrednictwem jego Federacji Narodowej, w naszym przypadku PZKFiTS.

Kalendarz imprez Elite Pro na 2019 r obejmuje ponad 20 pozycji. Łączna pula nagród wynosi już prawie 600 000 USD, a jeszcze nie ustalono nagród na 4 zawodach, więc zapewne dojdzie do 700 000 USD. Ciekawie zapowiada się Euro Tour, który ma się zacząć zawodami Arnold Classic Europe (20-22 września), potem objąć dwie imprezy w weekend 28-29 września, aby zakończyć się na Elite Pro Nordic Cup w Lahti (5 października). Praktycznie, 4 imprezy w dwa tygodnie. Na każdej z nich będą 3 konkurencje: zawsze kulturystyka open i bikini, a dodatkowo classic physique lub fitness sylwetkowe lub fitness plażowe mężczyzn. Pula nagród w granicach 15 000 – 18 000 USD, jedynie na Arnold Classic 60 000 USD (na 5 konkurencji).

W 2018 r w zawodach Elite Pro brało udział wielu naszych zawodników i zawodniczek.

Kilkoro z nich zakwalifikowało się na Mistrzostwa Świata i osiągnęło następujące wyniki:

  • Szymon Łada (kulturystyka) – 3 miejsce
  • Patryk Jaśkiewicz (classic physique) – 6 miejsce
  • Jacek Ratusznik (classic physique) – 9 miejsce
  • Renata Nowak (bikini) – 5 miejsce
  • Paula Mocior (bikini) – 6 miejsce
  • Małgorzata Flis (bikini) – 12 miejsce

Obraz może zawierać: 1 osoba

Ale Łada wygrał jeszcze zawody Elite Pro Nordic Cup i był 2 na Elite Pro Arnold Classic Europe, a Flis i Emil Kaleński wygrali swoje kategorie na Elite Pro Canada w Montrealu.

Obraz może zawierać: 3 osoby, uśmiechnięci ludzie

Na zawodach Elite Pro 2018 startowali jeszcze: Adrian Cyronek (kulturystyka klasyczna), Andrzej Kołodziejczyk (kulturystyka), Artur Kozieł (kulturystyka), Rafał Zabawa (fitness plażowe) i Anna Bonisławska (bikini). W tym roku dołączy do nich Marcel Przyszlak (classic physique), któremu kartę Elite Pro przyznano w styczniu 2019 r.

Kilkoro innych naszych zawodników i zawodniczek uzyskało prawo przejścia do Elite Pro, ale się z tym nie kwapią, gdyż w Rankingu IFBB też można wywalczyć niezłe nagrody finansowe (w tym roku udało się to Nikoletcie Sularz, Krzysztofowi Skryplonkowi, Karolowi Kasprzykowi, Mariuszowi Żabie, Piotrowi Zielińskiemu, Piotrowi Majchrowiczowi, Dagmarze Dominiczak, Aleksandrze Kępie i Aleksandrze Krzyworzece). Do tego dochodzą darmowe wyjazdy na mistrzostwa świata i Europy, nagrody za medale mistrzostw świata i Europy (nawet w granicach 10 000 zł) oraz stypendia sportowe (w granicach 1000-2000 zł miesięcznie). Amatorskie gwiazdy PZKFiTS mają się więc nad czym zastanawiać.

Obraz może zawierać: 2 osoby, w tym Mariusz Żaba, ludzie stoją

Dodając do tego 15 000 EUR za 1 miejsce w Rankingu (kulturystyka, kulturystyka klasyczna, bikini i fitness plażowe) można, przy odrobinie szczęścia, uzyskać prawie 100 000 zł!

Komentarze (1)
MARIAN 17

NA SAMYM KONCU JEST BŁĄD-NAGRODY BYŁY WYPŁACANE W DOLARACH A NIE EURO :-)

0