Dla wielu osób poranne wstawanie to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli ktoś musi wstawać o bardzo wczesnej porze albo siedzi do późnych godzin nocnych. Poranki po krótkiej nocy mogą być jedną wielką walką ze sobą, żeby wstać z łóżka i z pewnością znajdą się wśród Was specjaliści od wielokrotnego włączania tzw. drzemek w telefonie, który służy za budzik.

  1. A co się dzieje po wstaniu z łóżka?
  2. Biegnij w stronę słońca
  3. Nawadniaj się z samego rana
  4. Zadbaj o pożywne śniadanie
  5. Weź chłodny prysznic
  6. Postaw na poranną gimnastykę
  7. Podsumowanie

A co się dzieje po wstaniu z łóżka?

Czy czujesz się roztargniony i oszołomiony, nawet jeśli już przebrniesz przez ten najtrudniejszy krok, jakim jest podjesienie się z łóżka? Nie jesteś sam, bo wiele osób potrzebuje trochę czasu, żeby się rozbudzić i rozkręcić do życia. Czytaj dalej, a poznasz kilka sposobów, dzięki którym trochę szybciej przebrniesz przez te trudne poranne chwile.

poranek

Biegnij w stronę słońca

Trochę w przenośni, ale tak — ekspozycja na światło słoneczne może być skuteczną strategią walki z porannym oszołomieniem. Jeśli przebrniesz przez wstanie z łóżka, rozsuń od razu zasłony i pozwól naturalnemu światłu wejść do swojego domu. Jeszcze lepiej, jeśli masz możliwość wyjścia na zewnątrz, ale z racji tego, że samo wstanie, jest trudnym krokiem, to pozostańmy, chociaż przy świetle wpadającym przez okna.

Naturalne światło słoneczne pomaga nam regulować nasz własny rytm dobowy, czyli naturalny cykl czuwania i snu organizmu. Kiedy wystawiasz oczy rano na działanie światła, wysyłasz sygnał, że czas się obudzić i rozpocząć dzień. Ten sygnał pomaga poczuć się bardziej czujnym i pobudzonym, a nawet może poprawić nastrój. Ekspozycja na światło hamuje również melatoninę, hormon, który jest mocno związany ze snem i relaksem.

Nawadniaj się z samego rana

Nawet niewielkie odwodnienie może prowadzić do zmęczenia i spadku sprawności umysłowej i fizycznej. Dlatego, zanim sięgniesz po filiżankę kawy, wypij najpierw szklankę wody. Pomoże Ci to zwiększyć poziom energii, a nawet poprawić nastrój i motywację.

Polecamy również: Ranking TOP 5 - płatki śniadaniowe, granola i musli

Zadbaj o pożywne śniadanie

Kiedy budzisz się rano, Twoje ciało jest po 8-godzinnej przerwie od jedzenia i picia i może mu brakować energii. Śniadanie zatem ma za zadanie dostarczyć organizmowi energii. Komponując poranny posiłek postaw na złożone węglowodany i białko. Pierwsze z nich to np. miska płatków owsianych albo razowe pieczywo — produkty takie pozwolą uzupełnić zapasy energii organizmu bez wywoływania skoków cukru we krwi, które mogą się przyczynić do późniejszego nagłego spadku energii.

owsianka, granola z jogurtem

Białko to np. jogurt, serek wiejski, chuda wędlina, odżywka białkowa, jajo i wiele innych. Dzięki niemu czujesz się dłużej pełny i nie będzie Cię kusiło podjadanie słodkich przekąsek.

Weź chłodny prysznic

Chłodna woda jest orzeźwiająca i może pomóc przyspieszyć tętno i przepływ krwi. Rozpoczęcie poranka chłodnym prysznicem będzie również korzystne dla skóry i włosów, ponieważ poprawia krążenie i sprawia, że ​​wyglądasz i czujesz się bardziej rozbudzony. Ponadto "szok" chłodnej wody może pomóc oczyścić umysł i ułatwić koncentrację. Zimne prysznice mogą być skutecznym sposobem na szybkie rozpoczęcie dnia.

Postaw na poranną gimnastykę

Niektórzy kochają poranne treningi, inni wręcz ich nienawidzą. Nie da się jednak ukryć, że bieg, lub kilka ćwiczeń wzmacniających zaraz po przebudzeniu, to doskonały sposób na udany początek dnia. Ćwiczenia pobudzają nasze krążenie, zwiększają koncentrację i zmuszają do wysiłku. To wszystko sprawia, że człowiek mocno się rozbudza. Co więcej, zaraz po ćwiczeniach ma się takie miłe uczucie, że dzień dopiero się zaczął, a my już zrobiliśmy dla siebie coś dobrego.

Podsumowanie

Dobrze wypoczęty mózg to produktywny mózg, a budzenie się z myślą "gdzie ja jestem?", "jaki dziś rok?" nie dla każdego jest zabawne. Jeśli masz trudności ze wstaniem na czas z czystym umysłem, wypróbuj powyższe wskazówki, a zobaczysz, że Twoje poranki będą znacznie przyjemniejsze.

Komentarze (0)