Na temat treningu siłowego w sportach walki można napisać książkę i nadal pewne kwestie pozostaną niejasne. Przede wszystkim należy ustalić podstawową kwestię czy trening z ciężarami jest niezbędny dla zawodnika sportów walki, czy jest to tylko fanaberia? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ma ono wydźwięk filozoficzny. 

  1. Trening siłowy a kategorie wagowe
  2. Konsekwencje zwiększania masy ciała
  3. Rosnące zapotrzebowanie energetyczne
  4. Za i przeciw

Trening siłowy a kategorie wagowe

Przede wszystkim warto pamiętać, iż jeśli planujesz starty w dyscyplinie, w której są kategorie wagowe, to każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie. I teraz nie sposób powiedzieć, czy trening siłowy jest opłacalny, czy nie, bo zależy to od zbyt dużej liczby czynników. Powiedzmy, że w amatorskiej lidze MMA masz kategorie wagowe mężczyzn 65,7-70,3 kg, 70,3-77,1 kg, do 83,9 kg, do 92,9 kg, powyżej 92,9 kg. Naturalnie mieścisz się w kategorii do 92,9 kg, czyli ważysz np. 86-88 kg.

Zacząłeś trenować siłowo, rozbudowałeś nogi i grzbiet, nagle okazuje się, że zaczynasz „łapać się” w kategorię open, w której możesz mieć do czynienia z zawodnikiem mającym 93 kg, 100 kg czy 110 kg. Czy jest to opłacalne? Czy wzrost siły i masy jest w stanie zrekompensować fakt rywalizacji ze znacznie cięższymi i silniejszymi rywalami? To samo dotyczy osób walczących np. w kategorii do 70,3 kg, a wskutek ćwiczeń zwiększających masę do 75 kg czy nawet 80 kg.

trening siłowy

Czy waga ma znaczenie?

Pomijamy ten aspekt, zakładamy, że jesteś sobie w stanie poradzić z bardziej wymagającymi przeciwnikami, jak w swoim czasie Fedor Emelianenko, uznawany za jednego z najlepszych zawodników MMA w historii. Zresztą wspomniany rosyjski zawodnik jest przykładem osoby, która zawsze miała za dużo tkanki tłuszczowej. Prawdopodobnie odnosiłby większe sukcesy i nie napotykałby na tak duże problemy, gdyby nieco ograniczył ilość składowanego tłuszczu. Fedor na końcu swojej kariery kilka razy przegrał, ale wcześniej też miał kilka sytuacji, gdy był o włos od porażki.

https://www.youtube.com/watch?v=0rvIV_DGT1M

Film: poddania w wykonaniu jednego z najlepszych zawodników MMA w ostatnich latach.

Przykładem sukcesu na polu trzymania ścisłej kategorii wagowej (155 funtów, 70 kg) był Khabib Nurmagomedov, niepokonany w UFC, najbardziej elitarnej organizacji MMA na świecie. Wygrał 29 walk i zrezygnował z rywalizacji, bo zmarł jego ojciec (trener i mentor). Tak trenował siłowo, ale w taki sposób, aby nie zwiększać bazowej masy ciała.

Dlaczego? Bo bez żadnych problemów latami dominował w swojej kategorii wagowej, zdradzał przeciwnikom swój plan gry, a i tak nikt nie był w stanie mu się przeciwstawić na tyle skutecznie, by przegrał (chociaż na punkty, decyzją sędziów). Wystarczy zobaczyć filmy z jego walk.

https://www.youtube.com/watch?v=wPIJESPMHpI

Film: trening siłowy i kondycyjny Khabiba Nurmagomedova.

Konsekwencje zwiększania masy ciała

Serce ma możliwość adaptowania się do wzrostu masy mięśniowej i ogólnej masy ciała (ilości tkanki tłuszczowej, zatrzymanej w tkankach wody, glikogenu), niemniej nie zawsze są to korzystne zmiany. Mogą następować wzrost i przebudowa serca w granicach fizjologicznych albo procesy patologiczne.

Wzrost fizjologiczny i związane z nim adaptacje:

  1. Zwiększeniu ulega rzut serca / pojemność minutowa serca (ilość krwi pompowana przez mięsień sercowy w ciągu 1 minuty). Przykładowo normalnie serce pompuje 5-6 l na minutę, przy obciążeniu u wytrenowanej osoby nawet 40 l na minutę.
  2. Zwiększeniu ulega objętość wyrzutowa (ilość krwi w jednym cyklu pracy mięśnia sercowego)
  3. Zmniejsza się częstość pracy w spoczynku (czasem u niektórych sportowców dyscyplin wytrzymałościowych występuje bradykardia, czyli mniej niż 50 uderzeń serca na minutę)
  4. Następują zmiany w repolaryzacji i w przewodzeniu.
  5. Można osiągnąć efektywność przy niższym tętnie roboczym (powyżej pewnej granicy zwiększanie szybkości skurczów, czyli efekt chronotropowy nie przynosi korzyści, ponieważ w jednym cyklu przepompowywana jest zbyt mała ilość krwi. Z tego powodu nie należy się cieszyć, że pracuje się na zbyt wysokim tętnie, to nie musi być dobre rozwiązanie).
  6. Jeśli latami utrzymujesz nadmiarową masę ciała, a przy tym dodatkowe kilogramy wynikają ze stosowania dopingu, to możesz liczyć na przerost mięśnia sercowego, który nie sprzyja osiągnięciu wieku powyżej 40-50 lat.

sporty walki, duża waga, doping

Potencjalne ryzyko związane z przyjmowaniem niedozwolonych substancji

Istnieją dwa krytyczne okresy. Najczęściej młodzi kulturyści umierają w wieku 25-30 lat, gdy pozwalają sobie nie tylko na sterydy anaboliczno-androgenne, hormon wzrostu, insulinę i inne środki peptydowe, ale także na narkotyki (amfetamina, MDMA, czyli „extasy”, kokaina, THC itd.), całonocne imprezy, alkohol, nieskrępowany seks.

Drugie okno zgonów dotyczy osób w wieku 40-50 lat, gdy nawarstwiają się wieloletnie zmiany wynikające z nadużywania dopingu oraz narkotyków. Często u trenujących występuje przerost lewej komory – średnio jest ona większa o 45% u sportowców, w porównaniu do nieaktywnych dorosłych (Maron, 1986). U sportowców dyscyplin siłowych można zauważyć dodatkową tendencję do pogrubiania się ścian lewej komory serca.

Polecamy również: Najlepsze suplementy na układ krążenia - jakie preparaty wspomagające serce wybrać?

Przebudowa serca

Patologiczna przebudowa serca występuje po zawale serca, przy zapalnej chorobie mięśnia sercowego, kardiomiopatii rozstrzeniowej lub właśnie w przypadku utrzymywania nadmiernego obciążenia serca, połączonego ze stosowaniem sterydów anaboliczno-androgennych, hormonu wzrostu lub IGF-1.

Bardzo często sportowcy sięgający po środki dopingujące cierpią z powodu nadciśnienia, a jest to jedna z głównych przyczyn patologicznych zmian w nerkach i w sercu (początkowo w lewej komorze, później w prawej, prowadzi to do niewydolności serca, spadku frakcji wyrzutowej lewej komory, LVEF). W konsekwencji u sportowców dyscyplin siłowych następuje koncentryczny przerost serca, u zawodników wytrzymałościowych częściej spotykany jest przerost ekscentryczny.

Polecamy również: Kreatyny ranking - najlepsza kreatyna

Rosnące zapotrzebowanie energetyczne

Drugą naturalną konsekwencją zwiększenia masy mięśniowej jest rosnące zapotrzebowanie energetyczne. Dotyczy to zarówno metabolizmu spoczynkowego, jak i podczas wysiłku (pracy mięśni). Biorąc pod uwagę, że zasoby glikogenu są ściśle określone (300-350 g dla mięśniowego, 70-110 g dla wątrobowego), a organizm ma też niewielkie ilości fosfokreatyny (regeneracja ATP), zrozumiały staje się fakt, że cięższy zawodnik może znacznie szybciej „opaść z sił”. To samo dotyczy zaopatrywania tkanek w tlen, wytwarzania mleczanów, zmiany środowiska mięśni (zakwaszenie), powstawania jonów wodoru, odprowadzania metabolitów.

trening, waga, sporty walki

Za i przeciw

Z jednej strony budowanie masy mięśniowej przynosi oczywiste korzyści: siłę, moc, większe oddziaływanie kinetyczne (obalenia, rzuty, uderzenia), poprawę wizerunku (aspekt wizualny, sylwetka przyjemna dla oka, szczególnie płci przeciwnej), przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej (metabolizm spoczynkowy jest napędzany przez włókna mięśniowe), z drugiej wiąże się z określoną ceną, czyli: spadkiem możliwości wysiłkowych, obciążeniem narządów, układu trawienia (konieczność dostarczania dużej ilości energii).

W fizjologii prawie nigdy nie zdarza się, by istniały tylko plusy. Zawsze towarzyszy im określone ryzyko, osiągamy pewne korzyści, ale zawsze jakimś kosztem.

Wpływ na skuteczność w walce

Podsumowując zagadnienie, trening siłowy może mieć pewien wpływ na skuteczność w walce, ale jest to znacząco przeceniane. Siła przydaje się, jeśli masz wykształcone duże umiejętności techniczne. Inaczej to nie działa. Szczególnie widać to w walce bokserskiej, kickbokserskiej, tajbokserskiej, a także w dyscyplinach opartych na chwytach.

Nadmierna rozbudowana masa ciała może być przeszkodą, znacząco ogranicza możliwość kontynuowania walki, co wielokrotnie było widać np. u Marka Colemana, Boba Sappa i innych „kolosów”. Serce ma ograniczoną zdolność adaptacji do rosnącego obciążenia wynikającego z utrzymywania dużej, nadmiarowej masy mięśniowej.

Korzyści płynące z regularnego treningu siłowego są liczne i dobrze znane, są to np. przeciwdziałanie odniesieniu kontuzji, możliwość poprawienia szybkości, dynamiki, mocy, eksplozywności w walce zapaśniczej, w parterze, zadawanych uderzeniach (rękoma i nogami), zwiększenie skuteczności technik kończących (duszeń i dźwigni). Czy warto trenować siłowo? Moim zdaniem tak i potwierdza to przykład zawodników różnych dyscyplin, dla których przygotowanie siłowe jest ważnym elementem planu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
ekhaart

Fajny artykul !
Ja bym z checia poczytal takze o genetyce i o tym jak rodzą się osoby, które mają predyspozycje do budowy mięśni. Tylko, że to już raczej mega skomplikowany temat.

2
_Knife_

Ok, mogę napisać, ale wiesz co będzie? Zacznie się narzekanie, że za trudne, nieczytelne, niezrozumiałe, zawiklane itd. Staram się i tak maksymalnie upraszczac, jest to zabieg celowy, a nie wynikający z braku wiedzy.

4
Biały19894

Ja trening siłowy pod kątem sportów walki (piszę o treningu amatorskim i startach typu ALMMA) rozważał bym pod kątem prewencji przed urazami. Dla mnie trening z wykorzystaniem ćwiczeń jednostronnych, wzmacniających słabe punkty ciała to najlepszy dodatek do sportów walki. W 2020 po lockdownie wróciłem na MT bez jednoczesnego przygotowania na siłowni i przypłaciłem to urazem kolana.

1