Wykrok polega (jak sama nazwa wskazuje) na wykonaniu kroku do przodu (np. lewą nogą), kolano nogi wykrocznej się ugina, przy jednoczesnym zgięciu kolana nogi zakrocznej (np. prawej). Zakrok to wykrok w tył, np. prawą nogą robimy krok w tył, kolano prawej nogi kierujemy w stronę podłoża, czemu towarzyszy zgięcie w kolanie nogi wykrocznej (lewej). 

  1. Wykrok, zakrok - co warto wiedzieć?
  2. Zakrok ze sztangą - zaangażowane mięśnie
  3. Zakrok ze sztangą - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

Wykrok, zakrok - co warto wiedzieć?

Oczywiście zarówno wykroki, jak i zakroki można wykonywać symetrycznie, wedle uznania. Wiele osób wysnuwa teorie o tym, jak te ćwiczenia się różnią, jakie występują kąty ustawienia tułowia, nogi wykrocznej i zakrocznej, jak różnie wpływają one na obciążenie kolan itd. Moim zdaniem różnice nie są na tyle duże, by warto było na ten temat spekulować i rysować kąty w stawach.

Bardziej liczy się to, czy nie odczuwasz bólu w trakcie wykonywania danego wariantu ćwiczenia, jak głęboko możesz zejść w kierunku podłoża, czy jesteś w stanie stabilnie wykonywać ćwiczenie. O ile wykrok dla wielu osób jest łatwiejszy, o tyle zakrok może sprawiać pewne problemy. W ostatnim czasie niezwykłą popularność zyskało np. unoszenie bioder w leżeniu, co nie oznacza, iż nie warto wykonywać wykroków oraz zakroków (ze sztangą, z hantlami).

Można przyjąć, iż przysiady (klasyczne, bułgarskie), wykroki (przysiady wykroczne), martwy ciąg (RDL, klasyczny, sumo), wchodzenie na skrzynię lub stepa i unoszenie bioder w leżeniu dobrze się uzupełniają. Nie warto rezygnować z żadnego elementu tej układanki. Moim zdaniem unoszenie bioder w leżeniu jest silnie przereklamowane, a szeptany marketing wynika głównie z użycia techniki EMG, czyli powierzchownego obrazowania pracy mięśni. Praktyka pokazuje, że można silnie rozbudować pośladki, nigdy nie wykonując hip thrust, a bazując na przysiadach, martwym ciągu i wykrokach.

Zakrok ze sztangą - zaangażowane mięśnie

  • Mięśnie czworogłowy uda

Grupy mięśni wspomagających:

  • Mięsień pośladkowy wielki i pozostałe mięśnie pośladków
  • Mięsień przywodziciel wielki
  • Mięsień płaszczkowaty
  • Mięśnie tylnej części uda (dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty)
  • Mięsień brzuchaty łydki

Stabilizacja:

  • Mięśnie prostowniki grzbietu
  • Mięśnie pośladkowe: mały i średni
  • Mięsień czworoboczny lędźwi
  • Mięsień skośny brzucha

Zakrok ze sztangą - prawidłowe wykonanie

zakrok ze sztangą

Umieść gryf na górnej części grzbietu (mięsień czworoboczny grzbietu). Nabierz powietrza, usztywnij brzuch i plecy (aktywuj tłocznię brzuszną, nabierając powietrza do brzucha). Ściągnij ciężar ze stojaków.

Wykonaj krok w tył wybraną nogą. Opuść ciało, zginając kolano i biodro nogi zakrocznej, aż kolano będzie miało prawie kontakt z podłożem. Wymusza to jednoczesne zgięcie kolana nogi wykrocznej (tej, która zostaje z przodu).

Po osiągnięciu właściwej głębokości odwracasz ruch, wracając do pozycji wyprostowanej. Można to zrobić płynnie, przechodząc nogą zakroczną do przodu lub dzieląc ruch na etapy np. wyprost kolan i pozycja w rozkroku, a następnie krok, aby stopy znalazły się w jednej linii. Tułów powinien być jak najbardziej pionowy, a kolano nogi wykrocznej pracuje w kierunku palców.

Uwagi i sugestie

Nie należy stosować tu bandaży, pasa, ściągaczy ani dodatkowego sprzętu, jeśli nie jest on niezbędny. Pas treningowy służy do bicia rekordów i podwieszania ciężaru, więc w normalnych warunkach nie powinien być używany do treningu nóg. Im płytszy zakres ruchu w zakrokach, tym gorzej. Wtedy ćwiczenie kiepsko rozwija pośladki. Jeśli komuś zależy na rozwoju tej grupy, to lepiej jest zastosować nieco mniejszy ciężar roboczy, a zwiększyć rozciągnięcie mięśni pośladkowych. Ta sama zasada dotyczy przysiadów, martwego ciągu klasycznego, sumo i rumuńskiego.

W wielu klasyfikacjach uznaje się zakrok za ćwiczenie dla przedniej części uda i nie do końca trzeba się z tym zgadzać. Dlaczego? Niezależnie czy robisz krótszy, czy dłuższy zakrok, praca pośladka jest znacząca, a mięśni czworogłowych uda, mniejsza. I tak ma być! Na przednią część uda wpływają klasyczne przysiady ze sztangą lub hantlami, wykroki i zakroki z samej swojej natury, aktywizują w większym stopniu tylną część uda i pośladki. Może być to zarówno wadą, jak i zaletą tego ćwiczenia.

Zalety

Zaletą, jeśli ktoś dąży do wzmocnienia pośladków i tyłu uda, co może mieć znaczenie w wielu aktywnościach sportowych, związanych z podobnym ruchem (np. rozmaite sprowadzenia do parteru i techniki zapaśnicze). Ponadto aktywacja pośladków często jest celem pań, którym zależy na poprawie tej grupy mięśniowej.

Wady

Wadą, jeśli ktoś wykonuje zakroki z myślą o rozbudowie przedniej części uda, a praca mięśni czworogłowych uda nie musi być tam znacząca. Mięsień pośladkowy wielki (Gluteus Maximus) w trakcie zakroków ze sztangą lub sztangielkami odgrywa znaczącą rolę, pośladkowe: średni i mały pracują w trakcie stabilizacji (Gluteus Medius i Minimus), ale są mniej obciążone. W każdym rodzaju zakroków oprócz pośladków angażowane są również mięśnie skośne brzucha oraz przywodziciele. Mięśnie proste brzucha zaczynają być silniej angażowane wraz ze wzrostem ciężaru roboczego (tłocznia brzuszna).

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)