Rozciąganie to nic innego, jak mechaniczna forma wydłużenia mięśni, poprzez zastosowanie odpowiednich technik treningowych. Zabieg ten ma na celu wywołanie uczucia rozluźnienia, poprawienie zakresu ruchomości stawów. Wyobraź sobie, że są pewne dowody na to, że rozciąganie może przyczynić się do wsparcia budowy mięśni. Brzmi dość dziwnie, prawda?

Rozciąganie statyczne i wzrost masy mięśniowej

Rozciąganie, jako element wsparcia procesu budowy mięśni to pomysł dość abstrakcyjny. Badania naukowe, odnoszące się do zagadnienia tego typu, dotyczą przepiórek. W badaniach zastosowano dodatkowe obciążenie, które zostało przyczepione do skrzydeł ptaków. Okazało się, że w wyniku przeciążenia, mięśnie przepiórek uległy wydłużeniu, a wzrost masy mięśniowej wyniósł - uwaga! - 318%! Naukowcy przyglądając się bliżej mięśniom ptaków, stwierdzili, że nie tylko włókna mięśniowe uległy pogrubieniu, ale równie zrosła ich ogólna liczba.

Wiemy już, jak reagują ptaki, jednak co z mięśniami człowieka? Czy rozciąganie statyczne wpływa również tak samo na nasze mięśnie? Aby sprawdzić, czy rozciąganie statyczne sprawdza się też w przypadku mięśni człowieka, naukowcy poddali rozciąganiu jedną z kończyn dolnych. W tym celu zastosowano obciążenie na poziomie 20% maksymalnego skurczu izometrycznego. Obciążenie wzrosło po okresie 6-tygodniowym badania. Wykonywano również rozciąganie mięśnia brzuchatego łydki, poprzez maksymalne zgięcie grzbietowe stopy. Zaraz po wykonaniu ćwiczeń uczestnicy dodatkowo otrzymywali porcję białka serwatkowego, aby dostarczyć mięśniom niezbędnych składników budulcowych na potrzeby syntezy.

rozciąganie

Wynik?

Długość mięśnia brzuchatego łydki wzrosła w rejonach bocznych i przyśrodkowych brzuśca. Wydłużeniu uległa jego część na łączeniu mięśnia ze ścięgnem. Co więcej, udokumentowano wzrost grubości mięśni, siła nie uległa zmianie.

Jaki mechanizm zadziałał?

Zastanawiano się, jaki mechanizm wpłynął na mięśnie, że rozciąganie pasywne przyczyniło się do pogrubienia włókien mięśniowych i aktywowało kinazę białkową, która to odpowiada za syntezę białek. Jak wiemy, aby mięśnie mogły się rozwijać, konieczne jest syntetyzowanie nowych białek. Synteza białkowa nie tylko odgrywa kluczową rolę w procesie budowy, ale i odbudowy, regeneracji. Mięśnie muszą ulegać naprawie, aby mogły być wzmacniane i dodatkowo rozbudowane o nowe białka, co sprawia, że ulegają pogrubieniu.

Wnioski

Badacze doszli do wniosku, że rozciąganie statyczne, które połączone jest z aktywnym skurczem, powoduje aktywację szlaków metabolicznych mTOR. Podczas obecności dużej ilości składników odżywczych, budulcowych, w tym obecność leucyny oraz pozostałych aminokwasów EAA, odpowiedź anaboliczna jest jeszcze silniejsza.

Komentarz

Mnie osobiście badania nie przekonują. Wyciągnięte wnioski są zbyt daleko idące, aby stwierdzić, że wykorzystanie rozciągania sprzyjać będzie budowie masy mięśniowej. Istnieje wiele naukowych doniesień, które potwierdzają, że samo stosowanie odżywki białkowej po treningu, mocno stymuluje anabolizm dzięki leucynie, której działanie ma wpływ na szlak metaboliczny mTOR. Co więcej, w badaniu na człowieku wykorzystano dodatkowo skurcze izometryczne, które same w sobie są pewną formą treningu.

Podsumowanie

Rozciąganie jest elementem, który szeroko wykorzystywany jest w rehabilitacji i codziennych treningach. Badanie przeprowadzone na ludziach sugeruje, że rozciąganie stymuluje anabolizm. Niestety badanie jest zbyt ogólne, brakuje szczegółowych danych, jak i skupienia się na samym rozciąganiu, bez wsparcia skurczem izometrycznym czy dodatkową suplementacją. Nie zmienia jednak to faktu, że rozciąganie sprzyja utrzymaniu zdrowej i sylwetki.

Referencje

BodyBuilding.com. “Ask The Muscle Prof: What Training Technique Produces The Craziest Muscle Growth?” Front Physiol. 2017; 8: 788.

Journal of Applied Physiology May 2009 vol. 106 no. 5 1720-1729.

Physiological Reviews, Volume 84, 209-238.

Komentarze (0)