SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bardzo ważne - posiłek przed treningiem

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 23043

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 3 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 738
Jak wszyscy wiemy, posiłek przed treningiem jest bardzo ważny. Wszyscy chcemy mieć dużo siły i energii na treningu. Dlatego zawsze przed treningiem wcinamy węglowodany (ryże/kaszy) no i często jakieś mięsko. Ale o co mi chodzi?

Mnie zastanawia jedna rzecz, mianowicie pora o której powinno się spożywać posiłek przedtreningowy dający nam energię.

W większości diet jakie widziałem zarówno tutaj, jak i w innych źródłach informacji, pisze żeby jeśc godzinę - dwie przed treningiem. Według mnie jest to bardzo złe podejście.

Popatrzmy na fizjologie naszego organizmu. Jedzenie w żołądku trawi się od 2 do 4 godzin. Żołądek jedynie rozdrabnia nam pokarm. Następnie żarcie trafia do dwunastnicy gdzie wydzielane są dodatkowe enzymy i dopiero później trawia do jelita czczego. Wszelkie wchłanianie składników pokarmowych, węglowodanów, cukrów - dopiero ma miejsce w jelicie czczym, następnie przekazywane jest za pomocą krwi do każdej komórki organizmu.

Czyli jemy ryż z kurczakiem przed treningiem to:
-2 godziny trawi się ryż, 4 godziny trawi się kurczak
-mija pół godziny zanim dwunastnica wydzieli enzymi i jedzenie trafi do jelita czczego
-1 godzina zanim się wchłonie i zostanie przetransportowane do mięśni

Czyli to co zjemy da nam energię dopiero po mniej więcej 4-6 godzinach.


To samo dotyczy się posiłku potreningowego. Tak naprawdę w celu szybkiego uzupełnienia utraconej energii wywołanej ciężkim treningiem, powinniśmy godzinę przed treningiem zjeść węglowodany. Po treningu według mojej filozofii już powinno ograniczyć się węglowodany.

Co wy o tym myslicie? Nie jestem zawodowcem, za takiego się nie uważam, więc jeżeli gdzieś się mylę, bądź jestem niedoinformowany to bądźcie wyrozumiali
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 920 Napisanych postów 55283 Wiek 50 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 336126
Spożywanie posiłków zarówno przed, jak i po treningu nadal nastręcza wielu wątpliwości.
Najczęściej pojawiają się pytania na temat tego z czego powinien się taki posiłek składać oraz w jakim czasie przed lub po wysiłku powinniśmy go spożyć, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej wartości odżywczych.


  1. 1. Ile czasu spożyć posiłek przed treningiem?
  2. 2. Co zjeść przed treningiem?
  3. 3. Jak długo czekać z posiłkiem po treningu?
  4. 4. Co zjeść po treningu?
  5. 5. Do poczytania


1. Ile czasu spożyć posiłek przed treningiem?

Czas, który musi upłynąć od spożycia posiłku do rozpoczęcia aktywności fizycznej uzależniony jest od tego co zjemy.
I tak, jeśli wybierzemy produkty lekkostrawne i w niewielkiej ilości, np. koktajl z owoców i odżywki białkowej, to trening możemy rozpocząć nawet po 30-45min.
Natomiast, jeśli zjemy obfity obiad ze smażonym mięsem, górą ziemniaków i tłustym sosem, musimy odczekać 2-3 godziny, żeby móc wykonać ćwiczenia w pełnym komforcie.

2. Co zjeść przed treningiem?

Bez wątpienia posiłek przedtreningowy powinien być tak zbilansowany, aby dostarczał wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Winien składać się z dobrego jakościowo białka, węglowodanów oraz tłuszczu.
W zależności o jakiej porze dnia trenujemy posiłkiem przedtreningowym bywa śniadanie, drugie śniadanie bądź obiad. Kolację zostawiamy na posiłek po treningu.
I tak, posiłkiem przedtreningowym może być:
śniadanie:
- omlet z jaj, z mąką owsianą, owocami i polewą z odżywką białkową
- owsianka z odżywką białkową, orzechami i owocami
drugie śniadanie:
- koktajl z owoców, odżywki białkowej, wiórków kokosowych
- kanapki z pieczoną/gotowaną piersią z indyka/kurczaka, z warzywami i masłem
obiad:
- ziemniaki ze smażoną wołowiną i warzywami
- ryż z sosem pomidorowym z mieloną wieprzowiną i warzywami
- kasza z pieczonymi udkami kurczaka i warzywami
Powyższe to oczywiście propozycja komponowania posiłków. Wybór jest o wiele szerszy - należy przede wszystkich pamiętać żeby bazować na niskoprzetworzonych produktach wysokiej jakości.
Objętość dania uzależniona jest od czasu, po jakim zamierzamy zacząć aktywność fizyczną, warto jednak, żeby w takim posiłku znalazło się minimum 20g dobrego jakościowo białka.

3. Jak długo czekać z posiłkiem po treningu?

Z posiłkiem potreningowym warto odczekać do momentu, gdy układ pokarmowy zacznie znowu prawidłowo pracować, czyli ok. 1,5 - 2h po zakończonej aktywności.

4. Co zjeść po treningu?

Bezpośrednio po aktywności fizycznej, kiedy krew jeszcze nie wróciła do przewodu pokarmowego, najlepiej jest spożyć odżywkę białkową w ilości ok. 30-40g, żeby zapewnić mięśniom budulca do wzrostu.
Następnie można spożyć konwencjonalny posiłek, składający się z niskoprzetworzonych produktów wysokiej jakości, jak w przypadku posiłku przedtreningowego.

5. Do poczytania

https://www.sfd.pl/Co_jeść_przed_i_po_treningu_-t816713.html
https://www.sfd.pl/Co_jeść_i_kiedy_przed_treningiem_-t831280.html
https://www.sfd.pl/Bialko_ _kreatyna__jak_brac_Z_czym_laczyc,_z_czym_nie_-t219159.html

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 10 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 235
bierzesz to z praktyki sowjej czy tylko z teorii? nie jem dużo,ale po 3-4 h czuje się głodny(a nie jestem pasibrzuchem) wiec nie wyobrazam sobie z 4h nie jesć i glodny iść na trening...

myślę że właśnie po to się je białko szybkowchłaniane przed treningiem o ile dobrze pamiętam...
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
s.m.p.a. ODŻYWIANIE
Ekspert
Szacuny 430 Napisanych postów 56364 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 184874
robiono badania bodajże na kolarzach posiłek był spożywana ok 3 godz przed treningiem była to optymalna pora w drugiej próbie przymowali go 4godz wcześniej i wytrzymałość i siły spadały. Oczywiście wielkość posiłku też ma wpływ.
1

Niedostępny do odwołania. Zdrowia dla WSZYSTKICH!

https://www.facebook.com/pages/Wszystko-Ch**/363238457019620 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 3 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 738
Co innego czuć się głodnym, a co innego nie mieć energii.

To co napisałem to biorę zarówno z teorii jak i z praktyki. Ja zazwyczaj największy posiłek mający dać mi energię jem o 16, następnie o 18 zjem banana, trochę winogron i może sok i o 19, 19:30 zaczynam trening.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
s.m.p.a. ODŻYWIANIE
Ekspert
Szacuny 430 Napisanych postów 56364 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 184874
zbędny już ten banan najlepiej wrzuć go po a o 16 zjedz solidniejszy pozdr
1

Niedostępny do odwołania. Zdrowia dla WSZYSTKICH!

https://www.facebook.com/pages/Wszystko-Ch**/363238457019620 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Proszę o ocenę diety(i poprawę)

Następny temat

Grubasek zabiera się za siebie

WHEY premium