Witaminy z grupy B to mikroskładniki pokarmowe, które spełniają najdokładniej pierwotną definicję witamin – amin niezbędnych do życia. Ich cechami charakterystycznymi są: obecność w cząsteczce atomu azotu oraz współpraca z enzymami w procesach katalitycznych.

  1. Kto odniesie korzyści?
  2. Stosowanie i dawkowanie witaminy B
  3. Na co zwracać uwagę?
  4. Co jeszcze warto wiedzieć?
  5. Ranking TOP10 Witamina B

Ponieważ tego typu związki nie powstają w ludzkim organizmie, względnie powstają w ilościach niepokrywających podstawowego zapotrzebowania na nie, dlatego też musimy pobierać pewne ich niewielkie ilości z codziennego pożywienia lub ewentualnie z odpowiedniego suplementu diety.

Kto odniesie korzyści?

Ze względu na katalityczne funkcje enzymatyczne, pełnione m.in. w procesach energetycznych, zapotrzebowanie na witaminy z grupy B wzrasta kilkukrotnie w przypadku permanentnego obciążenia organizmu wzmożoną aktywnością ruchową. Osoby aktywne fizycznie oraz sportowcy wyczynowi mogą więc mieć trudności z uzupełnieniem witamin z grupy B z pożywienia, albowiem dzisiejsza żywność jest zubożona o ich zawartość na skutek stosowanych przez przemysł spożywczy i rolnictwo technik przetwórczych i agrarnych. Suplementy diety uzupełniające witaminy z grupy B znajdują więc w tych grupach szczególne zastosowanie.

aktywność fizyczna na siłowni

Witamina B12 i kwas foliowy biorą udział w produkcji krwinek czerwonych, przenoszących tlen do mięśni i wszystkich tkanek, w związku z czym ich suplementacja ma pierwszoplanowe znaczenie w dyscyplinach wytrzymałościowych.

Suplementy uzupełniające witaminy z grupy B mogą mieć też szczególne zastosowanie w dyscyplinach siłowych i sylwetkowych, albowiem suplementacja tych witamin, jak dowodzą badania, wspomaga rozwój masy i siły mięśni. Takie efekty suplementacji obserwowano do tej pory w odniesieniu do witaminy B1, PP, biotyny, kwasu foliowego i witaminy B12.

Stosowanie i dawkowanie witaminy B

Kompleksy witamin z grupy B zestawiane są zwykle przez producentów w proporcjach i dawkach gwarantujących ich zdaniem optymalne uzupełnienie diety tymi mikroskładnikami pokarmowymi. Należy je zatem stosować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na etykiecie. Ponieważ jednak witaminy rozpuszczalne w wodzie nie kumulują się w organizmie w ilościach zagrażających wystąpieniem objawów hiperwitaminozy (nadmiaru witamin), dlatego niektóre wybrane witaminy z grupy B, takie jak przykładowo sprzyjające rozwojowi masy i siły mięśni, można przyjmować dodatkowo w postaci monopreparatów.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie przyswajane są zazwyczaj dobrze i szybko przez organizm, ale też szybko z niego eliminowane, szczególnie w przypadku uzupełniania ich suplementami diety. Dlatego najlepiej przyjmować ich kompleksy w trakcie posiłku, co z jednej strony będzie naśladowało naturalny proces pobierania witamin z pożywienia, z drugiej zaś spowolni proces ich wchłaniania i zoptymalizuje poziom wysycenia nimi organizmu.

Na co zwracać uwagę?

Ponieważ witaminy z grupy B działają często na różnych etapach wspólnych szlaków metabolicznych, dlatego najkorzystniej jest uzupełniać je właśnie komplementarnie, z wykorzystaniem jakiegoś suplementu typu „vitamin B comlplex”.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Niedobory witamin z grupy B są problemem często pojawiającym się podczas stosowania diet redukcyjnych, których celem jest obniżenie wagi ciała i redukcja tkanki tłuszczowej. Dlatego należy pamiętać o tym, aby tego typu dietę uzupełniać zawsze jakimś suplementem kompleksowym, zestawiającym wszystkie witaminy z grupy B.

Sławomir Ambroziak

Ranking TOP10 Witamina B

Aktualizacja 22.08.2023

Stosunek jakość / cena / popularność w sklepie SFD

1. SFD NUTRITION B Complex 90 tabletek

B Complex SFD NUTRITION 90 tabletek 14.99 zł Kup teraz

 SFD B Complex zawiera składniki, które zwiększają produkcję energii i poprawiają zdolności adaptacyjne organizmu, jednocześnie wspomagając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego.

2. SFD NUTRITION B Complex 25 Methyl 180 tabletek

B Complex 25 Methyl SFD NUTRITION 180 tabletek 26.99 zł Kup teraz

SFD B-COMPLEX-25 Methyl to suplement diety w formie tabletek, oparty o kompleks witamin z grupy B, cholinę, inozytol oraz PABA. Kwas pantotenowy i niacyna przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Tiamina i ryboflawina z kolei pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a biotyna pomaga zachować zdrową skórę.

3. ALLNUTRITION B-Complex 50 Methyl 100 kapsułek

B-Complex 50 Methyl ALLNUTRITION 100 kapsułek 49.99 zł Kup teraz

ALLNUTRITION B-COMPLEX 50 Methyl w swoim składzie zawiera dodatkowo kwas pantotenowy i niacyne, które to przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz tiamine i ryboflawine mające za zadanie wsparcie funkcjonowania układu nerwowego, kolejnym składnikiem jest biotyna, która wspomaga zachować zdrową skórę z kolei witaminy B6 i B12 mają wpływ na prawidłową produkcję czerwonych krwinek.

4. ALLNUTRITION B12 METHYL DROPS 30ml

B12 METHYL DROPS ALLNUTRITION 30ml 29.99 zł Kup teraz

5. Medicaline Witamina B complex B-50 100 kap.

Witamina B Complex B-50 Methyl TMG PLUS Medicaline 100veg caps 62.99 zł Kup teraz

6. Medicaline Witamina B12 Methylcobalamin 900mcg Vege 100 kap

7. SFD NUTRITION B12 Forte 90 tabletek

B12 Forte SFD NUTRITION 90 tabletek 24.99 zł Kup teraz

8. Trec Vit. B Complex 60kap

Vit. B Complex Trec 60kap 19.99 zł Kup teraz

9. BioTechUSA B-Complex 60kapsułek

B-Complex BioTechUSA 60kapsułek 42.99 zł Kup teraz

10. MyVita Witamina B-Complex Silver Pure 120kaps

Komentarze (2)
Bull

Swego czasu wbijałem B12 w strzałach. 25 lat temu było to w kategorii doping postrzegane :)

0
ambroziak

Pamiętam! Dibencoside się to nazywało.

0