To bardzo często zadawane pytanie, na które odpowiedź, jak to równie często bywa, nie jest jednoznaczna...

Ćwiczenia kardio najczęściej kojarzone są z okresem redukcji, gdy wpierw ograniczamy ilość spożywanych kalorii, a następnie (jeśli spodziewany deficyt kaloryczny nie prowadzi do satysfakcjonujących postępów, czyli szybkiego utraty tkanki tłuszczowej) dołączane są (celem dodatkowego wydatkowania energii) ćwiczenia aerobowe, czyli popularne kardio. 

Dlatego, gdy kończy się okres redukcji i zastanawiamy się, czy nie warto byłoby budować większych mięśni, zwiększamy ilość spożywanych kalorii. 

Ten prosty zabieg pomaga nam w zwiększaniu obciążeń treningowych, głównie w postaci podnoszenia większych ciężarów, czasem w postaci zwiększania objętości (z reguły nie jest to idealna droga)

Zastanawiamy się, co w takim przypadku zrobić z ćwiczeniami kardio?

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

kardio a masa mięsniowa

W jakim celu wykonuje się ćwiczenia kardio…?

W tym artykule skupię się tylko na podstawach. 

Pierwszy już omówiliśmy - dodatkowe wydatkowanie energii. Przyjrzyjmy się mu jednak bliżej, w aspekcie zwiększenia spożycia kalorii. 

Dodatkowe "spalanie" energii na masie

Skoro w diecie spożywamy (w okresie budowania masy mięśniowej) większą ilość kalorii,  których głównym przeznaczeniem jest wspomaganie procesów anabolicznych, prowadzących w konsekwencji do budowy większych mięśni, to zużywanie tych kalorii na ćwiczenia aerobowe nie wydaje się (na pierwszy rzut oka) optymalnym rozwiązaniem. 

Jednak słowem kluczem będzie tutaj: “na pierwszy rzut oka”! 

Jeśli bowiem spojrzymy na to z innej strony stwierdzimy, że dzięki dodatkowym ćwiczeniom kardio możemy zjadać jeszcze więcej! Co więcej. Nie tylko możemy, ale powinniśmy! 

Ten medal, jak każdy inny, ma jednak i drugą stronę…

Inaczej na ćwiczenia kardio będą spoglądały osoby niezbyt ciężkie, a inaczej kulturyści wagi ciężkiej, spożywający już na starcie ogromne ilości jedzenia! Dla nich nawet dodatkowe 300-400 kalorii (które można przy pewnym wysiłku wydatkowa podczas sesji kardio) może oznaczać trudną do przekroczenia barierą! W końcu i tak jedzą już bardzo dużo…

Drugim głównym celem, w jakim wykonuje się ćwiczenia aerobowe, jest poprawa stanu układu krwionośnego oraz podniesienie wytrzymałości mięśniowej. 

Zdrowie układu krwionośnego 

Ćwiczenia aerobowe stanowią jeden z najlepszych sposobów na usprawnianie działania układu krwionośnego oraz budowanie wytrzymałości mięśniowej. 

Jeśli weźmie się ten fakt pod uwagę, jasnym staje się, że jakaś forma ćwiczeń aerobowych - kardio, powinna być waszym arsenale przez cały rok. Ma ona bowiem przełożenie zarówno na Wasze zdrowie, jak i na końcowe osiągnięcia sylwetkowe.

Zastanówmy się zatem, co będzie stanowić pewne optimum między wydatkowaniem energetycznym a korzyściami wynikającymi z uprawiania ćwiczeń aerobowych (wszystko rozpatrując w aspekcie naddatku kalorycznego).

Sądzę, że dobrym rozwiązaniem będzie prowadzenie codziennych spacerów wykonywanych niespiesznie, dostosowanym do siebie tempie. Nie chodzi tutaj o to, aby zmęczyć się, ale o to, aby układ krwionośny pracując przez cały rok, pozostał w dobrej kondycji.

Jeśli nie lubisz ćwiczyć aerobowo lub/i nie masz czasu na spacery, możesz przeznaczyć jeden ze swoich treningów (w tygodniu) na wykonywanie ćwiczeń z siłowni z wykorzystaniem niskich ciężarów, robiąc duże ilości powtórzeń, zachowując krótkie odstępów między seriami. 

W ten sposób wykonując trening siłowy (który i tak byś wykonał, czyli i tak “straciłbyś” kalorie), wpleciesz w niego pewne elementy aerobów. Krótko mówiąc: 2w1. 

W kolejnym artykule przybliżę Wam swoją opinię na temat tego, czy kardio musisz/powinieneś wykonywać na czczo. 

Komentarze (5)
Bull

"Masa" na stare lata, zastanawiam się czy warto?

0
krzych666

"Masa" na stare lata i tak pójdzie - możemy tylko wybrać, czy będzie to sadło, czy mięcho ;-)

3
Bull

Piękna odpowiedz, warto by ja cytować na gorze serwisu.

0
Biniu

Bull - odpowiedz znajdziesz za pewien czas w kolejnym moim artykul - dopisuje do swojej wewnetrznej listy :)

1
SHHO

Nie wyobrażam sobie ćwiczyć tylko i wyłącznie na siłowni pod kątem masy.
Taki człowiek to człowiek kaleki
Trzeeba biegać, robić trening funkcjonalny, pracować nad gibkoscia czy motoryka
I trening siłowy też ukierunkować pod funkcję.
Sprawnym powinno się być ogólnie.
Powinno być miejsce na trening sylwetkowy jak i siłowy lub kalisteniczny

0