SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening FBW - czy plan jest dobrze ułożony?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 391

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 30 lat Na forum 269 dni Przeczytanych tematów 71
Dzień dobry, chciałbym zapytać na wstępie, czy plan, który wstawiam poniżej, został przeze mnie dobrze opracowany? Trenuję od kilku tygodni FBW w domu, jestem nowicjuszem. Zakupiłem ławkę, więc zmodyfikowałem plan pod nią. Ponadto pilnuję makro, zapotrzebowanie obliczone pod utrzymanie wagi, suplementuję kreatynę.

Poniedziałek:
Nogi -> Przysiad ze sztangą trzymaną na plecach
Klatka -> Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej
Plecy -> Wiosło Pendlaya
Barki -> Arnoldki – wyciskanie hantli nad głowę z rotacją
Biceps -> Zginanie przedramion z gryfem łamanym na modlitewniku
Triceps -> Pompki w podporze tyłem na ławeczce
Brzuch -> Deska

Środa:
Nogi -> Wykroki w miejscu z hantelkami
Klatka -> Wyciskanie sztangielek na ławce dodatniej
Plecy -> Wiosłowanie sztangą trzymaną podchwytem w opadzie tułowia
Barki -> Odwodzenie ramion w bok ze sztangielkami
Biceps ->Zginanie przedramion z hantlami w chwycie młotkowym
Triceps -> Wyciskanie sztangi łamanej wąskim chwytem na ławeczce płaskiej
Brzuch -> Deska

Piątek:
Nogi -> Martwy ciąg
Klatka -> Wyciskanie sztangi na ławce dodatniej
Plecy -> Wiosłowanie hantlami w opadzie tułowia
Barki ->Wyciskanie sztangi nad głowę
Biceps -> Zottman curl
Triceps -> Prostowanie przedramion ze sztangielką trzymaną oburącz siedząc
Brzuch -> Deska

Każde ćwiczenie wykonuję w minimum 6 powtórzeniach i w 5 seriach. Daje mi to 15 serii na każdą partię tygodniowo, po 5 na jednostkę treningową. Łączę ćwiczenia wielostawowe z izolowanymi. Czy zwiększanie obciążenia i powtórzeń w seriach zapewni stał progres? Aktualnie ćwiczę pomiędzy 70-80% CM.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777735

Biorąc pod uwagę, że masz kilka tygodni doświadczenia na siłowni to ja bym od samego początku nie dawał 3 zestawów treningowych bo nie są Ci potrzebne, po prostu taka różnorodność w przypadku osób początkujących nie jest potrzebna.

Często sam początek treningów to 1 zestaw przez pierwsze tygodnie, a później w kolejnym mikrocyklu jeśli jest potrzeba można dołożyć drugi zestaw.

Plan nie jest zły pod warunkiem, że jesteś w stanie zachować prawidłową technikę ćwiczeń. Zamiast dawać pendlaya to wystarczy w zupełności standardowa wersja wiosłowania. Fajnie jak masz taką mobilność żeby wykonać pendlaya, ale na początku bym się trzymał podstawowych wersji ćwiczeń żeby w nich opanować technikę.

Uważaj na pompki w podporze tyłem bo jak mobilność barków kuleje to rozjedziesz sobie barki tym ćwiczeniem.

Jak już trenujesz dodatkowymi ćwiczeniami brzuch to daj sobie chociaż raz w tygodniu side plank żeby skośne też mocniej zaangażować do pracy.

Plan ogólnie jest całkiem dobry to zmiany kosmetyczne, jak przytrzymasz dietę i progresję ciężarową to będzie szło.




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-08-09 11:28:13

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754788
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że plan treningowy, dietę, czy też suplementację układa się pod daną osobę. Tak samo też sprawdza i poprawia. Niezbędne są ku temu najważniejsze informacje na Twój temat. Dlatego też należy dokładnie wypełnić formularz ankiety działu. Zapraszam do zapoznania się z nim i wklejeniem tutaj:

https://www.sfd.pl/REGULAMIN,_ANKIETA_DZIAŁU-t473858.html

Jak dobrze rozumiem, jesteś osobą początkującą. W takiej sytuacji nie należy schodzić na tak niskie zakresy powtórzeń. Skup się na technice i czuciu nerwowo-mięśniowym. Zakres 8-14 powtórzeń.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 30 lat Na forum 269 dni Przeczytanych tematów 71
Technikę i czucie mięśniowe mam już ogarnięte, bardziej chodzi mi o sam plan, czy jest ułożony poprawnie.

Płeć : M

Wiek : 29

Waga : 78

Wzrost : 180

Cel treningowy : Nabranie mięśni i wyrzeźbienie sylwetki

Staż treningowy na siłowni : 3 tygodnie

Uprawiane inne sporty : Brak

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki) : Ławka regulowana, gryf prosty, gryf łamany, hantle, stojaki pod sztangę, 100 kg obciążenia

Dieta : Dodatni bilans kaloryczny, pilnuję makro

Przeciwskazania medyczne : Brak

Zażywane suplementy : Kreatyna

Ostatnio przerabiany plan: FBW


Zmieniony przez - Marcin 1994 w dniu 2023-08-07 15:35:55
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 30 lat Na forum 269 dni Przeczytanych tematów 71
Proszę moderatora o zamknięcie tematu - skoro nikt nie ma czasu ani ochoty poświęcić chwili na sprawdzenie planu i wskazaniu ew. błędów. Poszukam pomocy na innym forum. Pozdrawiam cieplutko.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 8 Wiek 32 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 72
Hej Marcin,
Generalnie plan wydaje mi się bardzo w porzadku.
Masz mały staż więc FBW powinno na poczatek jak najbardziej Ci wystarczyć i dać mięśniom powód do wzrostu. Ewentualne uwagi co do planu jakie mi się narzucaja:

1) Jak napisał domer - raczej na początek starałbym się uderzać w nieco większy zakres powtórzeń. Jeśli weźmiesz zbyt mały zakres będzie to wymagało sporego obciążenia, a na początku chodzi raczej o wyrobienie dobrej postawy pracy. I dobrze też zostawić sobie większe obciążenie na stopniowy progres.
2) Serie - przy takim stażu wydaje mi się że na mniejsze partie mięśniowe możesz nieco zejść z seriami - na poczatku wiadomo że entuzjazm jest wielki i jest power ale lepiej stopniowo to zwiększać niż przyzwyczajać mięsień od razu do wielkiego wysiłku. Bicepsy, Tricepsy dałbym po 3 serie na trening, ramiona, klata, nogi po 4 i patrz czy jest progres - ewentualnie zwiększysz.
3) Pompki w podporze tyłem na ławeczce - też przerabiałem to ćwiczenie ale ponoć źle wpływa na stawy - jeśli masz ławeczkę polecam jakiś zamiennik - np wyciskanie francuskie hantelek.
4) Urozmaiciłbym nieco trening brzucha - deska jest spoko, ale sa też inne ćwiczenia które możesz wykonywać w domu. Nawet zwykłe brzuszki czy np russian Twist z hantelka.

Tak jak pisałem, poza tym plan dobrze zrobiony moim zdaniem, kolejność, ilość ćwiczeń i to że skupiasz się na wielostawowych ćwiczeniach.
Wdróż poprawki o jakich wspomniałem, trzymaj dietę i powinieneś szybko zobaczyć rezultaty.


Zmieniony przez - Christopher_91 w dniu 2023-08-08 08:32:08
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 30 lat Na forum 269 dni Przeczytanych tematów 71
Dzięki kolego, że poświęciłeś chwilkę i pomogłeś nowicjuszowi :)
Mam jednak pytanie, mówisz żebym robił na małe partie po 3 serie, lecz wtedy objętość tygodniowa wyniesie 9 serii na biceps i triceps. Wyczytałem w literaturze, że żeby zapewnić impuls do wzrostu należy wykonywać od 10-20 serii tygodniowo na każdą partię.


Zmieniony przez - Marcin 1994 w dniu 2023-08-08 09:52:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 8 Wiek 32 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 72
No problema ;)
Sam zawsze miałem zagwostkę z ta liczba serii w tygodniu.
Różnie to podaja w necie - tu np masz podany zakres od 0-18 na biceps/triceps w tygodniu
https://mateuszgrabowski.com.pl/ile-serii-robic-na-grupe-miesniowa/

Generalnie weź pod uwagę że tricepsy i bicepsy pracuja już pomocniczo przy treningu większych partii.
Wydaje mi się że dla osoby początkującej 9 serii tygodniowo powinno spokojnie wystarczyć ale oczywiście jeśli masz siły i ochotę możesz sobie np dorzucić na 1-2 treningach dodatkowa serię do ćwiczenia, które sprawia Ci najwięcej przyjemności i mieć np 10-11 serii. Wszystko to potem już kwestia obserwacji ;)


Zmieniony przez - Christopher_91 w dniu 2023-08-08 10:03:52
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 30 lat Na forum 269 dni Przeczytanych tematów 71
Dziękuję ci serdecznie za rady, zmieniłem barki, biceps i triceps na 4 serie, a brzuch na 3 i zobaczę, czy dam radę tak trenować.


Zmieniony przez - Marcin 1994 w dniu 2023-08-08 12:55:38
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 8 Wiek 32 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 72
Powinno wyjść git - zawsze możesz dołożyć. Powodzenia w treningu. Na tym etapie o ile będziesz systematyczny szybko zobaczysz rezultaty a to zawsze miłe jak widzisz postępy w lustrze;) Pozdrawiam
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Problemy psychiczne i zaburzenia hormonalne przez ćwiczenie

Następny temat

FWB do oceny, proszę o pomoc :)

WHEY premium