Dość często osoby dotknięte zwyrodnieniem stawów podczas odczuwania dyskomfortu, bólu czy ograniczenia pracy samego stawu, przestają aktywnie uprawiać sport. Niestety bezczynność ruchowa pogłębia problem. Wykorzystanie suplementacji kreatyną, jak i treningu siłowego, może być przydatnym elementem strategii walki ze zwyrodnieniami stawów kolanowych. Tego typu zjawisko zbadali naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo opisując zagadnienie w magazynie naukowym.

Badanie

Badacze z Brazylii wykorzystali w badaniu 24 kobiety w wieku od 50 do 65 lat, które posiadały chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych. Wykonywały one trening nóg trzy razy w tygodniu wykorzystując wyprosty w siadzie, wyciskania i przysiady. Kobiety wykorzystywały objętość na poziomie 4 serii i 8-12 powtórzeń dla każdego ćwiczenia.

13 kobiet z badanej grupy poddana została suplementacji kreatyną. Suplementacja przebiegała z ładowaniem, gdzie pierwszy tydzień wykorzystywano 20 g kreatyny dziennie, kolejne tygodnie 5 g dziennie w celu podtrzymania. Badanie trwało 12 tygodni.

Wynik

Obie grupy kobiet zbudowały siłę na takim samym poziomie około 10-11 kg na jedno powtórzenie. W teście, w którym mierzono możliwość kobiet wstawania wielokrotnego z krzesła, grupa stosująca kreatynę wykazała tutaj znaczącą poprawę, natomiast grupa trenująca tylko siłowo nie wykazała znaczących zmian.

Co więcej, kobiety stosujące suplementy kreatyny odczuwały mniejszy ból, sztywność w kolanach uległa zmniejszeniu, a funkcjonowanie fizyczne uległo poprawie. Wskaźnik wykazujący upośledzenie ruchowe zmniejszył się z 6,3 do 4,7. Zmiany w grupie bez kreatyny były statystycznie nieistotne.

Wnioski

Wykorzystanie kreatyny, jak i treningu siłowego daje pozytywne rezultaty w leczeniu zwyrodnień stawów kolanowych. O ile jej dodatek nie zmienia wartości siły, o tyle poprawia stan funkcjonalności i ogranicza ból i uczucie sztywności stawów. Informacja ta powinna być wskazówką, aby wykorzystywać dodatek kreatyny wśród programów rehabilitacyjnych osób dotkniętych chorobami zwyrodnieniowymi.

Komentarze (1)
mapetttmapettt

daje efekty bo nawadnia "stawy" tam samo na cyklu jest z saa na tesciu np ale lepiej

0