SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Diety każdego rodzaju

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 83544

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Tłuszczowa

Dieta zaleca spożywanie dużych ilości tłuszczu przy minimalnej ilości węglowodanów i białek. Według autora diety powodem tycia jest mieszanie tłuszczów z węglowodanami i białkami. Dlatego w przypadku ograniczenia spożycia tych produktów następuje zmiejszenie ilości tkanki tłuszczowej.




Dieta opracowana specjalnie dla gwiazd filmowych... Polega na stopniowym obniżaniu kaloryczności posiłków. Dziennie dostarcza ok.1200-1600 kcal.Dietę stosuje się max.10 dni. Ze wględu na małą ilość dostarcznej energi, stanowczo odradzam jej stosowanie.W trakcie diety mogą występować zawroty głowy, nudności, wymioty.



Dieta zaleca spożywanie dużych ilości tłuszczu przy minimalnej ilości węglowodanów i białek. Według autora diety powodem tycia jest mieszanie tłuszczów z węglowodanami i białkami. Dlatego w przypadku ograniczenia spożycia tych produktów następuje zmiejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Według diety dr.Atkinsa (ketogennej) szkodliwymi składnikami diety nie są tłuszcze, a cukry złożone i proste. Przyjmuje że w walce z nadwagą należy drastycznie ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, a przez to zmusić organizm do spalania tłuszczu. Według twórcy tej diety stosując się do jej zaleceń można stracić do 2 kg tygodniowo i bez trudu utrzymywać właściwą wagę. Jednak dieta powoduje, że w krwi i w moczu pojawiają się ketony jako produkty niecałkowitego spalania tłuszczów. Całkowite spalanie tłuszczów może nastąpić tylko z udziałem węglowodanów, których niewielkie rezerwy w organizmie (glikogen w mięśniach i wątrobie), które kończą się już na początku stosowania diety wysokobiałkowej. Ten stan powadzi do odwodnienia organizmu. Dieta jest szkodliwa dla zdrowia, powoduje zakwaszenie organizmu, obciąża nerki, odwodnia organizm, zaburza równowagę elektrolityczną, może powodować skazę moczanową, obniża poziom potasu, zaburza pracę serca, powoduje kurcze mięśni, omdlenia, nudności, biegunkę lub obstrukcję i inne dolegliwości. Dietę można spotkać także pod nazwami:Stillmana, pijących, dieta lotników.


błyskawiczne


1Dieta która zapewnia dostarczanie różnorodnych składników pokarmowych w formie potraw lekkostrawnych i łatwo przyswajalnych. Stosuje się ją w chorobach gorączkowych, chorobach czynnościowych przewodu pokarmowego, okresach rekonwalescencji, wyrównanych chorobach nerek i dla osób w starszym wieku. W diecie tej nie podaje się potraw ostrych, wędzonych, smażonych, pieczonych, tłustych, surowych i zawierających dużo błonnika. Należy stosować więcej niż pięć posiłków dziennie, niewielkich objętościowo, co powoduje mniejsze obciążenie układu trawiennego organizmu i lepsze przyswojenie składników pokarmowych. Potrawy powinny być gotowane i rozdrobnione. Dotyczy to również warzyw i owoców w pierwszych dniach choroby. W przypadku wysokiej gorączki może występować znaczny brak łaknienia i konieczność stosowania pokarmów płynnych jak napary z rumianku, mięty lub herbaty oraz płynnych pokarmów węglowodanowych (przetarte kasze na chudym, rozcieńczonym mleku). W miarę poprawy zdrowia poszerza się dietę o chudy twaróg, chude rozdrobnione mięso, gotowane jarzyny i niewielkie ilości surowego masła.

W diecie łatwo strawnej dozwolone są następujące produkty i potrawy; mąka pszenna, mąka ziemniaczana, makaron - nitki, lane kluski, kasza manna, ryż, kasza kukurydziana, inne kasze-przecierane, zupy na wywarach z włoszczyzny i chudego mięsa, dyni, ziemniaków przecieranych, marchwi, podprawiane świeżą śmietaną, zupy owocowe przecierane, pieczywo pszenne, jasne, dobrze wypieczone, czerstwe, sucharki, biszkopty, jogurt, kefir, mleko chude (w zależności od tolerancji), świeży twaróg, sery homogenizowane, śmietana słodka o niskiej zawartości tłuszczu, masło surowe, olej słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek, jaja na miękko, chude mięso cielęce, wieprzowe, z kurcząt i indyków, gotowane, pieczone w folii, chude ryby (dorsz, sandacz, karmazyn, szczupak, karp), gotowane, faszerowane, w galarecie, niewielkie ilości chudych wędlin, ziemniaki gotowane lub puree, sosy łagodne na wywarze z jarzyn lub chudego mięsa, podprawione zawiesiną z mleka lub jogurtu z mąką, jarzyny gotowane (bez kapusty) - marchew, szpinak, brokuły, pomidory bez skórki, sałata, jabłka pieczone lub utarte, sok z pomarańczy, grejpfrutów, cytryn, winogrona bez pestek i skórek, cukier, miód, syropy owocowe, galaretki owocowe, kisiele, kompoty przecierane z owoców świeżych lub mrożonych, przyprawy łagodne; cynamon, bazylia, liście laurowe, sól, sok z cytryny, słaba herbata, bawarka, kawa zbożowa z mlekiem, soki owocowe i warzywne niekonserwowane, napary z rumianku, mięty, kwiatu lipy.

W diecie łatwo strawnej zabronione są następujące produkty i pokarmy; mąka żytnia i niskiego przemiału, pieczywo niedopieczone, świeże, żytnie na zakwasie, razowe, ciasta, smażone naleśniki, pyzy, kopytka, grzanki, groszek ptysiowy, paszteciki, ciasta francuskie, potrawy z kasz smażone lub zapiekane, zupy na tłustych wywarach z mięs, kości, ryb, grzybów, zupy zaprawiane zasmażką lub tłustą śmietaną, przyprawy do potraw ostre : ocet, pieprz, imbir, papryka, curry, musztarda, itp., sery żółte, topione, dojrzewające, ostre, jaja na twardo, jajecznica na boczku, słoninie, smalcu, olejach, mięsa tłuste, smażone, pieczone lub duszone z tłuszczem, gęś, kaczka, baranina, dziczyzna, potrawy z drobiu smażone lub pieczone, knedle, pierogi z mięsem smażone lub duszone, ryby smażone, solone, wędzone, marynowane, konserwy rybne, wędliny i wyroby wędliniarskie, pasztety, konserwy mięsne, łój, smalec, słonina, boczek, margaryny twarde, masło solone lub topione, placki ziemniaczane, frytki, ziemniaki odsmażane, fasola sucha i szparagowa, kapusta świeża i kiszona, ogórki świeże i kiszone, kalafiory, brukselka, groch zielony i suchy, kapusta pekińska, czosnek, cebula, grzyby świeże i suszone, soczewica, soja, potrawy z warzyw smażone lub duszone, owoce kwaśne i niedojrzałe, śliwki, porzeczki, figi, gruszki, agrest, truskawki itp., czekolada, słodycze zawierające tłuszcze i używki (większość), tłuste ciasta, torty, desery z używkami, bita śmietana, lody i kremy, napoje alkoholowe, gazowane, kakao, kawa prawdziwa, mocna herbata.



2.Dieta wegetariańska-względna
Dieta każe unikać wszelkiego mięsa pochodzenia z zabitych zwięrząt (także drobiu, ryb itp.). Zezwala natomiast na spożywanie przetworów mlecznych i jaj. Dzięki temu organizm otrzmuje wystarczającą ilość białka. Pod warunkiem, że nabiał spożywa się regularnie, ten system odżywiania nie doprowadzi do niedoborów.

Z własnego doświadczenia wiem, że osoba stosująca tą dietę najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze stanu w jakim się znajduje...



3.Dieta wegetariańska-absolutna
Dieta surowo zabrania spożywania wszelkiego białka pochodzenia zwierzęcego. Jadłospis sprowadza się więc ogólnie do warzyw i owoców, które nie mają dostatecznej ilości potrzebnego dla organizmu białka. Taki system odżywiania powoduje niedobory tego składnika, które mogą okazać się szkodliwe dla organizmu, zwłaszcza w okresie wzrostu. Dieta jest całkowicie odradzana przez środowiska lekarskie.

Z własnego doświadczenia wiem, że osoba stosująca tą dietę najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze stanu w jakim się znajduje


Dieta 1200 kcal - bezpieczna i skuteczna Tak naprawdę dietę powinno się dobierać indywidualnie dla każdego, uwzględniając jego płeć, wiek, wzrost, wykonywaną pracę, a przede wszystkim stan zdrowia. Na przykład dla osób z zaburzeniami pracy żołądka ważny jest sposób przygotowania potraw: surówki trzeba będzie zastępować warzywami gotowanymi. Jeśli jesteś zdrowy, wykonujesz lekką pracę i pragniesz się pozbyć trzech do pięciu kg nadwagi, możesz zastosować dietę 1200 kcal. Musisz być cierpliwy i konsekwentny, odporny na pokusy. Wtedy pozbędziesz się zbędnych kilogramów w ciągu miesiąca (ok. kilograma tygodniowo). Jeśli oprócz diety zechcesz uprawiać proste ćwiczenia lub nieco dłużej spacerować, szybciej osiągniesz wymarzoną sylwetkę. Po zakończeniu kuracji stopniowo powinnaś przejść na dietę 1500 kcal i kontrolować wagę. Dietę 1200 kcal możesz powtórzyć dopiero po dwóch- trzech miesiącach, ale lepiej postaraj się, żeby to nie było konieczne. Ogranicz słodycze, zrezygnuj z tłuszczów zwierzęcych. Uprawiaj ćwiczenia. Nie odkładaj, zacznij od jutra. Potrzebne produkty znajdziesz w najbliższym sklepie:

Wolno jeść:

Chleb: graham lub razowy (bez ziaren), pieczywo chrupkie Warzywa: w dowolnej ilości, ale z wyłączeniem strączkowatych Owoce: w dowolnej ilości grapefruity i arbuzy, typowe polskie- jak jabłka, maliny, czarne jagody, agrest, śliwki, wiśnie - tylko do 250 gram Ryby: tylko chude - leszcz, dorsz, mintaj, pstrąg, sandacz, drenadżer, błękitek - do 100 gram Mięso: kurczak bez skórki, chuda wołowina i cielęcina - do 100 gram , z bulionu mięsnego zbieramy tłuszcz Jaja: jedno - dwa gotowane lub smażone bez tłuszczu Ser: chudy biały - do 100 gram Płyny: 1,5 - 2 l na dobę, woda mineralna niegazowana, soki owocowe, najlepiej grapefruitowy 100 proc., słaba herbata niesłodzona, jogurt, kefir, mleko odtłuszczone, do 250 g, kawa naturalna, nie słodzona dla osób z niskim ciśnieniem Tłuszcz: olej - jedna łyżeczka do sałatek i surówek.








Dieta zyskała popularność, dzięki plotce która mówiła że właśnie dzięki niej prezydent Kwaśniewski zyskał piękną figurę (nie na długo). Została opracowana dla pacjentów z problemami kardiologicznymi. Osoby, które ją stosowały chudną nawed do 5kg/tydzień, jednak większość z nich wróci do poprzedniej wagi (efekt JoJo). Polega na wprowadzeniu do jadłospisu dużych ilości warzyw, które wypełniają żołądek (według autorów likwidują także uczucie głodu, jednak jest to niezgodne z moimi doświadczeniami).Bez ograniczeń można jeść zupę jarzynowa (zupa powinna składać się zawsze z kapusty) oraz warzywa i owoce, zaś mięso i węglowodany są mocno ograniczone. Dieta ta nie powinna być stosowana dłużej niż tydzień, jednak zalecane jest podawanie do obiadu zupy kapuścianej. Prosty przepis na zupę:zagotować 2 szklanki wody z małą puszką koncentratu pomidorowego i poszatkowaną jedną główką kapusty


Dieta miłości zaleca spożywanie potraw i picie napojów, które są postrzegane jako afrodyzjaki. Obecnie, dzięki poznaniu "chemii miłości" i wpływu właściwego odżywiania się na różne funkcje organizmu, zaleca się stosowanie diety zmniejszającej stężenie cholesterolu, węglowodanów, a zwiększającej stężenie "dobrego białka", witamin i mikroelementów, co ma sprzyjać zdrowiu seksualnemu: dużo jarzyn, warzyw, owoców, "owoców morza", czekolady, umiarkowanych dawek czerwonego wina.


Tę krótkotrwałą dietę możesz zastosować np. po świątecznym przejedzeniu, po urlopie, kiedy często jada się nieregularnie i byle co, kiedy czujesz się ociężały, zmęczony, ospały. Stosuj ją przez trzy dni (najlepiej wolne od nauki i pracy). W tym czasie niewskazane jest palenie papierosów, picie kawy i herbaty, a także używanie soli i cukru. Efekty tej diety są przyjemne i natychmiastowe. Możesz zgubić około 2 kg wagi, choć nie jest to dieta odchudzająca, lecz oczyszczająca organizm. Wyraźnie poprawia się samopoczucie. Taki trzydniowy post jest wskazany dla każdego, kto nie jest cukrzykiem, lub nie cierpi na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, czy na dolegliwości nerek. W tym czasie można pić do woli wodę mineralną lub źródlaną. W czasie stosowania diety co najmniej dwa razy dziennie weź prysznic i częściej niż zazwyczaj myj zęby, ponieważ na skórze i języku osadzają się odłożone w organizmie trujące substancje (obłożony język i zmieniony, nieprzyjemny zapach potu).



Przeznaczona dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów w krótkim czasie. Jest wyjątkowo uboga w kalorie - dostarcza ich tylko 400! Powinna być więc stosowana wyłącznie przez zdrowe osoby dorosłe, pod warunkiem, że nie muszą one intensywnie pracować i nie uprawiają wyczynowo sport. Dieta astronautów nie jest również dla kobiet spodziewających się dziecka. Aby nie spowodować kłopotów zdrowotnych, można z niej korzystać nie dłużej niż 3 dni z rzędu. W tym czasie należy ją uzupełniać w preparatami witaminowymi. Trzeba też wypijać przynajmniej 8 szklanek niegazowanej mineralnej wody. Po miesiącu, gdy zachodzi taka konieczność, można ponownie poodchudzać się jak astronauci. Dłuższe niż trzydniowe stosowanie diety powoduje niekiedy osłabienie, apatię, stany depresyjne, a nawet choroby nerek. Jest ona drastyczna, monotonna i przez to trudna, ale daje efekt w postaci utraty 2-3 kg. Traci się jednak płyny, nie tłuszcz, więc efekt jest krótkotrwały. Niektórzy dietetycy polecają ją w pierwszym etapie leczenia otyłości (ponieważ ma właściwości oczyszczające), jako znakomity wstęp do zrównoważonej diety niskokalorycznej. Przykładowy jadłospis Śniadanie: Szklanka odtłuszczonego mleka (100 kcal) Obiad: Jajko w koszulce, zielona sałata (liście z rdzenia, a nie wierzchnie), przyprawiona oliwą z oliwek (100 kcal) Kolacja: Plaster chudego pieczonego mięsa lub befsztyk upieczony na ruszcie, zielona sałata- jak na obiad lub kiełki pszenicy (180 kcal)








Dieta opiera się na cukrach (winogrona zawierają łatwo przyswajalny cukier-frukotozę). W czasie stosowania diety 1,2,3 dnia należy jeść normalne posiłki. Wyjątkiem jest obiad, który powinien być zastąpiony ok.30 dag winogron. W 4,5 dniu na śniadanie powinno się spożyć 1 jajko na miękko, a obiad i kolację zastępować 1 kg winogron.W 6 do 10 dnia diety powinno zastąpić wszystkie posiłki jogurtem (ok.1,5l), i mlekiem, lub naturalnym jogurtem (1 szklanka). Wtedy dietę należy przerwać i powrócić do normalnych posiłków. Dieta przynosi małe efekty i wzmaga uczucie głodu.



Opiera się na filozofii harmonii między przeciwnymi pierwiastkami yin i yang. Jej wyznawców interesuje jedynie kosmiczna wartość każdego produktu. Najmniej rygorystyczna dieta makrobiotyczna bazuje na zbożach z dodatkami kilku owoców (świeżych lub suszonych). To najbardziej nieracjonalny ze znanych sposobów odżywiania!

Zaleca rozdzielne spożywanie produktów białkowych i węglowodanowych w połączeniu z dużą ilością warzyw i owoców. Dieta opieraja się na założeniu, że trawienie białek odbywa się w żołądku, w środowisku kwaśnym a węglowodanów, w dwunastnicy i jelicie cienkim w środowisku zasadowym, co rzekomo powoduje nie trawienie i psucie się jednego składników pokarmowych, przy ich jednoczesnym spożywaniu. Założenie takie jest błędne, ponieważ trawienie białek odbywa się równocześnie z trawieniem węglowodanów. W żołądku procesy trawienia przebiegają w środowisku kwaśnym, a w jelicie cienkim w środowisku zasadowym pod wpływem właściwych enzymów.

Stosowana jest w niewydolności krążenia i w nadciśnieniu tętniczym. Osoby z niewydolnością krążenia prowadzące zwykle mało aktywny tryb życia powinny spożywać pokarmy dostarczające 1500 do 2000 kilokalorii co zwykle pozwala utrzymać należną masę ciała. W diecie ogranicza się ilość tłuszczów do około 30% dobowego zapotrzebowania energetycznego, około 50% zapotrzebowania energetycznego powinny pokrywać węglowodany (z dużym ograniczeniem cukrów prostych). Podaż białka powinna być wysoka, uzależniona od stosowania lub niestosowania leków moczopędnych. Wraz z moczem zwiększa się wydalanie aminokwasów i dla utrzymania równowagi azotowej należy podawać 1,5 do 2 gramów białka na kilogram masy ciała. Przy niewydolności krążenia nerki zatrzymują jony sodu i wodę. Dlatego w diecie stosuje się wyłączenie lub ograniczenie z pokarmów soli kuchennej. Przy stężeniu 20-30 mmol sodu wszystkie posiłki przyrządzane są bez soli.

Zastosowanie podaży soli poniżej 50 miligramów sodu w ciągu doby jest praktycznie niemożliwe i wymagałoby podawania wyłącznie soków owocowych, ryżu i owoców. Chleb, ciasta, przetwory zbożowe, mięso, mleko, jaja i warzywa zawierają dosyć znaczne ilości soli. Dlatego też stosuje się podawanie leków moczopędnych co umożliwia podawanie do 3 gramów soli kuchennej na dobę. W wypadku stosowania leków moczopędnych wraz z sodem wydalany jest potas, który powinien być uzupełniany za pomocą soków owocowych, soku pomidorowego lub preparatów potasowych 100 gramów chudego mięsa zawiera od 300 do 500 miligramów potasu. Dobowe zapotrzebowanie na potas osoby dorosłej wynosi ponad 2000 miligramów.

Niedobór potasu może powodować zaburzenie pracy i uszkodzenie mięśnia sercowego. Z powodu małego zróżnicowania pokarmów (wyłączenie z diety warzyw), oraz z powodu wydalania z moczem należy uzupełniać niedobory witaminy C i B1. Dobowe minimalne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi - 80 miligramów a witaminę B1 - 1 miligram. Niedobór tych witamin powoduje zaburzenie wielu procesów metabolicznych w układzie nerwowym, pokarmowym i sercowo-naczyniowym. W niewydolności krążenia upośledzeniu ulega sprawność działania układu trawiennego. Dlatego też pokarmy powinny być łatwostrawne i rozłożone na kilka niewielkich objętościowo posiłków. Leczenie nadciśnienia tętniczego wymaga diety z ograniczeniem ilości soli kuchennej. Zwiększenie ilości sodu w komórkach powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Wysokie spożycie soli wpływa na czynność wydzielniczą kory nadnerczy i wzrost ciśnienia krwi. Ponieważ nadciśnienie tętnicze jest często związane z otyłością i zagrożeniem miażdżycą dieta wymaga ograniczenia energii do 1600-2200 kilokalorii na dobę, dla kobiet lub mężczyzn czynnych zawodowo.

Właściwe jest zastosowanie diety z ograniczeniem tłuszczów, cukrów prostych i cholesterolu, stosowanej w profilaktyce i leczeniu miażdżycy z dodatkowym ograniczeniem podaży soli i produktów zawierających sód. Przeciwwskazane są napoje podwyższające ciśnienie krwi jak; alkohol, kawa i mocna herbata.


Tę dietę stosuje się przy niedowadze, powoduje przyrost tkanki tłuszczowej. Należy prowadzić stosując preparaty produkowane systemem przemysłowym (opakowania zawierają minimum 500 kilokalorii) lub przygotowane w domu. Oto przykład takiego domowego, typowego preparatu: duży kubek mleka (ok. 200 ml), 2 żółtka, 3-4 łyżki stołowe cukru, torebka białka w proszku (ok. 20 g). Tę mieszankę należy pić dwa razy dziennie. Jest wygodna ze względu na półpłynną konsystencję, dzięki której łatwiej ją przyjmować mimo stałego uczucia sytości. Lekarz może również zalecić środki pobudzające apetyt. Niekiedy mogą okazać się potrzebne środki neuroleptyczne lub antydepresyjne. Właściwie nie można szybko osiągnąć wyższego przyrostu wagi aniżeli 5 kg. Zaleca się szczególnie kontynuowanie tej kuracji po zakończeniu diety.


Dieta bogatopotasowa, jest dietą podstawową ze zwiększoną zawartością potasu powyżej 4-4,7 grama na dobę. Dieta jest wskazana we wszystkich jednostkach chorobowych, w których występuje zmniejszenie stężenia jonów potasowych w osoczu krwi poniżej 3,7 mmol/l. Niedobory potasu występują rzadko z powodu niewłaściwego odżywiania, ponieważ potas jest pierwiastkiem powszechnie występującym w produktach zwierzęcych i roślinnych.

Niedobory występują przy obfitych wymiotach i biegunkach, w kwasicach metabolicznych, przy stosowaniu leków moczopędnych, niewydolności krążenia, marskości wątroby i innych schorzeniach. Niedobór potasu powoduje osłabienie siły mięśniowej, osłabienie czynności serca, apatię, nudności i wymioty. Zależnie od jednostki chorobowej można zastosować dietę wysokobiałkową, będącą jednocześnie dietą bogatopotasową. Jeżeli jednostka chorobowa wymaga ograniczenia w diecie ilości białka dobiera się w niej zawierające dużo potasu dozwolone produkty roślinne. Można również uzyskać wysokie stężenie potasu w wywarach z warzyw przez gotowanie kolejno kilku warzyw w jednym wywarze.




Dieta bogatoresztkowa, to dieta zawierająca zwiększoną ilość nie trawionych w przewodzie pokarmowym człowieka polisacharydów roślinnych (błonnika, hemicelulozy, ligniny, pektyn, gum). W diecie zdrowego człowieka powinno znajdować się 30-40 gramów tych związków dziennie. Dieta bogatoresztkowa charakteryzuje się zwiększoną ilością tych substancji (50-70 gramów dziennie). Stosuje się ją w profilaktyce zespołu jelita drażliwego, powstawania uchyłków jelita grubego i raka jelita grubego, zapobieganiu rozwojowi miażdżycy, kamicy żółciowej, cukrzycy i otyłości powodowanej przez przejadanie się pokarmami wysokokalorycznymi, pozbawionymi składników resztkowych.

Jedną z głównych przyczyn rozwoju metabolicznych chorób cywilizacyjnych jest żywienie się pokarmami wysoko oczyszczonymi. Natomiast polisacharydy roślinne dostarczne z pokarmem, stanowiąc masę wypełniającą w przewodzie pokarmowym, zwiększają ilość wody w treści jelitowej, wchłaniają kancerogeny powstające w jelicie grubym z rozkładu kwasów żółciowych i przyspieszają ich wydalanie. Błonnik zmniejsza stężenie cholesterolu, trójglicerydów i glukozy.

Do produktów i potraw zalecanych w diecie bogatoresztkowej należą: mąka pszenna i żytnia niskiego przemiału, pieczywo czerstwe - razowe, żytnie, mieszane, z otrębami, chrupkie, kasze - gryczana, jaglana, jęczmienna, płatki owsiane, potrawy z kasz nie przecierane, mleko, jogurt, kefir o niskiej zawartości tłuszczu, twaróg i białe sery z chudego mleka, białka jaj, żółtka do 2 sztuk tygodniowo, chude mięsa, gotowane, duszone lub smażone bez tłuszczu, chuda szynka i polędwica, chudy drób, gotowany, duszony lub smażony bez tłuszczu, chude ryby - karmazyn, dorsz, sandacz, szczupak, leszcz, lin, świeże masło w ograniczonych ilościach, śmietana o niskiej zawartości tłuszczu w niewielkich ilościach, olej słonecznikowy, sojowy, arachidowy, oliwa z oliwek w ograniczonych ilościach, ziemniaki gotowane, warzywa i owoce bez ograniczeń, surówki, soki, warzywa gotowane lub duszone bez tłuszczu, cukier i słodycze w bardzo ograniczonych ilościach, dżemy niskosłodzone, przyprawy łagodne, ostre przyprawy w niewielkich ilościach, słaba herbata i kawa zbożowa, napary ziołowe, zupy na wywarach z jarzyn, zagęszczone mąką i mlekiem, zupy owocowe, jarzynowe, mleczne, z kaszami lub ziemniakami, sosy na wywarach z jarzyn, na odtłuszczonych wywarach z mięsa i drobiu, zagęszczone mąką.

W diecie bogatoresztkowej zabronione są produkty i potrawy: mąka kukurydziana, ziemniaczana i pszenna wysokiego przemiału, pieczywo z białej maki, pieczywo cukiernicze, ryż, kasza manna, kukurydziana, tłuste mleko, napoje mleczne i sery tłuste, masło solone lub świeże w większych ilościach, tłusta śmietana, tłuszcze zwierzęce, masło kokosowe, tłuste mięsa i wędliny, wyroby wędliniarskie, pasztety, dziczyzna, podroby, gęsi, kaczki, dzikie ptactwo, tłuste ryby, ziemniaki odsmażane, frytki, placki ziemniaczane, kakao, czekolada, kawa, mocna herbata, napoje alkoholowe, zupy na tłustych wywarach z kości lub mięsa, wszystkie potrawy z mięsa, drobiu i ryb smażone, duszone lub pieczone na tłuszczu, bigos, golonka, paszteciki, naleśniki, pyzy, ciasta francuskie, makarony i kluski z białej mąki, słodycze zawierające alkohol, tłuszcze, dżemy i konfitury wysokosłodzone, czekolada i wyroby czekoladowe, torty, ciasta, kremy, lody, bita śmietana.


Dieta znajduje zastosowanie podczas leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy, nieżytów żołądka i jelit oraz przy przepuklinie przełyku. W chorobach tych należy zminimalizować drażniące działanie pokarmów na błony śluzowe przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelit. Pokarmy nie powinny zawierać ostrych przypraw, dużych ilości błonnika lub składników ulegających fermentacji, powinny być łatwo strawne i nie zawierające alergenów. Aby spełnić te zadania dieta powinna być dostosowana indywidualnie, zwłaszcza składniki wywołujące reakcje alergiczne. Posiłki powinny być niewielkie objętościowo o umiarkowanej temperaturze, spożywane bez pośpiechu, bez połykania dużych kęsów.

Całodzienna dieta powinna się składać z około 10 posiłków dziennie. Zalecenia dietetyczne muszą być szczególnie rygorystycznie przestrzegane w okresie ostrego stanu choroby. Po ustąpieniu stanu ostrego dieta powinna być stosowana przez minimum jeden rok. Z powodu możliwości nawrotów choroby osoby wyleczone powinny prowadzić oszczędzający tryb życia, wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć spożywanie pokarmów szkodliwych, stosowanie leków uszkadzających błonę śluzową (np., salicylany, ACTH, kortykosteroidy, fenylbutazon), picie alkoholu i palenie papierosów. Mimo ograniczeń w doborze pokarmów, dieta powinna dostarczać odpowiednią ilość składników pokarmowych, również składników mineralnych i witamin.

Pokarmy dozwolone w chorobie wrzodowej; pieczywo pszenne z białej mąki, sucharki, biszkopty, ciasta drożdżowe, drobne makarony, drobne kluski, kasza manna, ryż, płatki owsiane, mleko chude w ilości około 500 mililitrów w ciągu doby (jeżeli istnieje tolerancja mleka), jogurt, słodki ser biały, jaja na miękko, jajecznica na parze, samo białko jaja, świeża, słodka śmietana, świeże masło, gotowane i nie tłuste mięsa jak, cielęcina, młoda miękka wołowina, kurczak, indyk, galaretki z kurczaka lub indyka, cielęciny drobno pokrojonej lub mielonej, gotowana szynka lub polędwica, gotowane chude ryby z wody lub w galarecie (dorsz, sandacz, szczupak, chudy pstrąg, chudy karp), budynie, galaretki i kisiele owocowe, dojrzałe gotowane lub pieczone jabłka, gotowane i przetarte ziemniaki, buraki, marchew, szpinak, brokuły, sałata zielona, słaba herbata, bawarka, kawa zbożowa z mlekiem, rozcieńczone soki, źródlane wody mineralne nie gazowane.

Pokarmy zabronione w chorobie wrzodowej; napoje alkoholowe, mocne wywary z mięsa, kości i warzyw - rosoły, ostre, stężone soki warzywne i owocowe, mocna herbata i kawa, napoje gazowane i zawierające używki lub konserwanty, tłuste mięso, tłuste ryby, mięso i ryby smażone i pieczone, wędliny wędzone, surowe warzywa, warzywa gotowane zawierające dużo błonnika (wszystkie gatunki kapusty, pory, kalarepa, czosnek, seler, ogórki, groch zielony i suchy, fasola sucha i szparagowa, suszone figi, rodzynki, daktyle, gruszki, marmolada, świeże owoce niedojrzałe i kwaśne (porzeczki, agrest, śliwki, gruszki, brzoskwinie, jeżyny itd.), ostre przyprawy (ocet, pieprz, papryka, chrzan, musztarda, marynaty, curry, imbir, itp.), czekolada i wyroby czekoladowe, ciastka, lody, kremy cukiernicze.

Stosowana jest przy ostrej niewydolności nerek, przewlekłej niewydolności nerek i niewydolności wątroby. Skutkiem niewydolności nerek jest niedostateczne wydalanie moczu powodujące zaburzenie równowagi przemian metabolicznych, zwiększenie stężenia w krwi produktów rozpadu białek, zaburzenie równowagi elektrolitów w kierunku wzrostu kwasicy. Przy ostrej niewydolności nerek postępowanie dietetyczne uzależnione jest od okresu występowania choroby, przyczyny choroby i prawidłowości funkcjonowania przewodu pokarmowego.

W diecie ubogobiałkowej ilość białka wynosi od 0,2 do 0,7 g/kg wagi ciała (w normalnej diecie podstawowej około 1 g/kg). Zasadą jest podawanie białka o wysokiej wartości biologicznej (NPU około 80%). Wymaga to stosowania białka pochodzenia zwierzęcego w ilości do 70%. Ograniczenie ilość podawanego białka uzależnione jest od stanu choroby.

Najlepszymi źródłami wartościowego białka są: białko jaj, mleko i produkty mleczne, twarogi, chude mięsa, drób i ryby. W diecie ogranicza się spożycie niepełnowartościowych białek pochodzenia roślinnego znajdujących się w produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych. Przy dużym nasileniu procesów katabolizmu wyrażającym się zwiększonym poziomem mocznika we krwi zwiększa się dobową wartość energetyczną pokarmów z jednoczesnym zmniejszeniem podaży białka co spowalnia narastanie kwasicy metabolicznej.

W wypadku niestrawności niezbędne jest uzupełnianie składników pokarmowych za pomocą żywienia pozajelitowego. Skuteczne jest stosowanie syntetycznych i półsyntetycznych odżywek przemysłowych zawierających odpowiedni zestaw aminokwasów. Dotyczy to szczególnie chorych u których stosowane są dializy, które powodują duże straty białek. W Polsce stosowane są diety ziemniaczana i skrobiowa.

Dieta ziemniaczana zawiera; 1000 g ziemniaków, 300 g warzyw i owoców, 120 g masła, 50 g cukru, 0,5 g aminokwasu - metioniny. Dieta ta dostarcza około 2100 kcal i 24 g białka.

Dieta skrobiowa zawiera; 200 g chleba skrobiowego, 200 g skrobi (np. tapioka), 270 g mleka, 150 g ziemniaków, 150 g warzyw i owoców, 50 g jajek, 50 g cukru i 60 g masła. Ta ilość produktów dostarcza około 2450 kcal i 20 g białka. Należy dzienną rację pokarmową rozłożyć na kilka niewielkich posiłków.

Zarówno tłuszcze jak węglowodany powinny być lekko strawne i łatwo przyswajalne. Należy wykluczyć pokarmy zawierające dużo włókien roślinnych. Bardzo ważne przy skąpomoczu lub bezmoczu jest ograniczenie ilości podawanych płynów dziennie do około 600 ml tak by uniknąć groźnego w skutkach przewodnienia ustroju. Niezbędna jest również kontrola bilansu wodno-elektrolitowego organizmu. W wypadku zatrzymywania wody w organizmie zmniejsza się w pokarmach ilość soli kuchennej do 1-3 g na dobę.

Dieta z przetworów

Dieta z przetworów w łatwy sposób pozwala schudnąć około 1 kg w ciągu 10 dni.
Jest bardzo smaczna i bogata w składniki mineralne, witaminy i błonnik. Niedroga, bazuje na dobrodziejstwach minionego lata, produkty potrzebne do jej przygotowania można znaleźć we własnej spiżarni lub piwnicy.



Zobacz przepisy


Powidła, dżemy, koncentraty, kompoty, warzywa, grzyby, owoce mrożone oraz soki: malinowy, z czarnego bzu, z jagód sprawiają, że przy 5 posiłkach dziennie nikt nie powinien odczuwać głodu. Należy wypijać 1,5-2 l wody mineralnej niegazowanej, herbat ziołowych lub owocowych dziennie.
Dieta z przetworów

Trwa: 10 do 24 dni.
Odchudza: Około 1 kg w ciągu 10 dni.
Można ją powtarzać: Co 1-2 miesiące.
Polecana: Wszystkim dorosłym, zdrowym osobom.
Niewskazana dla: Dorastającej młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących.
Szczególnie bogata w: Witaminy A, E, C z grupy B, potas oraz błonnik.
Dzienna dawka kalorii: Około 1200.

Zakupy do diety z przetworów

powidła śliwkowe
jogurt morelowy
przecier pomidorowy
grzybki marynowane
przecier jabłkowy
jogurt naturalny bez cukru
jagody mrożone
papryka zielona
kisiel porzeczkowy
filet z morszczuka lub mintaja
powidła truskawkowe
ciasto drożdżowe
ryż pełnoziarnisty
pierś z indyka bez skóry
cukinia
fasolka szparagowa
biszkopcik
schab
galaretka wiśniowa
szynka z indyka
truskawki mrożone
sucharek bez cukru
sok z czarnego bzu
dynia konserwowana
sok malinowy
bakłażan
papryka czerwona

Dieta dostarcza około 1000 kcal dziennie i umożliwia zrzucenie około 1 kilograma nadwagi tygodniowo. Bazą diety jest ryż z owocami kończącego się lata, śliwkami, jabłkami i gruszkami. Dieta ryżowo-owocowa obfituje w białko, witaminy i minerały oraz potrzebny w odchudzaniu błonnik. Oprócz pięciu posiłków należy dziennie pić co najmniej 2 litry płynów (woda niegazowana, soki owocowe, warzywne, herbaty owocowe).



Zobacz przepisy


Dieta ryżowo-owocowa
Trwa: 7 do 21 dni.
Odchudza: Około 1 kg tygodniowo.
Można ją powtarzać: Co 2-3 miesiące.
Polecana: Wszystkim dorosłym, zdrowym osobą.
Niewskazana dla: Dorastającej młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących.
Szczególnie bogata w: Witaminy A, E, C, B6, B12, kwas foliowy, białko oraz błonnik.

Dieta Grejpfrutowa


Grejpfrut nie zawiera tłuszczu, jest niskokaloryczny ale przede wszystkim ma mnóstwo witaminy C oraz beta-karoten. Ponadto jest bogaty w wodę i włókna roślinne, co sprawia, że żołądek jest optymalnie wypełniony.



Zobacz przepisy


Czas stosowania diety: od 1 do 2 tygodni
Dieta zawiera: mniej niż 800 kcal dziennie.


Dlaczego kobiety preferują dietę grapefruitową?

Przede wszystkim nie wymaga ciągłego liczenia kalorii, co z kolei jest bardzo stresujące dla osoby odchudzającej się. Monotonia przebiegu kuracji sprawi, że zmysł smaku zostanie sparaliżowany. Nie będziemy odczuwali dokuczliwego uczucia głodu, dlatego początkowy spadek wagi może być dramatyczny.

Wciąż popularne jest twierdzenie, że grejpfruty mają właściwości "spalania" tłuszczu i dlatego stosowane są podczas kuracji odchudzających.
Grejpfruty są niskokaloryczne i niskotłuszczowe, dlatego mogą być istotną, ale nie jedyną, częścią diety odchudzającej.




Dieta sałatkowa

Stosując dietę sałatkową, nie ma się aż tak dużego łaknienia na mięso i tłuste potrawy, można więc je zastąpić niskokalorycznymi warzywami i owocami.
Dieta dostarcza 1000 kcal dziennie, obfituje w witaminy, minerały, błonnik. Nie jest pracochłonna, a sałatki można zabrać bez problemu wszędzie, do pracy, na plażę, na działkę. Należy wypijać 2 litry płynów dziennie.



Zobacz przepisy


Dieta sałatkowa

Trwa: 7 do 21 dni.
Odchudza: Około 1 kg tygodniowo.
Można ją powtarzać: W każde wakacje.
Polecana: Wszystkim dorosłym, zdrowym osobą.
Niewskazana dla: Dorastającej młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących.
Szczególnie bogata w: Witaminy A, E, C z grupy B oraz błonnik.

Dieta mineralno - witaminowa

Dieta obfituje w produkty mineralno-witaminowe, które są niezbędne dla naszwgo zdrowia i urody. Są one łatwo dostępne, tanie, świeże, smaczne i w dużej mierze mogą pochodzić z własnego ogródka. Oparta na nich dieta dostarcza około 1000 kcal dziennie, dzięki czemu pozwala na łatwe i bezbolesne zrzucenie około 1 kilograma nadwagi tygodniowo.



Zobacz przepisy


Dieta mineralno - witaminowa
Trwa: 7 do 21 dni.
Odchudza: Około 1 kg tygodniowo.
Można ją powtarzać: Co 2-3 miesiące.
Polecana: Wszystkim dorosłym, zdrowym osobą.
Niewskazana dla: Dorastającej młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących.
Szczególnie bogata w: Witaminy A, E, C, B6, B12, kwas foliowy oraz błonnik.






Dieta nowalijkowa

Dieta pozwala bezpiecznie i bez głodzenia się schudnąć około 1 kg w ciągu 10 dni. Dzięki dużej ilości błonnika w warzywach, a także nowalijkach, dieta jest sycąca i pozwala na "obudzenie" przemiany materii. Produkty zawarte w diecie są łatwo dostępne, mogą pochodzić z własnego ogródka.



Zobacz przepisy


Oprócz pięciu posiłków należy codziennie wypijać około 2 litrów płynów (woda mineralna niegazowana, herbatki owocowe, soki bez cukru).

Dieta nowalijkowa
Trwa: 10 do 21 dni.
Odchudza: Około 1 kg przez 10 dni.
Można ją powtarzać: Każdego lata.
Polecana: Wszystkim dorosłym, zdrowym osobą.
Niewskazana dla: Kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci.
Szczególnie bogata w: Witaminy A, E, C, B6, B12, kwas foliowy oraz błonnik.

Dieta dla twojego znaku zodiaku

Dobierając dietę odchudzającą, trzeba brać pod uwagę wiek (i wynikające z niego zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały), tryb życia, upodobania, a nawet ... znak zodiaku.



Zobacz przepisy


Ile kalorii dziennie?
Obliczone dzienne zapotrzebowanie na kalorie oznacza, że jeśli zjesz ich tyle dziennie, utrzymasz wagę. Jeśli chcesz schudnąć, musisz mniej jeść lub więcej się ruszać, a najlepiej jedno i drugie. Nie stosuj zbyt radykalnej diety: najlepsze tempo chudnięcia to 2 -3 kilogramy miesięcznie. Aby tyle zrzucić, stosuj dietę 1500 kcal. Nigdy nie schodź poniżej 1000 kcal dziennie bez porozumienia z lekarzem. Jeśli jesz mniej niż 1200 kcal dziennie, stosuj dietę tylko przez dwa trzy tygodnie i powtarzaj nie częściej niż 3 -4 razy rocznie.

18 - 30 lat: 14,7 razy waga plus 496
Powyżej 31 lat: 8,7 razy waga plus 829

Siedzący tryb życia: pomnóż wynik przez 1,4
Mała aktywność: pomnóż wynik przez 1,7
Duża aktywność fizyczna: pomnóż wynik przez 2

Przykład: Kobieta lat 35, waga 80kg, siedzący tryb życia: 8,7 x 80 + 829 x 1,4 = 2135 kcal

Znak zodiaku Żywioł Charakterystyka W diecie uwzględnij
Baran Ogień Lubi tradycyjne polskie potrawy z mięsem, unika surowych warzyw. Jedz mniejsze porcje, za to częściej, wprowadź do diety surówki i sałatki oraz soki warzywne.
Byk Ziemia Jada dużo i tłusto. Nie podjadaj między posiłkami, zaprzyjaźnij się z lekko kuchnią włoską i azjatycką.
Bliźnięta Powietrze Jada to co popadnie, raz dużo i tłusto, raz zapomina o posiłkach. Jadłospis oprzyj na kuchni śródziemnomorskiej - znajdziesz w nie zarówno niepracochłonne przystawki, jak i sycące dania na ciepło.
Rak Woda Nerwus zagrożony chorobą wrzodową. Zrezygnuj z potraw smażonych na rzecz gotowanych na parze i pieczonych.
Lew Ogień Lubi podjadać między posiłkami chipsy i dania Fast food. Jedz 5-6 posiłków, w tym dwa razy sałatkę z mieszanych warzyw w sosie winegret.
Panna Ziemia W pogoni za dietetycznymi nowinkami zbyt często zmienia sposób odżywiania. Zdecyduj się na jedną racjonalną dietę, uwzględniając wszystkie produkty spożywcze (poza cukrem i tłuszczem zwierzęcym), ale jedzone w niewielkich ilościach.
Waga Powietrze Je szybko, byle jak i byle co, za dużo, za słodko, za tłusto. Wyznacz stałe godziny posiłków, oprzyj dietę na warzywach, owocach i zbożach.
Skorpion Woda Humorzasty, raz jada za dwóch, innym razem zadowala się byle czym. Oprzyj dietą na poprawiających nastrój węglowodanach złożonych i warzywach.
Strzelec Ogień Często traci umiar w jedzeniu i piciu. Licz kalorie, wprowadź do diety więcej warzyw i owoców.
Koziorożec Ziemia Jego dieta jest nie urozmaicona, zbyt jednostronna. Oprzyj dietę na ziemniakach i warzywach strączkowych, nie zapomnij o białku i zieleninie.
Wodnik Powietrze Kiedy dba o linię, rezygnuje z posiłków, zamiast zrewolucjonizować sposób odżywiania. Opracuj dla siebie racjonalną dietę niskokaloryczną, bazująca na warzywach, rybach i drobiu.
Ryby Woda Nienawidzi „cudownych" diet z gazet. Zakłada, że i tak nie schudnie, bo nie wytrzyma reżimu. Jedz 5 -6 razy dziennie, wybierając lekkie, nietłuste potrawy, głownie nabiał i ryby.



Na poprawę przemiany materii
Zostala opracowana w szpitalu rządowym w Kopenhadze.
Nie jest to dieta odchudzająca, przeciwnie - dieta zwiększa przemiane materii i dlatego działa nawet po zakończeniu kuracji. Jeżeli kurację przeprowadza się niewolniczo zgubisz nadmiar tłuszczu (7-20 kg).



Zobacz przepisy


Lunch i obiad można zmieniać nawzajem. Jeżeli będzie to miało miejsce tego samego dnia. Dieta zmierza do przemiany materii, co prowadzi do tego, że po 13 dniach możesz jeść normalnie bez obaw tycia przez pierwsze 2 lata. Kurację przeprowadza się przez 13 dni, ani mniej ani wiecej. Jeżeli podczas kuracji wypijesz lampke wina, piwa, zjesz słodycze, przerywasz kurację od razu i w związku z tym ginie efekt. Jeżeli przerwałeś przed upływem 6 dni możesz powtórzyć ją po 3 miesiącach. Jeżelii przeprowadziło się kurację punkt po punkcie nie można jej absolutnie powtórzyć wczesniej niż po roku. Zaleca się, aby kurację powtórzyć po 2 latach, jeśli to potrzebne. Ze względu na długość kuracji trudno ją zaplanować, dlatego dobrze jest upewnić się, czy w tym czasie nie jesteśmy zaproszeni na obiad, urodziny lubinne przyjęcia. Jeśli jesteś głodny wypij szklankę wody. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie.
Chuda ryba - dorsz pstrag.
Gruby plaster - 10 dkg wędlina - ma być chuda wędzona gotowana.
Przyprawy - sól, pieprz.
Kawa - może być rozpuszczalna, z expresu itp. Zaleca się 2 litry wody dziennie do picia.

Dieta wzbogacona w magnez

Dieta, która pozwala bezpiecznie i bez głodzenia się schudnąć 1kg w ciągu 1 tygodnia. Proponujemy również samodzielne wzbogacenie menu w magnez w wybranych produktach spożywczych (w 100 g produktu).



Zobacz przepisy


Dieta wzbogacona w magnez
Trwa: 14 - 21 dni.
Odchudza: Około 1kg w ciągu jednego tygodnia.
Można ją powtarzać: Co 2 - 3 miesiące.
Polecana: Wszystkim dorosłym, zdrowym osobom.
Niewskazana dla: Dorastającej młodzieży, kobiet ciężarnych, matek karmiących piersią, osób stosujących dietę łatwo strawną.
Szczególnie bogata w: Magnez, potas, cynk, witaminy A, E, C oraz błonnik.
Codzienna porcja energii: Około 1200 kcal.

Zestawienie, określające zawartość magnezu w niżej przedstawionych produktach:
Kakao - 410 mg, pestki z dyni lub słonecznika, migdały - 250 mg, kurki - 230 mg, orzechy - 150 mg, ryż niełuskany - 150 mg, warzywa strączkowe - 80-130 mg, twarda czekolada - 100 mg, ciemne pieczywo, pumpernikiel - 80 mg, szpinak - 60 mg, ser żółty - 60 mg, sok pomidorowy - 50 mg, łosoś, pstrąg, śledź - 50 mg, szprotki - 50 mg, sałata, rzeżucha, kalarepa - 40-50 mg, sok z czerwonych buraków - 50 mg, kurczak - 40 mg, sok z marchwi, banany - 35 mg, szynka - 30 mg, indyk - 25 mg.

Dieta wiosenna - 1500 kcal

Powinnaś zwrócić uwagę nie tylko na to, ile jesz, ale także na to, co składa się na twoje codzienne posiłki. Ma to duże znaczenie w pozbyciu się "skórki pomarańczowej".



Zobacz przepisy


Koniecznie odstaw tłuszcze zwierzęce (słoninę, smalec, boczek), cukier, wieprzowinę i tłuste wędliny, a także produkty przetwarzane - z puszek oraz torebek. Rozsmakuj się w owocach, warzywach i rybach. Jedz często i mało, najlepiej pięć razy dziennie - najwięcej rano na pierwsze śniadanie, najmniej wieczorem, ale nie później niż o godzinie 18.00. Pij dwa litry niegazowanej wody mineralnej. Butelkę z nią najlepiej mieć przy sobie przez cały dzień.
Oprócz chudego mięsa, ryb, warzyw i owoców jedz pełnoziarniste pieczywo, kiełki, brązowy ryż, kasze, odtłuszczone mleko, jogurty i kefiry, chudy biały ser, ryżowe krakersy, popcorn (ale bez soli). Pij herbatki owocowe i ziołowe oraz soki owocowe (bez cukru) i warzywne.

Jak przyrządzać posiłki?
Chude mięso powinno być pieczone w folii aluminiowej lub grillowane. Unikaj smażenia w tłuszczu. Potrawy można doprawiać ziołami, ale delikatnie, gdyż ich nadmierne ilości pobudzają apetyt. Nie przesadzaj a solą i Vegetą, ponieważ zatrzymują wodę w organizmie. Możesz stosować inne przyprawy, by potrawy były smaczniejsze (np. sos sojowy czy worcester mają mało kalorii, ale dużo soli), lecz ich ilość powinna być niewielka. Również jak najmniej słódź






Dieta dla grupy krwi 0
Czynniki, które sprzyjają właściwemu rozwojowi ludzi z grupą krwi 0 to intensywne ćwiczenia fizyczne i białko zwierzęce. Jednak sukces w stosowaniu diety typu 0 zależy od tego, czy jesz chude, wolne od chemikaliów mięso, drób i ryby. Źródłem pożywienia przyjaznego dla organizmu człowieka o grupie krwi 0 nie są produkty mleczne i zbożowe.



Zobacz przepisy


Grupa krwi 0: najstarsza i najbardziej podstawowa, pozostałość na szczycie łańcucha pokarmowego, z silnym i agresywnym systemem odpornościowym, gotowym i zdolnym do niszczenia każdego, przyjaciela lub wroga.

Ćwiczenia antystresowe

Czynniki powodujące utratę wagi
Przy diecie typu 0 w początkowej fazie możesz stracić na wadze, ograniczając w swym jadłospisie zboża, chleb i rośliny strączkowe. Czynnikiem sprzyjającym w przybieraniu na wadze ludzi z grupą krwi 0 jest gluten znajdujący się w kiełkach pszenicy. Jak również niektóre fasole i rośliny strączkowe, szczególnie soczewica i fasola nerkowata, zawierają lektyny, które odkładają się w tkankach mięśniowych, czyniąc je bardziej alkalicznymi i mniej zdolnymi do wysiłku fizycznego.
Trzeci czynnik naboru wagi u typu 0 związany jest z funkcjonowaniem tarczycy. Grupy 0 mają tendencję do niższego poziomu hormonu tarczycy. Ten stan, nzaywany niedoczynnością tarczycy, występuje dlatego, że grupa ta ma tendencję do wytwarzania zbyt małej ilości jodu - materiału, którego jedynym zadaniem jest produkcja hormonu tarczycy. Symptomami niedoczynności tarczycy jest przybór wagi, zatrzymanie płynów w organizmie, zmęczenie a nawet zanik mięśni.

Żywność, która sprzyja wzrostowi wagi:
Gluten pszenicy - zakłóca produkcję insuliny, zwalnia metabolizm;
Kukurydza - zakłóca produkcję insuliny, zwalnia metabolizm;
Fasola nerkowata(kidney) - pogarsza wykorzystanie kalorii;
Fasola navy - pogarsza wykorzystanie kalorii;
Soczewica - hamuje właściwy metabolizm odżywczy;
Kapusta - hamuje działanie hormonu tarczycy;
Brukselka - hamuje działanie hormonu tarczycy;
Kalafior - hamuje działanie hormonu tarczycy;
Gorczyca - hamuje działanie hormonu tarczycy.
Żywność, która sprzyja spadku wagi:
Wodorosty (kelp) - zawierają jod, zwiększają produkcję hormonu tarczycy;
Owoce morza - zawierają jod, zwiększają produkcję hormonu tarczycy;
Sól jodowana - zawierają jod, zwiększają produkcję hormonu tarczycy;
Wątroba - jest źródłem witaminy B, sprzyja wydajnemu metabolizmowi;
Czerwone mięso - sprzyja wydajnemu metabolizmowi;
Kapusta włoska, szpinak, brokuły - sprzyjają wydajnemu metabolizmowi.
Mięsa i drób
Wskazane: baranina, cielęcina, jagnię, mięso bawołu, mięso jelenia, serce, wątroba, wołowina, wołowina mielona.
Unikać: bekonu, gęsi, szynki, wieprzowiny.

Owoce morza
Wskazane: aloza, biały okoń, dorsz, halibut, jesiotr, łosoś, makrela, morszczuk, okoń prążkowany, pstrąg tęczowy, ryba miecz, sardynka, sieja, snapper, sola, szczupak, śledź, tuńczyk błękitnopłetwy, żółty okoń.
Unikać: barakudy, kwaioru, łososia wędzonego, ośmiornicy, skrzydelnika, suma, śledzia marynowanego.

Jaja i nabiał
Wskazane: nie ma, ponieważ należy bardzo ograniczyć spożycie produktów mlecznych. Natomiast obojętnymo produktami są: kozi ser, masło, ser farmer-feta-mozzarella-sojowy, mleko sojowe.
Unikać: chudego lub 2% mleka, jogurtów wszystkich odmian, kefiru, koziego mleka, lodów, maślanki, pełnego mleka, serwatki, wszystkich pozostałych odmian sera.

Oleje i tłuszcze
Wskazane: olej z oliwek, olej z siemienia lnianego.
Unikać: oleju bawełnianego, oleju z kukurydzy.

Orzechy i pestki
Wskazane: pestki dyni, orzech włoski.
Unikać: maku, masła z orzechów ziemnych, orzecha brazylijskiego, orzechów litchi, orzechów nerkowca, pistacjowych, ziemnych.

Fasole i inne rośliny strączkowe
Wskazane: fasola sduke, azuki, pinto, groch "czarne oczko".
Unikać: fasoli copper, navy, nerkowatej, tamaryndowej, soczewicy amerykańskiej, czerwonej, zielonej.

Zboża
Wskazane: nie ma, ponieważ należy całkowicie wyeliminować je z diety.
Unikać: kiełków pszenicy, mąki z owsa, mąki zbożowej, otrębów z owsa lub z pszenicy, płatków familia, kukurydzianych, siedem-zbóż, grape nut,pszenicy skrobi.

Chleb i grzanki
Wskazane: chleb esseński, chleb ezechiela.
Unikać: angielskich grzanek, bułek z otrębami owsa, chleba z kiełków pszenicy, chleba wieloziarnistego, grzanek, grzanek kukurydzianych, obwarzanek, pieczywa z mąki durum, pieczywa z mąkimacowej, pieczywa z otrębów pszenicy, pieczywa pszennego, pumpernikla, wysokoproteinowego chleba.

Ziarna i makarony
Wskazane: nie ma ziarna i makaronu, które mogłyby być wskazane dla grupy 0.
Unikać: białej mąki pszennej, makaronu grysikoewgo, soba, ze szpinaku, mąki couscous, glutenowej, grahama, z kiełków pszenicy, z owsa, pszennej bulgur, pszennej durum, wszystkich pszennych mąk.

Warzywa
Wskazane: boćwina, brokuły, burak szwajcarski, cebula czerwona, cebula hiszpańska, cebula żółta, chrzan, cykoria, czerwona papryka, czosnek, dynia, eskarola, jarmuż, kalarepa, kapusta bezgłowa, karczoch amerykański, karczoch jerozolimski, mniszek lekarski, okra, pasternak, pietruszka, por, rzepa, sałata rzymska, słodkie ziemniaki, szpinak, wodorosty.
Unikać: awokado, bakłażana, białej kapusty, białej kukurydzy, białych ziemniaków, brukselki, chińskiej kapusty, czerwonej kapusty, czerwonych ziemniaków, czarnych oliwek, gorczycy, grzybów shiitake, kalafiora, lucerny, oliwek greckich, oliwki hiszpańskiej, pieczarek, żółtej kukurydzy.

Owoce
Wskazane: figi suszone, figi świeże, śliwki ciemne, czerwone, suszone, zielone.
Unikać: figi rajskiej, jeżyny, mandarynki, melona kantalupy, melona miodunki, orzechów kokosowych, pomarańczy, rabarbaru, truskawek.

Soki i napoje
Wskazane: sok z ananasa, sok z ciemnej wiśni, sok z suszonej śliwki.
Unikać: soków z jabłek, soku z kapusty, napojów i soków pomarańczowych.

Przyprawy
Wskazane: chleb świętojański, curry, kurkuma, morszczyn, pieprz cayenne, pietruszka, rodymenia.
Unikać: cynamonu, gałki muszkatołowej, kaparów, octu balsamowego, octu białego, octu z jabłek, octu winnego czerwonego, pieprzu białego, pieprzu czarnego mielonego, skrobi kukurydzianej, syropu kukurydzianego, wanilii.

Herbatki ziołowe
Wskazane: chmiel, imbir, kozieradka pospolita, kurzyślep, lipa, mięta pieprzowa, mniszek, morwa, owoc dzikiej róży, papryka, pietruszka, sarsaparilla, śliski wiąz.
Unikać: aloesu, czerwonej koniczyny, dziurawca, echinacei, gorzknika kanadyjskiego, goryczki, liści truskawki, lucerny, łopianu, podbiału, rabarbaru, senesu, szczawiu, tasznika pospolitego, znamion kukurydzy.

Używki
Wskazane: woda seltzera, woda sodowa
Unikać: coca-coli, czarnej herbaty bezkofeinowej, czarnej herbaty regularnej, kawy bezkofeinowej, kawy regularnej, likierów destylowanych, napojów gazowanych.

Inne przyprawy
Wskazane: z umiarem i o niskiej zawartości tłuszczu i cukru, musztarda, majonez lub inne przyprawy do sałatek.
Unikać: ketchupu, marynowanego kopru, marynat koszernych, matynat kwaśnych, marynat słotkich, przypraw smakowych.
Źtódło: Dr Peter J.D'Adamo i Catherine Whitney "Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi"


Dieta z mrożonek
Jest to dieta, która oczyszcza i łagodnie odchudza. Ponieważ w okresie zimowym warzywa są dość drogie, a niektóre nawet nie dostępne, proponujemy dietę opartą na mrożonkach, które mają dużo niezbędnych witamin i składników mineralnych oraz błonnik, są też łatwe i szybkie w przygotowaniu. Dieta dostarcza około 1500 kcal, dzięki czemu można przez dwa tygodnie pozbyć się 1 kilogram nadwagi.
Prócz pięciu posiłków należy dziennie wypijać około 1,5 litra płynów.



Zobacz przepisy


Dieta mrożonkowa
Trwa
7 do 21 dni.
Odchudza
Około 1 kg przez 14 dni.
Można ją powtarzać
Co miesiąc.
Polecana
Wszystkim dorosłym, zdrowym osobom.
Niewskazana dla
Dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących.
Szczególnie bogata w
Witaminy C, B6, B12 oraz błonnik.


Dieta dla twojego typu sylwetki
Każdy tyje trochę inaczej - jednym najszybciej przybywa centymetrów poniżej pasa, innym powyżej albo jednocześnie tu i tam. Zależy to m.in. od wydzielania hormonów, które wpływają na przemianę materii. Ale stosując odpowiednią dietę, możemy sprawić, że będziemy tracić centymetry przede wszystkim w wybranych partiach ciała.



Zobacz przepisy


Opracowany dwutygodniowy program dla każdego typu sylwetki pozwala schudnąć 3-4 kilogramy. Dzienna porcja kalorii wynosi nie więcej niż 1300.

Aby ocenić, jaki ma się typ budowy nie wystarczy popatrzeć w lustro. Należy zmierzyć obwód talii oraz bioder, a następnie podzielić je przez siebie (np. talia 62cm podzielić przez biodra 105cm = o,59).

Jeśli masz wynik w przedziale 0,50 a 0,70 - jesteś typem gruszki.
Jeżeli wynik mieści się między 0,71 a 0,80 - jesteś typem klepsydry.
Jeśli twój wynik wynosi 0,81 albo więcej - jesteś typem jabłka.

Typ gruszka
Górna część ciała jest drobna - ramiona szczupłe, piersi niewielkie, talia wąska. Natomiast obfite są biodra i pełne uda, ponieważ tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim poniżej pasa.
Typ klepsydra
Sylwetka jest proporcjonalna - ramiona szerokie, piersi duże, wyraźne wcięcie w talii i pełne nogi. Tkanka tłuszczowa rozkłada się w miarę równomiernie, ale ma tendencje do odkładania się na ramionach.
Typ jabłko
Ramiona są szerokie i zaokrąglone, piersi obfite. Jednak tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie na brzuchu, dlatego jest on wydatny, a talia słabo albo wcale nie zarysowana. Natomiast nogi są smukłe.



Dieta dla faceta
W Polsce ponad 67 % procent mężczyzn w wieku 25-64 lat ma nadwagę lub należy do otyłych. Mężczyźni mniej chętnie niż panie poddają się rygorom odchudzania.



Zobacz przepisy


Wolą gubić kilogramy ruchem, niż ograniczaniem jedzenia. Jeśli nadwaga jest spora, trzeba jednak połączyć te dwie metody.
Dieta dla panów dostarcza dziennie 1200-1500 kcal, co pomaga zrzucić w ciągu tygodnia jeden kilogram. Syci, jest smaczna i zdrowa. Oprócz pięciu posiłków każdego dnia należy wypić 1,5 litra wody mineralnej lub herbat owocowych.

Trwa:
7 do 21 dni
Odchudza:
1 do 2 kilogramów tygodniowo
Można ją powtarzać:
co 2 miesiące
Niewskazana dla:
mogą ją stosować wszystkie zdrowe osoby
Szczególnie bogata w:
białko, błonnik, beta-karoten, witaminę C.


Dieta przedświąteczna

Dieta przedświąteczna dostarcza około 1000 kcal dziennie, co pozwala stracić 1 kg nadwagi tygodniowo. Jak ważne jest to przed świętami i balem sylwestrowyrn, nikogo nie trzeba przekonywać.Po zastosowaniu diety na1eży zachować umiar podczas świątecznego ucztowania, by nie powrócić do wyjściowej wagi.



Zobacz przepisy


Dieta dostarcza sporo ważnej w okresie zimowym witaminy C, chroniącej przed przeziębieniami, i błonnik, ułatwiający nasycenie żołądka i regulując uśpioną o tej porze roku przemianę materii.Oprócz pięciu posiłków należy wypijać dziennie 1,5-2 l wody mineralnej niegazowanej lub herbaty ziołowej, owocowej.

Trwa :
7 do 21 dni (nie dłużej niż 21 dni bez opieki lekarskiej lub dietetyka).
Odchudza:
Około 1 kg tygodniowo .
Można ją powtarzać:
Co 2-3 miesiące.
Polecana :
Wszystkim dorosłym i zdrowym osobą.
Niewskazana dla :
Dorastającej młodzieży, kobietą w ciąży i karmiących.
Szczególnie bogata w :
Witaminy C, B6, B12, wapń oraz błonnik.
(2003-01-28)

Dieta dobrych połączeń

W tej diecie obowiązuje zasada oddzielnego spożywania różnych produktów. Nie musimy liczyć kalorii, ale konieczne jest opanowanie sztuki odpowiedniego łączenia wszystkich składników pokarmowych.



Zobacz przepisy


W diecie połączeń dzieli się węglowodany na "dobre" (chleb, zboża, pełnoziarnisty ryż, biała fasola, soczewica itd.) i "złe" (słodycze, ciastka, produkty oczyszczone, jak ryż przemysłowy, białe pieczywo).
Węglowodanów (chleba, produktów zawierających skrobię, np. ziemniaków) nie można jeść razem z tłuszczami (masłem, serami itd.). W związku z tym z diety zostały wykluczone produkty zawierające równocześnie węglowodany i tłuszcze (awokado, frytki, czekolada, ciastka).
Mamy więc do wyboru posiłki białkowo - tłuszczowe (mięso i wędliny oraz ser) albo białkowo - węglowodanowe (np. warzywa i makarony).
Owoce można jeść przez cały dzień, ale między posiłkami, a chleb (najlepiej razowy, pełnoziarnisty) tylko rano.

Jak łączyć produkty
Przez pierwszy tydzień jedz obiady składające się z produktów białkowo - tłuszczowych, a kolacje z białkowo - węglowodanowych, w drugim tygodniu postępuj odwrotnie, a w trzecim - jak w pierwszym.

Dozwolone kombinacje białkowo - tłuszczowe
- wszystkie surowe warzywa, z wyjątkiem marchwi, buraków, soczewicy, kukurydzy;
- wszystkie ryby morskie i słodkowodne, nawet tłuste, z wyłączeniem ryb panierowanych;
- wszystkie bez wyjątku rodzaje mięsa i drobiu;
- wszystkie rodzaje wędlin, z wyjątkiem białej kiełbasy, pasztetu z wątróbki, konserw i innych wyrobów przemysłowych;
- jajka;
- sery;
- zielone warzywa.
Okazjonalnie
- śmietana, olej, masło, majonez.
Dozwolone kombinacje białkowo - węglowodanowe
- zielone warzywa;
- dobre węglowodany (soczewica, suszona fasola, groch, zielony groszek, bób, ryż pełnoziarnisty, kluski i kasza);
- ser i jogurt o zawartości tłuszczu 0 proc.;
- dżemy owocowe i kompoty z różnych owoców bez cukru.

Sztuczki, które Ci pomogą wytrwać
1. Jedz solidne śniadanie
Większość osób cierpiących na nadwagę nie jada śniadania, które powinno stanowić 1/4 dziennej dawki kalorii. To śniadanie daje nam siły, by sprawnie funkcjonować w ciągu dnia.

2. Uważaj na to, co pijesz
Możesz sobie pozwolić na sok z pomidorów czy wodę mineralną (bardzo wskazana!), a nawet lampkę czerwonego wina do obiadu. Unikaj soków owocowych w kartonach - zawierają zbyt wiele cukru.

3. Słodycze - Twój wróg
Na czas stosowania diety koniec z chipsami, orzeszkami, ciastami i wszelkimi słodyczami. Jeżeli spodziewasz się gości, przygotuj talerz surowych warzyw z dowolnym sosem i ziołami.

4. Nie spiesz się przy stole
I starannie przeżuwaj każdy kęs. Nie tylko docenisz wtedy smak potraw, lecz również szybciej osiągniesz uczucie sytości.

5. Jedz produkty bogate w błonnik
Najlepiej zielone warzywa, które są ponadto niskokaloryczne i dobrze wpływają na trawienie.

6. Dbaj o estetykę stołu
Im ładniej podane danie, tym mniejsza chęć opychania się. Dekoruj dania ziołami, gałązkami pietruszki albo kolendry i listkami sałaty.


Dieta 1200 kalorii

Dieta, dostarczając organizmowi około 1200 kcal dziennie, pozwala łatwo i bez uczucia głodu schudnąć około 1 kg w ciągu 10 dni. Zapewnia wyczerpanemu brakiem słońca organizmowi potrzebne witaminy i minerały, obfituje w cynk i witaminy z grupy B, pozwalające na zachowanie uśmiechu i "naładowanie akumulatorów" na okres zimy.
Oprócz pięciu posiłków należy wypijać dziennie 1,5-2 l wody mineralnej niegazowanej, herbaty ziołowej lub owocowej.



Zobacz przepisy


Dieta 1200 kalorii

Trwa :

--------------------------------------------------------------------------------
10 do 21 dni.

Odchudza :

--------------------------------------------------------------------------------
Około 1 kg przez 10 dni.

Można ją powtarzać :

--------------------------------------------------------------------------------
Co 2 - 3 miesiące.

Polecana :

--------------------------------------------------------------------------------
Wszystkim dorosłym, zdrowym osobom.

Nie wskazana dla :

--------------------------------------------------------------------------------
Dorastającej młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących.

Szczególnie bogata w :

--------------------------------------------------------------------------------
Witaminy A, E, C, B6, B12, kwas foliowy, cynk oraz błonnik

Dieta biurowa
Uważasz, że tyjesz, bo siedzisz za biurkiem. To tylko część prawdy. Bardziej zagraża figurze rytm biurowego życia, pełen dietetycznych pułapek. Możesz ich jednak łatwo uniknąć. Obowiązkowo rozpoczynaj dzień śniadaniem z dodatkiem owoców.



Zobacz przepisy


Uwolnij się spod dyktanda zegara. Nie pojawiaj się w stołówce punktualnie o godz. 13, gdy zaczynają wydawać obiady. Udaj się na posiłek dopiero wtedy, gdy żołądek wyraźnie zasygnalizuje głód. Nie stroń od biurowych uroczystości, zmniejszaj jednak kaloryczność poczęstunków, zastępując słodycze owocami. Pamiętaj, że miłe towarzystwo i rozmowa przy jedzeniu sprzyjają spożywaniu większej ilości kalorii. Zapomina się wtedy o kontrolowaniu zawartości talerza i zjada za dużo oraz za tłusto. Unikaj całodziennego głodowania, które zmusza do biesiadowania wieczorem. Nadmiar spożytych kalorii organizm odkłada na biodrach jako zapas na następny dzień.


Dieta dwuetapowa
Jeśli chcesz się pozbyć krągłości w krótkim czasie, musisz przede wszystkim ograniczyć kaloryczność posiłków i pić dużo wody. Zakładając, że przytyłaś niedawno, stosowanie drakońskiej diety nie jest konieczne, niemniej nie powinnaś przekraczać 1200 kalorii dziennie. Dieta składa się z dwóch etapów.



Zobacz przepisy


I etap: dieta - atak
W ciągu 2 pierwszych dni przede wszystkim należy pić dużo płynów i jak najwięcej odpoczywać. W związku z tym kurację wyszczuplającą najlepiej rozpocząć w czasie weekendu.
II etap: chudniemy!
Przez kolejnych 5 dni ściśle przestrzegamy zasad diety - jest to warunek konieczny, by kuracja dała efekty. Nie można jeść ani więcej, ani mniej. Tylko wtedy organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze. 1200 kalorii dziennie to niewiele, więc dalsze ograniczenia mogłyby niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie.


Dieta optymizmu
"Kiedy Polak głodny, to zły", mówi przysłowie. Odmawianie sobie ukochanych smakołyków może być frustrujące. Bywa, że przerywamy dietę, bo chudnąc, fatalnie czujemy się psychicznie i fizycznie. Aby się pocieszyć, sięgamy po jedzenie...



Zobacz przepisy


Optymistyczna dieta zawiera substancje, które poprawiają nastrój, dodają energii i dużo witamin. Oprócz 5 posiłków, codziennie trzeba wypić przynajmniej 8 szklanek wody mineralnej albo herbat owocowych.

Dieta optymizmu
Trwa: 7 do 21 dni
Odchudza: 1 do 2 kilogramów tygodniowo
Można ją powtarzać: co 2 miesiące
Polecana: w okresach gorszego nastroju, osobom często przeziebiającym się
Niewskazana dla: mogą ja stosować wszystkie zdrowe osoby
Szczególnie bogata w: białko, węglowodany złożone, witaminy B, B2 i B6, magnez
Dzienna dawka kalorii: około 1200



Strefa dobrego odżywiania
Dietetyk dr Barry Sears uważa, że zdrowy organizm sam spala tłuszcz i nie tyje. A zdrowie zapewnia odpowiednia dieta...



Zobacz przepisy


Ta dieta jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i pomogła stracić zbędne kilogramy takim gwiazdom jak: Winona Ryder, Brad Pitt, Demi Moore czy Cindy Crawford.
Podstawą diety jest chude białko (mięso, ryby, białko jaja, tofu) i ograniczenie spożycia węglowodanów złożonych, które wg. Searsa sa główną przyczyną tycia.
Podczas jej stosowania należy spożywać często (5 razy dziennie) niewielkie posiłki.
Dzięki takiemu sposobowi odżywiania można kontrolować poziom insuliny we krwi, i zapobiegać nagłym atakom głodu pomiędzy posiłkami.
Jeśli chodzi o tłuszcze, to dozwolone są jedynie te, które zawierają kwasy tłuszczowe nienasycone. W takie tłuszcze bogate są orzechy, migdały, awokado i oliwa z oliwek Inne tłuszcze, jak masło czy śmietana mogą być spożywane tylko w minimalnych ilościach.

GŁÓWNE ZASADY DIETY:
1. Pić dużo wody. Co najmniej 8 szklanek dziennie. Koniecznie trzeba wypijać szklankę wody pół godziny przed posiłkiem. Pozwala to zwalczyć uczucie głodu.

2. Przerwy między posiłkami nie mogą być dłuższe niż 5 godzin.
Należy jeść często, ale niskokaloryczne potrawy.
Śniadanie trzeba zjeść koniecznie w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu.


3. Proteiny (mięso, jajka, tofu) należy jeść na początku posiłku.

4. Aby kontrolować ilość białka podczas posiłków poza domem, należy pamiętać , by nie spożyć ich więcej niż zmieści się w dłoni.

UWAGA!
Diety tej nie należy stosować dłużej niż przez miesiąc!





Dieta odmładzająca Gayelorda Hausera
Tym razem dieta oparta głównie na sokach warzywnych i owocowych. Pomaga nie tylko schudnąć ale też zregenerować i odtruć organizm.



Zobacz przepisy


Twórca diety działanie takiego sposobu odżywiania wypróbował osobi

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
s.m.p.a. ODŻYWIANIE
Ekspert
Szacuny 431 Napisanych postów 56364 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 184874
w tym wieku skorzystaj z 10 wskazówek żywieniowych nie jedz śmieciowego żarcia jedz produkty nisko przetworzone i naturalne

Niedostępny do odwołania. Zdrowia dla WSZYSTKICH!

https://www.facebook.com/pages/Wszystko-Ch**/363238457019620 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11161 Napisanych postów 51703 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Duużo tego...Nie zdążyłem przeczytać, ale masz ode mnie soga.

Chcę dostać soga właśnie od ciebie!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 258 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1321
Ok, mam prośbę. Co radzisz dziewczynie 172cm, 54kg, która chce stracić tłuszczyk ze strategicznych miejsc, tj. uda, biodra, brzuch? Czy dobrym pomysłem jest wysokobiałkowa? Nie ćwiczę zbyt intensywnie (raczej aeroby). Pliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis!
1

If you want it, come 'n' get it, cry out loud!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
wysoko tłuszczowa

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 1105 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 12676
SOG

"Marzy mi się czarny Lincoln, lecz jak go wyrwać wilkom
Rozumiem więc czemu czasem chłopaki biorą WINSTROL"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 734 Napisanych postów 31016 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94344
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 117 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 899
Wprawdzie na każdej z tych diet umarłbym w ciągu tygodnia, ale i tak masz soga.

Pozdrawiam.
Sierżant.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 3215 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20315
Sog4U. Zmobilizowałeś mnie do napisania arta o spalaniu tłuszczu i dietach.

Ile do... czyli liczniki do wydarzeń http://ile-do.pl.pl
oraz
Kuchnia wietnamska na http://pyzamadeinpoland.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 734 Napisanych postów 31016 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94344
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 258 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1321
witam Chłopaki! Wy to potraficie kobiecie poradzić, ech! Pozdrawiam!

If you want it, come 'n' get it, cry out loud!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6447 Napisanych postów 77001 Wiek 40 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 760644
Łap soga

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Krem termogeniczny

Następny temat

To naprawde dziala!

WHEY premium