Gimnastyka poranna jest bardzo dobrze znana, jako sposób na poprawę samopoczucia i dostarczenie sobie zastrzyku energii o poranku. Wiele osób wskazuje na jej właściwości pobudzające, które porównują do porannej kawy. Aktorzy, biznesmeni, celebryci dość często w swoich wypowiedziach wspominają o tym, że dzień rozpoczynają właśnie od aktywności fizycznej. W artykule skupimy się nie tylko na tym, czy aktywność poranna jest dobra, ale również na tym, czy warto rozciągać się o poranku.

Czy warto rozciągać się rano?

Stretching najczęściej jest elementem treningu siłowego lub biegowego, gdy po zakończonych ćwiczeniach przywracamy długość mięśni w naszym ciele. Jest to szczególnie ważne dla utrzymania gibkości ciała, jak i przyspieszenia regeneracji. Czy warto jednak robić to rano? 

Rozciąganie poranne będzie posiadało takie same właściwości jak inne formy aktywności fizycznej. Pomoże nam się rozbudzić, przyspieszy krążenie, doda nam energii na cały poranek. Wraz z aktywnością fizyczną w naszym organizmie produkowane są specyficzne hormony, które wprawiają nas w znakomity nastrój. Co więcej, czasem po nocy boli nas kark albo plecy w wyniku złego ułożenia ciała podczas snu. Warto więc na dzień dobry pozbyć się bólu i zacząć dzień z uśmiechem. 

Jak się rozciągać rano?

Mając na uwadze to, że rozciąganie poranne ma za zadanie wprawić nas w dobry nastrój, powinniśmy wykonać ćwiczenia na wszystkie grupy mięśniowe naszego ciała. Ćwiczenia powinny mieć bardziej charakter usprawniający, poprawiający naszą gibkość. 

Przykładowe ćwiczenia

1. Rozciąganie przywodzicieli

https://youtu.be/ksMn8IxaENo

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji klęku, z rękoma opartymi na podłodze. Pozycja przypomina nam nieco żabę. Ustaw biodra równo i stabilnie, nie uginaj pleców. Stopy powinny być rozstawione na boki i swobodnie spoczywać wewnętrzną krawędzią na podłodze. Rozciąganie rozpoczynamy od rozłożenia kolan najszerzej, jak tylko się da. Możemy w miarę możliwości zejść do niższej pozycji na łokcie, co będzie jeszcze mocniej rozciągało nogi.

Przytrzymujemy rozciąganie przez 20-30 sekund i staramy się pogłębić ruch. Powtarzamy czynność 2-3 razy.

2. Rozciąganie pośladków

https://youtu.be/Dxl6lckO6Q8 pierwsze ćwiczenie na filmie

Kolejne ćwiczenie ukierunkowane jest na pośladki. Rozpoczynamy je z pozycji w leżeniu, gdzie jedną z nóg chwytamy rękoma i przyciągamy do klatki piersiowej. Rozciąganie wykonujemy poprzez rotację nogi na zewnątrz, a więc przyciągamy stopę w kierunku klatki, a kolano wypychamy do boku. Pisząc w uproszczeniu: robimy podobny ruch, jakbyśmy chcieli wykręcić sobie nogę.

Napięcie przytrzymujemy przez 20-30 sekund i rozluźniamy nogę. Wykonaj po 2-3 powtórzenia dla każdej z nóg. 

3. Rozciąganie grzbietu

https://youtu.be/CdCClhtKH2Q

Ćwiczenie na dolny odcinek grzbietu to doskonały wybór dla pracowników biurowych. Zostając w pozycji leżącej na grzbiecie, łapiemy rękoma kolana i mocno przyciągamy do klatki piersiowej. Staramy się wyczuć moment, w którym dolny odcinek grzbietu jest rozciągany i przytrzymujemy pozycję przez około 20 sekund. Ruch powtarzamy 3 razy. 

4. Rozciąganie klatki piersiowej

https://youtu.be/jpk0JpbTfO0

Zbyt mocno spięte mięśnie piersiowe to kolejny problem obecnych czasów. Pozycja, jaką przyjmujemy przed komputerem czy smartfonem, sprawia, że nasze barki są zrotowane i przykurczone. Ćwiczenie wykonujemy w pozycji siedzącej. Łapiemy się za ręce za plecami, po czym mocno wypychamy klatkę piersiową w przód, jednocześnie mocno odciągając ramiona za siebie.

Przytrzymujemy pozycję przez 30 sekund, robimy 10 sekund przerwy i powtarzamy ćwiczenie 2-3 razy. 

5. Rozciąganie karku

https://youtu.be/u3Ocw5UIpYs

Ostatnie ćwiczenie posłuży nam do rozluźnienia mięśni karku. Często śpimy w niewygodnych pozycjach, gdzie po przebudzeniu czujemy obolałą szyję, co powoduje, że już z samego rana czujemy się obolali i bez humoru. Ćwiczenie wykonujemy na krześle. Jedną z rąk odchylamy głowę do boku, drugą trzymamy dolnej krawędzi krzesła w celu stabilizacji. Pochylamy głowę do boku, aż poczujemy silne rozciąganie.

Przytrzymujemy pozycję przez 20-30 sekund i rozluźniamy kark. Powtarzamy czynność dla drugiej strony szyi. Wykonaj 2-3 razy dla każdej strony. 

Co warto wiedzieć?

  • Poranna aktywność fizyczna wprawia nas w dobry nastrój, który towarzyszy nam przez resztę dnia. 
  • Rozciągać powinniśmy całe ciało, a ćwiczenia uzupełnić o trening core.
  • Poranne rozciąganie potraktuj jako formę rehabilitacji, która usprawni Twoje ciało. 
  • Dobrym pomysłem jest również zaczerpnięcie ćwiczeń z jogi. 
Komentarze (6)
baran8

rano to się trzeba poprzeciągać ponaprężać. Dziecko jak sie obudzi to sie naciąga, przeciąga, pręży i potem jest giętkie i elastyczne. Tak samo koty. A stary człowiek budzi sie i wstaje bez przeciągania i potem chodzi taki sztywny graślawy cały dzien

1
TomQ-MAG

przeciąganie, prężenie, o którym piszesz, to nic innego, jak właśnie stretching poranny :)
coś w tym jest, że rano trzeba się "ponastawiać".

1
M-ka

W Jodze jest gotowy zestaw pozycji pt. "Powitanie słońca".

0
TomQ-MAG

bardzo fajny:) też polecam

1
M-ka

O, to fajnie :). Tylko o ile pamiętam, to pozycje z odchylaniem głowy/ciała do tyłu i ewentualnie przemiennym przyciąganiem brody do klatki piersiowej - wpływają na pracę tarczycy (jest lepiej ukrwiona), co może rzeczywiście przekładać się na więcej odczuwanej rano energii -
nie wiem natomiast, jak z osobami, które mają nadczynność - czy to im nie zaszkodzi...
Masaż narządów wewnętrznych/dokrewnych to jest dodatkowy ciekawy aspekt jogi, o którym myślę , że sporo osób nie wie, a ich lepsze funkcjonowanie dzień po dniu, może się przełożyć na ogólne zdrowie. Nie jest to tylko oddziaływanie na stawy i mięśnie.
Z tego względu, w przypadku różnych schorzeń (ciąży), trzeba się zawsze upewnić czy nam wolno i czy dana pozycja jest dla nas wskazana.

0
M-ka

Poprzez regulację pracy tarczycy itd. osoby z nadwagą mogą odnieść korzyści podczas odchudzania - taka ciekawostka. Mimo że w czasie tych ćwiczeń nie spalamy doraźnie za wiele kalorii. Niewinny, spokojny stretching, może nam dużo dać.

0