Wykorzystanie rozciągania przed wysiłkiem jest jedną z metod przygotowania tkanki mięśniowej do treningu. Ma ona na celu zapobiegać naciągnięciu mięśnia, jak i stanowić element przygotowawczy pod obciążenie z wykorzystaniem jego znacznej siły. Jednak nie każda forma rozciągania jest dobra, a wykorzystanie odpowiedniego rodzaju rozciągania będzie rzutowało na osiągnięte wyniki sportowe.

Zazwyczaj sportowcy korzystają z dwóch form rozciągania: statycznego i dynamicznego. Rozciąganie statyczne polega na zatrzymaniu ciała w określonej pozie, co powiązane jest z tym, że mięsień zaczyna po pewnym czasie “puszczać”. Rozciąganie dynamiczne polega na wykonywaniu ruchów kończyną, czy tułowiem, aż zakres zostaje pogłębiony poprzez tzw. “pompowanie”.

rozciąganie

Badanie przeprowadzone przez Brazylijczyków wykazuje, że rozciąganie statyczne może przyczynić się do zmniejszenia siły. Wybrali oni 11 wytrenowanych mężczyzn i 9 niewytrenowanych, którzy przez okres 6 miesięcy budowali siłę mięśniową.

Naukowcy kazali wykonać osobom badanym rozciąganie statyczne klatki piersiowej, górnej części grzbietu, bicepsa i ud. Jak się okazało osoby, które wykorzystały rozciąganie tego typu posiadały obniżoną siłę mięśniową w wykonaniu próby na jedno maksymalne powtórzenie.

Wniosek

Jeżeli w Waszych planach treningowych, jako formę rozgrzewki wykorzystujecie rozciąganie, pamiętać musicie, aby nie była to jego odmiana statyczna. Rozciąganie dynamiczne jak najbardziej nadaje się do tego, aby zwiększyć elastyczność mięśni przed treningiem i zapewnić im odpowiednią sprawność siłową.

Źródło:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23207883

Komentarze (1)
TomaszAZ

krotko i na temat :)

0