Pomimo tego, że mamy łatwy dostęp do żywności, to i tak wielu z nas nie otrzymuje odpowiedniej ilości niektórych składników odżywczych. Nie mamy za to problemów z kalorycznością. Część z nas, dostarcza ich nawet za dużo, ale kalorie a wartości odżywcze to dwie różne kwestie. Niestety, ale wiele produktów to tzw. puste kalorie o bardzo niskiej wartości odżywczej.

  1. Witamina D
  2. Wapń
  3. Żelazo
  4. Witamina B12
  5. Podsumowanie

Nadwyżka kaloryczna prowadzi do wzrostu masy ciała, a brak wartości odżywczych może być przyczyną niektórych schorzeń, problemów z cerą, włosami i samopoczuciem. Jakie są najczęstsze niedobory żywieniowe? Poznajmy je.

Witamina D

Najlepszym źródłem witaminy D jest naturalne światło słoneczne. Gdy promienie słoneczne docierają do skóry, przekształcają związek obecny na skórze, w prekursor witaminy D. Wątroby i nerki mogą ten prekursor przetworzyć w aktywną witaminę D.

Domyślić się można, że na niedobory tej witaminy narażone są najbardziej osoby, które nie mają dostępu do promieni słonecznych lub jest on mocno ograniczony. Witamina D ma wiele właściwości i niewątpliwie jest nam potrzebna. Może nawet zapobiegać niektórym chorobom, takim jak: stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu 1, choroby serca, choroba Parkinsona i niektóre rodzaje nowotworów.

Polecamy również: Najlepsza witamina D - jaką witaminę D wybrać?

Dostarczenie witaminy D z innych źródeł jest bardzo ważne szczególnie dla osób mieszkających w obszarach, gdzie szybko się robi ciemno, a dni są bardzo krótkie. Dotyczy to także osób, które pracują w ciemnych pomieszczeniach.

W jakich produktach możemy znaleźć witaminę D?

Są to tłuste ryby, tłuste mleko, płatki zbożowe i jaja. Można także skorzystać z suplementacji. Jeżeli jesteś osobą narażoną na brak promieni słonecznych, warto sprawdzić poziom witaminy D, wykonując odpowiednie badanie krwi.

Wapń

Wapń działa w połączeniu z witaminą D na rzecz zdrowia naszych kości. Szacuje się, że ponad połowa ludzi nie dostarcza w diecie wystarczającej ilości wapnia. Na braki narażeni są najbardziej weganie i osoby, które nie spożywają produktów mlecznych. Wraz z wiekiem zmniejsza się także zdolność naszego organizmu do wchłaniania wapnia, dlatego też wzrasta jego zapotrzebowanie u osób starszych.

Oczywiście jedzenie produktów mlecznych, aby dostarczyć odpowiednią ilość wapnia, nie jest najważniejsze, ale unikanie ich sprawia, że jest to po prostu trudniejsze.

kobieta z kapsułką - wapń

Gdzie jeszcze można szukać wapnia?

Np. w pieczywie żytnim, płatkach owsianych i kukurydzianych, a także warzywach takich jak: pietruszka, fasola, jarmuż czy kapusta. 

Żelazo

Niedobór żelaza jest dość częstym problemem. Gdy jego poziom spada, jesteśmy bardziej narażeni na niedokrwistość, która objawia się zmęczeniem i słabą tolerancją na jakikolwiek wysiłek. Najbardziej zagrożone są kobiety w wieku rozrodczym, wegetarianie oraz kobiety w ciąży.

Żelazo występuje najczęściej w czerwonym mięsie, ale istnieją także wegetariańskie źródła. Żelazo znajdziemy w produktach na bazie soi, soczewicy, komosy ryżowej, szpinaku, warzyw liściastych i fasoli. Niestety żelazo w tej formie jest nieco mniej wchłaniane niż żelazo z mięsa. Poziom żelaza we krwi można łatwo sprawdzić, wykonując badanie krwi w laboratorium. Jeśli masz niedobory, to zanim sięgniesz po suplementy, przyjrzyj się swojej diecie. 

Witamina B12

witamina B12

Niedobór witaminy B12 jest dość częsty. Narażone są najbardziej osoby starsze i weganie. Weganie mają o tyle problem, że witamina B12 naturalnie występuje jedynie w mięsie i produktach mlecznych. Niektóre zboża, mleko sojowe i substytuty są wzbogacone tą witaminą, ale wiadomo, że nie jest to wystarczająca ilość.

Po co nam witamina B12?

Potrzebujemy jej do produkcji zdrowych krwinek czerwonych i mieliny, osłonki pokrywającej nerwy. U osób, które nie dostarczają sobie wystarczającej ilości witaminy B12, występuje zwiększone ryzyko anemii i problemów neurologicznych, które mogą prowadzić do całkowitego porażenia. 

Polecamy również: Najlepsza witamina B - jaką witaminę B wybrać?

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na dostarczenie sobie odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych, jest zbilansowana, zróżnicowana dieta. Taka dieta, która obejmuje wszystkie rodzaje pokarmów - od chudych źródeł białka, poprzez węglowodany bogate w błonnik, zdrowe tłuszcze, aż po warzywa i owoce pełne witamin i minerałów. Jeżeli nie jesz produktów, które są głównym źródłem danej witaminy, poszukaj zamienników. Upewnij się, że Twojej diecie niczego nie brakuje.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
qubix

W przypadku kobiet niedobory żelaza sie częściej zdarzają, nieraz można spotkać suple witaminowe iron free.

0
marianzulek

Niedobory wapnia glownie wystepuja z braku witaminy K2 ktora jest jej transporterem a nie z braku samego wapnia.

0
anubis84

Miałeś namyśli k2 jest transporterem vit D a nie wapnia ?

0
marianzulek

Nie. Chodzi o korelacje miedzy K2 a wapnem.

0