Trening siłowy powinien być wzmożoną aktywnością psychofizyczną, która pozwoli nam na przeprowadzenie efektywnego wysiłku. Ma on skutkować poprawą parametrów wysiłkowych organizmu oraz wizualnych sylwetki. Powinniśmy się przygotować do tego typu wysiłku, aby wyciągnąć z samego treningu jak najwięcej. Czego należy unikać przed treningiem, aby był on jak najbardziej efektywny?

  1. Nie śpij przed treningiem
  2. Unikaj rozciągania statycznego
  3. Nie wykonuj treningu cardio
  4. Trening w silnym stresie
  5. Zbyt dużo stymulantów
  6. Obfity posiłek przed treningiem

Nie śpij przed treningiem

O ile odpowiednia ilość snu jest niezbędna, aby prawidłowo funkcjonować, o tyle zbyt długa drzemka przed samym treningiem może dawać uczucie, że nasze ciało jest zmęczone i nie ma ochoty na treningi. Chodzi tutaj o nieplanowaną drzemkę, trwającą powyżej 30 minut, która zamiast dawać efekt świeżości, sprawi, że będziemy chodzili ospali i rozleniwieni.

sen przed treningiem

Unikaj rozciągania statycznego

O ile wykonywanie rozciągania w formie dynamicznej przed wysiłkiem może przyczynić się do poprawy elastyczności mięśni, jak i możliwości wysiłkowych, o tyle rozciąganie w formie statycznej niestety nie poprawia osiągów. Może narażać nas także na kontuzję typu naciągnięcie mięśnia.

Nie wykonuj treningu cardio

Praktyka wykonywania aerobów przed treningiem siłowym jest już rzadko spotykana, jednak nadal można zauważyć osoby, które “kręcą cardio” przed treningiem siłowym. Niestety, tego typu działanie sprawiać będzie, że pozbawimy się możliwości energetycznych, które przełożylibyśmy na wysiłek bardziej efektywny, jakim jest trening z obciążeniem. Jest to zupełnie niezrozumiała strategia, nieprzynosząca zbyt wielu korzyści.

Trening w silnym stresie

Czasem pod wpływem emocji jesteśmy w stanie wykonać dobry trening, rozładowując napięcie, ale silny stres nie będzie sprzyjał okresowi wysiłku. Chodzi tutaj o odpowiedź hormonalną naszego organizmu, który zacznie produkować znaczne ilości kortyzolu, co dodatkowo będzie składało się z działaniem stresogennym samego wysiłku. Pomimo że będziecie czuli, że trening nieco wam pomaga, środowisko kataboliczne działać może ze zdwojoną siłą.

trening siłowy

Zbyt dużo stymulantów

Wykorzystanie suplementów, których celem jest pobudzenie układu nerwowego, może nieść za sobą złudne poczucie braku energii. Sprawia to, że dość często na treningu przekraczamy nasze możliwości wysiłkowe, co wydłużać będzie czas regeneracji mięśnia. Sporadyczne korzystanie ze stymulantów lub ich odpowiednio dopasowana dawka nie powinna być kłopotliwa.

Jednak, gdy ostro przesadzamy, a każdy trening jest dodatkowo wsparty solidną porcją stymulantów, okazać się może, że nasze efekty treningowe szybko zostaną zahamowane i będzie konieczne roztrenowanie oraz przerwa.

Obfity posiłek przed treningiem

Posiłek przedtreningowy będzie wpływał na to, jak przebiegać będzie trening pod kątem energetycznym, jak i wpływać będzie na jego komfort. Zbyt obfity posiłek może powodować uczucie ciężkości oraz senności. Ciężko będzie wykonać trening, który został poprzedzony bardzo obfitym posiłkiem.

Co więcej, sam posiłek musi być zjedzony w odpowiednim momencie. Kwestia jest tutaj wysoce indywidualna. Jedna osoba potrzebować będzie tylko jednej godziny, druga z kolei trzech.

Przeczytaj także: 8 rzeczy, których nie powinno się robić po treningu na siłowni

Komentarze (12)
Anonim

Co do pkt 1 to dość często muszę pospać jakieś 3 godziny przed treningiem (wstaję, robię posiłek, jem i za ok 1,5 godziny idę na trening). Choć jak mam dzień treningu z rana ok 7.00 to trening mi nie wchodzi tak jak powinien...

0
dawidn96

Co do cardio przed treningiem to w planie z potreningu.pl który miałem jest 10 min cardio przed treningiem siłowym. Czy to błąd?

0
Anonim

Wg mnie błąd. Cardio jak już to po treningu robić. Niejednokrotnie o tym mówił choćby Knife.

0
kyrkko

a to nie miała być może forma rozgrzewki?

0
Anonim

Cardio nie rozgrzeje mi np m. stożka rotatorów przed ciężkimi wyciskaniami. A cardio przed treningiem potrafi zabrać siły do tegoż treningu. ;-)

0
tomaszS

Myślę że to cardio w formie spaceru na bieżni, aby podnieść delikatnhe tętno i sie rozgrzac. Kolejnyn aspektem jest rozgrzewka docelowych partii.
Zgadzam się - trening siłowy po cardio jest bez sensu.

0
IcyHot86

No to w końcu jak? Też mam 10 minut tempem 8km/h na rozgrzewkę. Przestawić to samemu na PO treningu siłowym?

0
RPS1990

O ile mi wiadomo, to Knife odradzał tylko długie cardio przed treningiem natomiast od 5 do 10 minut spaceru po bieżni LUB od 5 do 10 minut jazdy na rowerze stacjonarnym powolnym tempem nie powinno zaszkodzić.
Oczywiście do takiego krótkiego cardio należy jeszcze zrobić rozgrzewkę właściwą (mięśnie, stawy).

0
TomaszAZ

5-10 min cardio przed treningiem uwazam za dobre rozwiazanie. Spokojne tempo. Ktos napisal ze nie rozgrzeje dokladnie stawów. Ale zwiekszy temperature ciała i zwiększy ukrwienie trenujacych miesni co zmniejsza ryzyko kontuzji

0
Anonim

Pkt 2. nie bylbym taki pewien czy rozciaganie statyczne nie ma jakichkolwiek benefitow. Polecam obejrzec ten filmik aby zrozumiec jak zostaly przeprowadzone badania z ktorych wynikl "spadek mocy"
https://www.youtube.com/watch?v=pgL8GkzpNsw 

0
Anonim

To w sumie jak ma wyglądać rozgrzewka przed treningiem siłowym, bo z młodu robiłem jakieś 5 minut lekko na bieżni/ergometrze + rozciąganie, no i wiadomo przed ławką rozgrzewkowa seria, przed przysiadem też jedna rozgrzewkowa z małym ciężarem, a tu ani rozciągania statycznego, ani żadnej bieżni. To w końcu co robić przed treningiem siłowym.

0
powersm

Kiedys gdy pracowałem tylko na nocki wracałem o 7 rano jadłem kładłem sie spać spałem do 14 a na 15 trening i miałem wtedy najlepsza formę w życiu więc nie wierzę w pkt 1,

0