W wielkanocną sobotę i niedzielę odbywał się na Malcie turniej IFBB Diamond Cup, w którym wystartowała dziesiątka Polaków. Najlepiej wypadł Oskar Tchórzewski, wygrywając kategorię 179 cm fitness plażowego. W ten sposób dostał się do kategorii overall, gdzie zajął 3 miejsce, ale to wystarczyło do nabycia prawa do przejścia na zawodowstwo i uzyskania Licencji Elite Pro. Teraz pozostaje załatwić niezbędne formalności. Co ciekawe, tydzień wcześniej, na Mistrzostwach Polski, Tchórzewski walczył z trzema innymi zawodnikami klubu Michael Warszawa we wstępnych eliminacjach o dwa miejsca dla tego klubu w półfinale kategorii 179 cm i tę rywalizację przegrał. To pokazuje, jak bardzo forma startowa zawodnika w sportach sylwetkowych może się zmienić na przestrzeni tygodnia.

Do finału tej kategorii na Malcie wszedł jeszcze Tomasz Nobis (6 miejsce).

Drugą kartę Elite Pro zdobył kulturysta klasyczny Szymon Karelus. Z powodu niewystarczającej liczby zawodników (łącznie 9) rozegrano tylko jedną kategorię open. Karelus zajął w niej 2 miejsce, ulegając Maltańczykowi o arabskich korzeniach, Baderowi Al Miloudi, ale prawo do 2 kart Elite Pro zachowano i Polak z tego skorzystał. Co ciekawe, Karelus prowadził po pierwszej rundzie 9:13, w drugiej Al Miloudi odrobił te 4 punkty straty (20:24) i nadal można było powalczyć o zwycięstwo, ale program dowolny Maltańczyka został zdecydowanie lepiej oceniony niż Polaka (10:19) więc pozostała raczej walka o utrzymanie drugiej pozycji i to się udało.

Drugie miejsce wywalczył też Piotr Piechowiak w kategorii superciężkiej +100 kg, za Hiszpanem Davidem Pozzi. Polak startował po przebytej grypie, ale zdołał odbudować dobrą, choć jeszcze nie idealną, formę. Po drugiej rundzie zwycięstwo Hiszpana nie było jeszcze pewne, gdyż prowadził jedynie dwoma punktami (24:26), ale rundę trzecią wygrał już bardziej zdecydowanie (10:15), przypieczętowując swój sukces. Piechowiak karty Elite Pro nie zyskał, bo nie wszedł do open, ale jest to bez znaczenia, bo zdobył ją 2 tygodnie wcześniej w Nafplio, wygrywając swoją kategorię i plasując się na 3 pozycji w overall. Jego głównym celem wiosennego sezonu pozostaje jednak walka o medal Mistrzostw Europy w Santa Susanna.

Włoch Andrea Bolzoni po raz drugi wygrał kategorię 100 kg (chociaż tym razem ważył już tylko 89,1 kg), bo kategorię 90 kg „rozparcelowano” pomiędzy wagę 100 kg oraz nowoutworzoną wagę 85 kg, której przedtem nie było w programie. Wygrał także overall, powtarzając swój sukces z Nafplio. I było to w pełni zasłużone zwycięstwo, gdyż Włoch rzeczywiście zaprezentował mistrzowską formę, z głęboko poreparowanymi mięśniami i cienką skórą, pozbawioną podskórnej wody i tkanki tłuszczowej. Głównym atakującym Włocha w kategorii 100 kg był nasz weteran Sławomir Szafrański. Oczywiście nie mógł wygrać z mistrzem Europy, ale wypadł lepiej w tej kategorii niż w kategorii weteranów (3 miejsce), wyprzedzając znanego Hiszpana Alexisa Hernandeza i pięciu innych zawodników, w tym Pawła Skotnickiego, który był szósty.

Trzecią lokatę wywalczył Łukasz Opolski w fitness plażowym atletycznym. Karta Elite Pro dosłownie wymknęła mu się z rąk, gdyż po 1 rundzie zajmował 2 miejsce, ex-aequo z Hiszpanem Jose Olmedo (po 13 punktów), ale w rundzie finałowej przeskoczył ich atakujący z 4 miejsca Włoch Silvio Ludovico, wyprzedzając Polaka o 1 punkt (13:14). Do finału tej kategorii wszedł jeszcze Przemysław Farbotko (6 miejsce).

Trzecią lokatę wywalczył także Kiryl Kuptsou w kategorii +179 cm fitness plażowego. Tutaj zaciętą walkę o zwycięstwo toczyli: wicemistrz świata z Białegostoku (kat. +182 cm), czarnoskóry Hiszpan Sidy Pouye i czwarty zawodnik MŚ (kat. 182 cm), Litwin Simonas Puzas, zakończoną jednopunktową wygraną Pouye 8:9. Później Pouye już łatwiej wygrał overall, zdobywając kartę Elite Pro.

Nasza jedynaczka na tych zawodach, Alicja Pyszka-Bazan, weszła do finału kategorii +169 cm (połączono kategorie 172 cm i +172 cm), zajmując 6 miejsce. Wygrała czwarta zawodniczka ostatnich MŚ, Litwinka Asta Kauskaite.

W następny weekend, 27-28 kwietnia, czekają nas zawody Słodkiewicz Classic w Poznaniu, a na arenie międzynarodowej Mistrzostwa Europy w Fit-Model Kobiet oraz Diamond Cup Cacak w Serbii.

Zdjęcia

Od lewej: Sidy Pouye i Oskar Tchórzewski w walce o tytuł absolutnego mistrza w open.

Oskar Tchórzewski z nominacją do ligii zawodowej IFBB Elite Pro.

Szymon Karelus (z lewej) i Bader Al Miloudi po wręczeniu nominacji do IFBB Elite Pro przez prezydenta IFBB Dr. Rafaela Santonję (pierwszy z lewej) i prezesa Federacji Maltańskiej, Ralpha Decelisa.

Kategoria +100 kg (od lewej): Piotr Piechowiak, David Pozzi i David Bednar.

Kategoria 100 kg (od lewej): Sławomir Szafrański, Andrea Bolzoni i Alexis Hernandez.

Kategoria fitness plażowe atletyczne (od lewej): Silvio Ludovico, Roberto Di Cicco i Łukasz Opolski.

Kategoria fitness plażowe +179 cm (od lewej): Simonas Puzas, Sidy Pouye i Kiryl Kuptsou.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.