Zawodowa organizacja IFBB Elite Pro została utworzona we wrześniu 2017 r. Pierwszymi polskimi zawodnikami, którzy uzyskali status zawodowca Elite Pro byli kulturyści: dwukrotny mistrz świata Szymon Łada i dwukrotny wicemistrz świata Andrzej Kołodziejczyk.

Znalezione obrazy dla zapytania ifbb elite pro

Zdobycie prawa do przejścia na zawodowstwo nie jest łatwe, ale też nie jest zbytnio wyśrubowane.

Ogólne zasady mówią, że takie prawo nabywa się przez:

 1. Wygranie swojej kategorii na Mistrzostwach Świata
 2. Wygranie swojej kategorii na Mistrzostwach Kontynentalnych
 3. Zajęcie odpowiednio wysokiego miejsca na zawodach kwalifikacyjnych (tzw. Elite Pro Qualifier). Zwykle są to czołowe miejsca w kategoriach overall (lub open). Szczegóły podane są w regulaminie każdej imprezy.
 4. Uplasowanie się w pierwszej dziesiątce dorocznego Rankingu IFBB w swojej konkurencji.
 5. Można też uzyskać „dziką kartę”, którą jeden raz ma prawo wydać każda Federacja Narodowa.

Co ciekawe, tak sformułowane wymagania powodują, że najwięcej awansów do Elite Pro jest zdobywanych na zawodach kwalifikacyjnych, takich jak IFBB Diamond Cup czy IFBB Grand Prix, co powoduje, że często dostają się tam zawodnicy mniej znani i utytułowani. Natomiast dla arcymistrzów (np. mistrzów świata czy Europy) jest ciekawa alternatywa w postaci rywalizacji w Rankingu IFBB, gdzie też można zdobyć pokaźne nagrody finansowe. Dlatego część zawodników wielokrotnie zdobyła już prawo przejścia na zawodowstwo, ale wcale się z tym nie kwapi, woląc nadal walczyć w amatorach, gdzie przecież na najważniejsze imprezy jedzie się na koszt Federacji Narodowej (w Polsce - na koszt PZKFiTS). Do tego dochodzą stypendia z Ministerstwa Sportu oraz wysoka, roczna nagroda finansowa. Aby zdobyć porównywalne korzyści w Elite Pro, trzeba być w ścisłej czołówce swojej konkurencji, a więc być supertalentem, takim jak Szymon Łada.

Na przeciętnych zawodach Elite Pro pula nagród na jedną konkurencję wynosi zwykle 4000-5000 EUR. Dla kulturystyki 6000-8000 EUR. Na Arnold Classic Pro (Afryka i Europa) jest to 10 000 EUR. Na Mistrzostwach Świata jest to 20 000 EUR, dla kulturystyki 30 000 EUR.

Jeśli chce się zorganizować zawody Elite Pro w 4-5 konkurencjach, trzeba mieć przygotowane na nagrody 18-24 tys. EUR. Ale IFBB namawia do włączania chociażby jednej konkurencji Elite Pro do imprez amatorskich. Wtedy na pulę nagród wystarczy zgromadzić 5000 EUR (lub 8000 EUR przy dwóch konkurencjach). Jak się to podsumuje, to rocznie na nagrody dla zawodowców Elite Pro IFBB przeznacza około 700 tys. EUR. Dla porównania, na nagrody w Rankingu IFBB dla amatorów jest to ok. 250 tys. EUR. Ale są jeszcze zawody dla amatorów, które także oferują nagrody finansowe (np. zbliżający się Diamond Cup Cairo - pula nagród 33 000 USD, Dubai Muscle Beach - 15 000 USD, Fitness Mania Czechy - 17 000 EUR, Siberian Power Show - 17 000 USD). W sumie, sporo ponad 1 milion Euro wspomaga rocznie najlepszych zawodników IFBB.

Lista 26 polskich zawodowców w Elite Pro

(w nawiasie miejsca wywalczone na zawodach w 2019 r.):

 1. Andrzej Kołodziejczyk - kulturystyka (3-6-4-4)
 2. Szymon Łada - kulturystyka (3-1)
 3. Krzysztof Skryplonek - kulturystyka
 4. Emil Kaleński - kulturystyka
 5. Mateusz Zagórowski - kulturystyka
 6. Rafał Filipczuk - kulturystyka weteranów (3)
 7. Sławomir Szafrański - kulturystyka weteranów (5-6)
 8. Patryk Jaśkiewicz - classic physique
 9. Marcin Marcel Przyszlak - classic physique (2-3-4-12-1-1)
 10. Jacek Ratusznik - classic physique
 11. Adrian Cyronek - classic physique (3-5-3-8-4-7)
 12. Mariusz Żaba - classic physique (9-E-4-E)
 13. Dawid Cnota - classic physique
 14. Karol Kasprzyk - classic physique
 15. Damian Kuffel - classic physique
 16. Marcin Łopucki - classic physique
 17. Radosław Smyk - classic Physique (12-E-5)
 18. Tomasz Marzec - classic physique (6-1-5-5-5)
 19. Rafał Zabawa - fitness plażowe (3-10-E-9)
 20. Piotr Majchrowicz - fitness plażowe
 21. Oskar Tchórzewski - fitness plażowe (E-E-E)
 22. Katarzyna Dmochewicz - bikini fitness
 23. Małgorzata Flis - bikini fitness
 24. Paula Mocior - bikini fitness
 25. Renata Nowak - bikini fitness (3-2-4-E)
 26. Kalina Zygowska - fitness (5)

Jaki wiać, najwięcej zawodowców mamy w classic physique, co wynika z potęgi naszej kulturystyki klasycznej, w której nasi zawodnicy wygrywali zarówno Ranking IFBB jak i zdobywali tytuły mistrzowskie na ME oraz wygrywali szereg innych imprez. Zobaczmy, kto z nich był najaktywniejszy w 2019 roku. Z całej 26-stki startowała dokładnie połowa, czyli 13 zawodników i zawodniczek. Najwięcej startów, po sześć, mieli Marcin Przyszlak i Adrian Cyronek, z tym, że Przyszlak został mistrzem świata, natomiast Cyronek był dwa razy trzeci (w Nafplio i w Lizbonie), ale dzięki tym startom zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata Elite Pro w Tarragonie, gdzie wywalczył 7 pozycję. Pięć startów zaliczył Tomasz Marzec, wygrywając konkurs „Belt & Road” w Chinach i zajmując 5 miejsce na Mistrzostwach Świata Elite Pro. Tak więc w classic physique mieliśmy aż trójkę Polaków na MŚ.

Cztery starty miała fitneska bikini Renata Nowak i pierwsza połowa roku była dla niej bardzo udana: zajęła 2 miejsce na Arnold Classic Africa Pro, 3 miejsce we Francji i 4 w Czechach. Zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata, ale tam nie udało się jej wejść do top 10 (a tylko dziesiątka była klasyfikowana). Cztery starty miał też Rafał Zabawa w fitness plażowym. Zaczął na jesieni, zajmując świetne 3 miejsce w Nafplio, ale potem nie było już tak dobrze. Pokazał jednak, że ma potencjał. Czterema występami może się też pochwalić Mariusz Żaba w classic physique, ale w połowie sezonu przeniósł się do kulturystyki, co zawsze jest trudne i wymaga czasu, aby się tam ustabilizować. Cztery wyjazdy ma też za sobą kulturysta Andrzej Kołodziejczyk. Zawsze plasuje się w drugiej połówce finału, na miejscach 3-6. Trzecie miejsce zajął na początku sezonu, w Nafplio. Potem były jeszcze dwa czwarte miejsca i jedno szóste. Piękna stabilizacja formy.

No i wreszcie Szymon Łada. Tylko dwa starty, gdyż na Mistrzostwa Świata miał automatyczną kwalifikację jako trzeci zawodnik poprzednich Mistrzostw. Zaczął starty na jesieni, od Arnold Classic Europe Pro, gdzie był trzeci, przegrywając drugie miejsce 1 punktem z mistrzem świata 2018 w kat. 90 kg, Finem Miką Sihvonenem. Wygrał wtedy Michal Kriżanek. Potem Łada skoncentrował się już tylko na Mistrzostwach Świata i to przyniosło mu wspaniały sukces, gdyż pokonał wszystkich czołowych zawodowców, z Sihvonenem i Kriżankiem na czele. Pierwszy tytuł zawodowego mistrza świata w historii polskiej kulturystyki!

Oddzielnego komentarza wymaga Elite Pro Weteranów, które póki co obejmuje kulturystykę, bikini fitness i fitness sylwetkowe. Wprowadzone dopiero pod koniec roku, zdążyło mieć tylko 3 imprezy: w Skopje (jeszcze bez Polaków), w Rzymie (Sławomir Szafrański na 5 miejscu) oraz Mistrzostwa Świata Elite Pro Masters w Tarragonie, gdzie dołączył Rafał Filipczuk, od razu wywalczając brązowy medal, a Szafrański był szósty. To się z pewnością będzie dalej rozwijało w tym roku.

Ale są też poważne zmiany w Elite Pro. Na styczniowej naradzie IFBB w Madrycie postanowiono, że w związku z małą liczbą startujących usuwa się konkurencję fitness z Elite Pro, a także kulturystykę do 90 kg. Będzie tylko kulturystyka open. Czarne chmury zbierają się też nad fitness atletycznym kobiet (Women’s Physique), które cieszy się bardzo ograniczonym zainteresowaniem. Fitneski będą natomiast miały swój Puchar Świata amatorek z nagrodami finansowymi.

I rozwiązano jeszcze jeden palący problem związany z imprezami, na których rozgrywane są zarówno zawody dla amatorów jak i zawodowców. Otóż zawodnicy amatorzy, którzy w sobotę uzyskują prawo przejścia na zawodowstwo od razu chcieliby z niego skorzystać i kilka godzin później lub w niedzielę wystartować już w gronie zawodowców. Oczywiście, w sobotę wieczór nie ma możliwości załatwienia wszystkich formalności związanych z przejściem na zawodowstwo (zgoda Federacji Narodowej, uzyskanie akceptacji Prezydenta IFBB, wniesienie opłaty członkowskiej, wyrobienie Licencji Elite Pro). Aby taki start był jednak możliwy (co zresztą uatrakcyjnia zawody dla zawodowców), IFBB wprowadziła nowy przepis, umożliwiający takim zawodnikom jednorazowy start w imprezie Elite Pro, chociaż nadal zachowują oni status amatora. Dopiero potem mogą (choć nie muszą) załatwiać formalności związane z przejściem na zawodowstwo. Mogą też pozostać amatorami. Na podjęcie decyzji mają 1 rok. Potem muszą się ponownie zakwalifikować.

Kalendarz IFBB Elite Pro na 2020 rok już teraz obejmuje 22 imprezy, a zapewne jeszcze się rozrośnie. Pomijając lutowe Angela Borges Elite Pro w Brazylii, szykuje się aż 5 imprez w kwietniu:

 • 03-05 kwietnia: Elite Pro Turkey w Antalii (kulturystyka, fitness plażowe, bikini)
 • 11-13 kwietnia: Elite Pro Malta (kulturystyka, fitness sylwetkowe, wellness)
 • 17-19 kwietnia: Elite Pro Lebanon w Bejrucie (kulturystyka, fitness plażowe)
 • 17-18 kwietnia: Elite Pro Sweden w Malmo (kulturystyka, fitness sylwetkowe, bikini, fitness plażowe)

24-26 kwietnia: Elite Pro Norway w Oslo (fitness sylwetkowe, bikini, fitness plażowe) Niestety, w związku z epidemią wirusową w Chinach, IFBB zawiesiła organizację Elite Pro China, planowanego na 10-12 kwietnia w Szanghaju, jak również Mistrzostwa Azji Amatorów, które miały się odbyć w dniach 07-11 kwietnia w mieście Sanya. Podobnie postępują inne federacje sportowe (odwołano Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce). Teraz dużo zależy od dalszego przebiegu tej epidemii.

Komentarz do listy polskich zawodowców

Lista została ułożona na podstawie wystąpień zawodników o przyznanie
Licencji Elite Pro i potwierdzeń uzyskanych z Biura IFBB. Jeśli kogoś na tej
liście nie ma, a uzyskał Elite Pro Card, to widać omyłkowo nie przysłano do
nas kopii potwierdzenia wydania mu Licencji. Chętnie uzupełnię listę o takie
nazwisko.

Jednocześnie przypominam, jaki tryb postępowania obowiązuje w celu
uzyskania Licencji IFBB Elite Pro:

 1. Trzeba zająć na zawodach międzynarodowych miejsce, które według
  Regulaminu tych zawodów (Inspection Report) nagradzane jest przyznaniem
  Licencji Elite Pro.
 2. Trzeba wystąpić do PZKFiTS z wnioskiem o przyznanie Licencji, podając
  historię swoich najważniejszych startów (osiągnięć).
 3. Jednocześnie trzeba wypełnić wniosek IFBB o przyznanie Licencji Elite Pro
  (który można uzyskać z biura PZKFiTS lub od mnie).
 4. Taki wniosek zostaje zaopiniowany przez Prezesa PZKFiTS i wysłany do
  Centrali IFBB w Madrycie.
 5. Po uzyskaniu akceptacji Prezydenta IFBB (odpowiedź przychodzi także na
  adres e-mailowy zainteresowanego), trzeba opłacić roczną składkę członkowską
  Elite Pro przez stronę internetową
  https://www.elitepro.gbisportinnovation.com/new-licence , wybierając "NEW
  ATHLETE ELITE PRO" Przy okazji przypominam, że składkę członkowską :"RENEWAL ATHLETE ELITE PRO
  " trzeba opłacić również w roku, w którym nie planuje się startów. W
  przeciwnym razie, po niepłaceniu przez 1 rok, traci się status zawodowca.
 6. Po zaksięgowaniu wpłaty przez biuro Elite Pro, otrzymuje sie kod do
  pobrania swojej ELITE PRO CARD, którą można sobie wydrukować czy mieć w
  telefonie.

  Na niedawnej naradzie IFBB omawiana była także sprawa zawodników
  posiadających Licencję Elite Pro, ale niestartujących przez dłuższy okres
  czasu (2-3 lata). Rozważane są dwie możliwości: utrata statusu zawodowca
  (powrót do statusu amatora) lub podwyższenie rocznej opłaty członkowskiej.
  Decyzje w tej sprawie powinny wkrótce zapaść.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Michalak
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (5)
lordknaga

to sa niby wszyscy polacy, ktorzy posiadaja status elite pro?

0
Bull

Dzis potwierdzę kompletność tej listy.

0
lordknaga

lista nie jest kompletna, startowalem z polakiem w irlandii, wygral nasza kategorie i kategorie overall, po czym dostal status elite pro a na liscie go nie ma :)

0
Bull

ale uwzględniasz dodany 1h temu komentarz?

1
lordknaga

teraz uwzgledniam i nie wiem kiedy byl dodany, nie jest napisane :-)

0