SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trener-amator czy trener-zawodnik: kto lepszy:)

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4066

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Saida MMA Coach
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 28242 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 125433
Witam wszystkich
Jako,że ostatnio pojawia się mało nowych tematów,a ja przeprowadziłam długą i burzliwą dyskusję z kolegą,mam do Was pytanie: jak sądzicie,czy dobrym trenerem może zostać ktoś,kto nigdy nie startował w zawodach? Czy jest on w stanie dobrze przygotować zawodników do wydarzenia, w którym sam nigdy nie brał udziału? A może właśnie dzięki temu jest bardziej obiektywny i jest w stanie lepiej przygotować zawodników?

Czy trenowanie w sekcji amatorskiej przekreśla szanse na bycie trenerem?

Zapraszam do dyskusji

Feel the pain and do it anyway...

Obecny dziennik: http://www.sfd.pl/[Stara_Gwardia]_Saida_2014-t993979.html 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2372 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 8858
W większości zgadzam się z Serum, ale taktyki walki nie nauczy ktoś nie z branży. Inne elementy jak siła, szybkość, wytrzymałość może wytrenować "nie zapaśnik", ale taktyki walki musi nauczać ktoś kto wie o czym mówi. Popieram natomiast to, że trenerem nie musi być ktoś kto był mistrzem, ale jednak powinien wcześniej uczestniczyć w zawodach jako zawodnik.

--
Spartan Kraków - Kuźnia ludzi ze stali

zapasy.krakow.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1325 Wiek 50 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7348
Według mnie dobry trener nie musi być zawodnikiem.
Oczywiście jest lepiej jeżeli kiedyś był zawodnikiem,
jednak praca trenerska to praca umysłowa a nie ukrywajmy, że sporo zawodników nawet dobrych to niezbyt rozgarnięci ludzie i oni sobie po prostu nie poradzą, jeżeli będzie do rozwiązania bardziej skomplikowany problem.

My baby shot me down ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 706 Napisanych postów 4378 Wiek 48 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 75792
Dobrze jeśli trener jest byłym zawodnikiem, ale nie jest to wymóg.
Raczej niewielki plus do wiedzy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1731 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 8943
Sztuki walki to sporty jak najbardziej praktyczne i wlasne dosiadczenia bardzo sie licza. To nie jest tak jak, dajmy na to, w kolarstwie, ze juz 5 latek umie krecic pedalami i od zwycezcy Tour de France rozni go szybkosc i wytrwalosc w kreceniu.
W SzW zeby dobrze trenowac, trzeba sie w pewnych sytuacjach samemu znalezc. BJJ jest nakrecane chocby dlatego, ze jest wielu trenenrow ktorzy z sukcesem startowali w zawodach i umieli to przekuc na wiedze dla swoich uczniow. Rickson w slynnym filmie Choke powiwedzial, ze wystawia sie na takie ekstremalne sytuacje ja vale tudo, zeby moc przekazac odpowiednia wiedze swoim uczniom.

Ale....

Sa rozne etapy nauki SzW. Sekcje poczatkujace na pewno nie musza byc nauczane przez mistrza swiata, bo tu potrzebna jest odpowiednia metodyka i kontakt z ludzmi. Na etapie mistrzowskim zas oprocz dowiadczenia, trzeba miec umysl analityczny i wielka wiedze na tematy niekoniecznie zwiazane ze swoja dziedzina. No bo najlepsu potrzebuja odpowiedniego treningu ogolnorozwojowego, diety, suplementow, wparcia psychologicznego. Moze w sportach pol amatorskich jak BJJ nie jest to tak istotne, ale w judo juz tak. Trenerzy oczywiscie powinni miec wsparcie specjalistow, ale sami tez musza miec podstawy takiej wiedzy, bo to oni ustawiaja szczegolowy trening zawodnika.
Zreszta ciekawostka. Ktos po olimpiadzie zauwazyl, ze medale zdobyli zawdnicy przygotowujacy sie w klubach a nie w kadrze. Swiadczy to jak bardzo istotny komfort treningu i dobry kontakt z trenerem.

Pure Guinness

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 65 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2273
mi się wydaje że trener, który w sportach walki osiągnął jakieś sukcesy budzi w swoich uczniach prawdziwe zaufanie, którego nie zmąci opinia ludzi z zewnątrz (jakieś internetowe fora, konkurencja) ponieważ udowodnił swoją wartość. A nie wątpliwie takie zaufanie jest wielkim plusem, dodatkowo udowadnia że wie czego uczy oraz potrafi to wykorzystać w praktyce. Natomiast nie da się zaprzeczyć, że również trener "amator", potrafi doskonale uczyć, poprostu mając jakieś "pedagogiczne" predyspozycje itp.

się żyje.....

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 2860 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 41203
Ja uwarzam ze trener powinien mieć odpowiedni staż w walkach-nie koniecznie na zawodach mogą być sparingi w klubie poniewarz trenowanie technik to 1 a walka to drógie tarcza manekin itp jest nieruchomy-przeciwnik jest.W walce zdobywamy doświadczenie na temat technik np.Jak zazwyczaj zachowuje się przeciwnik i jak można to wykorzystać. Mój trener był i jest niezłym zawodnikiem i często na treningach dodaje uwagi typu: Według mnie leprze jest... itd. Skąd osoba nie walcząca ma to wiedzieć?

Zmieniony przez - kondek w dniu 2008-09-17 13:00:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531
Myśle, że jednak cenniejszym trenerem będzie osoba, która "skosztowała" walki w zawodach, ale to, że ktoś nie brał nigdy udziału w żadnych turniejach, nie oznacza zaraz, że jest kimś podrzędnym i skazuje go i jego klub od razu na porażkę.

Bądź co bądź, każdy z nas woli trenować w znanych i renomowanych szkołach i nie jedna osoba wiele by dała, żeby trenować w teamie "tego", czy "tamtego" znanego i utytułowanego zawodnika.

Z kolei, może być też tak, że jakiś trener z osiągnięciami "A", może być b.dobrym zawodnikiem, ale nie umieć przekazać tej wiedzy/umiejętności swoim adeptom, a trener "B" - nie biorący udziału w zawodach, może mieć na przykład łeb na karku i potrafić obierać strategie jako trener,a nie jako zawodnik, umieć dostrzegać i szlifować talenty oraz przygotować odpowiednio fizycznie swoich zawodników - na miarę ich max możliwości.

Uważam, że nie ma na to reguły, choć bardziej prawdopodobne jest to, że lepszym trenerem będzie były/aktualny zawodnik.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1731 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 8943
Nie ma reguly, bo byc dobrym nauczycielem, dobrym trenerem i dobrym zawodnikiem to 3 rozne rzeczy.
Najslynniejsi trenerzy czesto nie odniesli spektakularnych sukcesow zawodniczych - zeby wspomniec chocby Pape Stamma.

Pure Guinness

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531
Dla mnie nauczyciel i trener to jedna osoba, no ale ok

Myślę dalej, że jednak dobrze, jak trener ma za sobą jakieś doświadczenia wyniesione z zawodów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 2583 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34961
Trener MUSI byc zawodnikiem. Musi miec za soba osiagneicia, musi miec doswiadczenie. Jakie wrazenie bedzie sprawiał na swoich uczniach, jaki autorytet, nie startowawszy nigdy w zawodach? Co to za trener ktory nic nie osiagnal w tym co, jak twierdzi, robi najlepiej? Po to sa zawody, zeby zmierzyc sie z najlepszymi, zeby do maksimum rozwijac swoje umiejetnosci. Trenerem moze byc zawodnik czynny, moze byc emerytowany, ale powtarzam, wedlug mnie MUSI miec jakies osiagniecia w danej dziedzinie. Doswiadczenie, praktyka, rywalizacja, są naturalnymi kolejnymi etapami po wchlonieciu wiedzy teoretycznej.

Ulubieńcy: Cain Velasquez, Mark Hunt, Luke Rockhold, Genki Sudo

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
Ja też jestem za tym, żeby trenerami byli zawodnicy.
Niekoniecznie ci najlepsi, bo czesto jest tak, że przeciętni zawodnicy są doskonałymi trenerami, a wybitni kiepskimi, ale doswiadczenie musi mieć.Poza tym tak jak napisał przedmówca - jest to większy autorytet dla uczniów i w niektórych sportach walki forma weryfikacji - jeśłi startował, to przynajmniej wiadomo, że nie uczył się ze szkoleniówek

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Krav Maga/Combat56 Szczecin

Następny temat

Karate Kyokushin Gdynia

WHEY premium