Wykorzystanie przysiadu do skrzyni w wersji TAG (touch and go) jest jedną z efektywniejszych form wykonywania przysiadu, która nie tylko wpływa na rozwój mięśni ud. Jego zastosowanie to również szansa na to, aby poprawić siłę całego ciała, wykorzystując mięśnie środka, pracę ze stabilizacją tułowia, moc czy funkcjonalność atletyczną, co przydatne jest np. w sportach walki.

  1. Bezpieczeństwo przede wszystkim
  2. Jakie są zalety wykorzystywania techniki tego typu?
  3. Podsumowanie

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wcześniej rozpropagowana wersja, która zalecała siadanie całą masą ciała na podwyższeniu, nie do końca była optymalna dla szerszej grupy odbiorców, jak i wykorzystywana w sposób nieodpowiedni, stwarzała znaczne ryzyko kontuzji kręgosłupa (który był obciążany osiowo przez ciężar umieszczony na grzbiecie). Stąd też zaleca się nieco zmodyfikowaną opcję w stylu "dotknij i idź".

Na video tor ruchu - box squat oraz klasyczny przysiad

https://www.youtube.com/watch?v=atkLWxOJvTE

Jakie są zalety wykorzystywania techniki tego typu?

Po pierwsze uczy wykorzystywania bioder jako elementu startującego z wykonywaniem ruchu. Wiele osób ma problemy z tym, aby podczas przysiadu pierwszym elementem, który wykonuje ruch, były biodra. Technika box squat sprawia, że chcemy sięgnąć pośladkami podwyższenia, co automatycznie aktywuje biodra, jako pierwsze w ruchu przysiadu.

box squat

Po drugie daje nam cel, stricte ukazując miejsce, gdzie powinniśmy usiąść z obciążeniem oraz jak głęboko mamy przysiąść, co jest to ważne z punktu widzenia kontroli obciążenia, a także pracy samych mięśni w ich fazie ekscentrycznej.

Po trzecie wykonujesz równe powtórzenia pod kątem ich głębokości. Wiele osób wraz ze wzrostem obciążenia zaczyna siadać głębiej, co wydaje się dość logiczne. Większe obciążenie, większy docisk, pogłębienie zakresu ruchu.

Jednak, jeżeli mowa o wykorzystaniu tego samego obciążenia w ruchu nie do końca może być to rozwiązanie pożądane, gdy zależy nam na budowaniu siły. Wykorzystanie skrzyni, czy też podwyższenia np. z krążków pozwoli na kontrolę każdego powtórzenia w ruchu z obciążeniem, co przyczyni się do pełnej kontroli głębokości przysiadu.

Po czwarte siadanie do boxa pomaga utrzymywać prostą postawę ciała, co wymusi większą pracę na mięśniach czworogłowych. Osoby posiadające długie kończyny dolne wykonując klasyczne przysiady, mogą dawać nam wrażenie, że ruch siadania bardziej przypomina ćwiczenie typu "dzień dobry", dlatego wykorzystanie siadania do skrzyni ułatwi utrzymanie tułowia w bardziej wyprostowanej pozycji.

Dodatkowo podwyższenie pod pośladkami pozwoli zabezpieczyć nas na wypadek braku kontroli nad obciążeniem i ryzykiem przewrócenia się ku tyłowi.

Polecamy również: Ranking ochrona stawów - najlepsze suplementy na stawy

Po piąte przysiad do boxa pozwala nam na korzystniejszą kontrolę fazy ekscentrycznej mięśnia. Mając pewność, że za naszymi plecami znajduje się podwyższenie, na które w razie potrzeby możemy usiąść, gdyż mamy większą odwagę wykorzystywać mocniej fazę ekscentryczną, wydłużając jej tempo, bądź też pozwalając sobie wykonać 1-2 powtórzenia więcej, niż byśmy zrobili, nie mając zabezpieczenia pod pośladkami.

Podsumowanie

Wykorzystanie box squat jest ciekawą alternatywą dla osób, które mają problemy z odpowiednią głębokością siadu, jak i kontrolą optymalnego toru ruchu. Często osoby, które głęboko siadają, robią to w sposób znacznie obciążający dolny odcinek grzbietu, co powoduje efekt tzw. butt wink. Przysiad do skrzyni daje nam możliwość kontroli głębokości przysiadu, który to będzie wykonywany w sposób funkcjonalny bez przeciążania grzbietu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
moresmokee

Moim zdaniem jest to półprzysiad ;)

0
moresmokee

...i faktycznie, warto go opanować, najlepiej na początku przygody. Pozdrawiam

0