Wyciskanie sztangi leżąc, jest jednym z ćwiczeń, które należy do trójboju siłowego. Zazwyczaj utożsamiane jest z potężnymi gośćmi, którzy wyciskają niesamowite ilości krążków umieszczonych na sztandze, aż pod ich ciężarem zaczyna się ona mocno wyginać. Rzadko kiedy wyciskanie sztangi leżąc, utożsamiane jest z treningiem kobiet, jednak czy słusznie? Czy kobiety powinny wykonywać tego typu ćwiczenia?

  1. Na czym polega ruch wyciskania
  2. Czy może być to opcja niesprzyjająca sylwetce kobiety?
  3. Wyciskanie tak, ale tylko na skosie dodatnim
  4. Podsumowanie

Na czym polega ruch wyciskania

Wyciskanie sztangi leżąc, nie jest tak prostym ćwiczeniem, jak wydaje się z boku. Sam ruch wyciskania jest dość prosty, jednak elementy techniczne sprawiają, że wiele osób ma kłopoty z odpowiednim ustawieniem tułowia, jak i barków, czy też nadgarstków i łokci.

Pamiętać należy o tym, aby całe ciało współgrało w ruchu, zaczynając od ustawienia pozycji stóp na podłodze, które powinny całościowo przylegać i stanowić punkt podparcia, poprzez napięte pośladki, brzuch, kończąc na ściągniętych łopatkach i lekko opuszczonych barkach. Nadgarstki natomiast nie powinny być zbyt mocno zgięte dłoniowo, a łokcie prowadzone zbyt szeroko.

wyciskanie sztangi leżąc

Ważnym elementem dla czucia mięśniowego i zaangażowania mięśni piersiowych jest wprowadzenie ruchu rotacji zewnętrznej w stawach barkowych (chęć złamania sztangi), co wspomoże ograniczenie luzów w stawach, jak i ruchu izometrycznego, polegającego na chęci przesunięcia dłoni ku sobie na sztandze. Tego typu komponenty wspomogą ruch wyciskania, pomagając mocniej go inicjować, angażując mięśnie piersiowe jako grupę docelową ćwiczenia.

Czy może być to opcja niesprzyjająca sylwetce kobiety?

Niestety tak. Wyciskanie sztangi leżąc na ławce poziomej, może wiązać się z efektem, który będzie obniżał biust. Działanie to powiązane jest z rozwojem mięśni piersiowych, głównie w ich części brzusznej i mostkowo-żebrowej. Poprzez połączenie mięśnia z systemem powięziowym, będzie on wykazywał tendencje do pociągania za sobą piersi ku bardziej rozwiniętym aktonom, czyli dołu klatki piersiowej.

Kobieta - wyciskanie na klatkę piersiową

Wyciskanie tak, ale tylko na skosie dodatnim

Jeżeli celem treningowym kobiety jest zgrabna, estetyczna sylwetka, a nie wyniki w sportach siłowych, to zdecydowanie jedyne wyciskanie, jakie powinno znajdować się w jej planie to wyciskania na skosie dodatnim. Rozwój głównie części obojczykowej, mięśnia piersiowego, będzie niósł za sobą pozytywny efekt w postaci działania liftingującego. Zasada działania jest podobna jak w przypadku opisanym wyżej. Rozwój mięśnia w części obojczykowej, poprzez system powięzi, będzie podciągał pierś ku górze, sprawiając, że będzie jędrna i optycznie większa.

Podsumowanie

Kobiety jak najbardziej powinny wykonywać wyciskanie sztangi leżąc. Jednak o ile celem nie jest wynik siłowy, a wykonywane ćwiczenie celem samym w sobie, to powinny one skupić się bardziej na ruchach wykonywanych na skosie dodatnim ustawienia ławeczki. Tego typu działanie doskonale wspomoże efekt liftingujący biust, nie będzie wpływało na pogorszenie wyglądu sylwetki, a równie dobrze wspomoże rozwój całego mięśnia.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)