Suplementy, choć kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla sportowców, dziś są tak powszechne, że jedzą je nawet amatorzy czy osoby, które nie ćwiczą. W wielu przypadkach nie jest to złe, ponieważ suplementy takie jak kompleksy witamin mogą nieść korzyści dla każdego: zarówno dla trenujących osób, jak i dla tych, którzy chcą tylko sięgnąć po smaczną przekąskę. Dobrze jest być jednak świadomym tego, jak poszczególne suplementy działają na nasz organizm.

  1. Źródło protein dla sportowców
  2. Czym są batony proteinowe i jakie warto wybrać?
  3. 5 zalet batonów proteinowych
  4. Podsumowanie

Źródło protein dla sportowców

Jednym z najpopularniejszych suplementów jest prawdopodobnie odżywka białkowa, która pozwala uzupełniać dzienne zapotrzebowanie na białko. Dieta oparta o naturalne źródła protein może uwzględniać odżywkę białkową, gdyż jest bardzo praktycznym i smacznym uzupełnieniem posiłku. Warto ją zakupić nawet na wszelki wypadek, aby zawsze mieć możliwość szybkiego uzupełnienia ewentualnych niedoborów białka. Dla tych, którzy szukają innych ciekawych rozwiązań z wysoką ilością szybko przyswajalnych protein, sklepy z odżywkami oferują jeszcze inną ciekawą opcję. Mianowicie batony proteinowe. 

Czym są batony proteinowe i jakie warto wybrać?

Batony proteinowe są wyrobem dietetycznym zawierającym zazwyczaj (wbrew pozorom nie zawsze) dużą ilość białka oraz pewną zawartość tłuszczu. Są bardzo dobrym zamiennikiem lub uzupełnieniem posiłków - wygodnym, praktycznym i bardzo często smacznym. Należy jednak uważać przy wyborze batonów proteinowych, ponieważ nie są one sobie równe.

W każdym sklepie znajdziemy „wysokobiałkowe” słodycze, jednak często jest to jedynie chwyt marketingowy. Te wysokobiałkowe produkty rzadko mają wysoką zawartość białka, a przeważają w nich tłuszcze i węglowodany. Często są „wysokobiałkowe”, tyle że w porównaniu do zwykłego jedzenia, w których białko prawie nie występuje.

batony proteinowe

Co więcej, w wielu batonach proteinowych używa się tanich źródeł białka takich jak rośliny strączkowe, konopie czy soja modyfikowana. W batonach dobrej jakości znajdziemy białka serwatkowe, białka jaj czy też miks tych połączonych frakcji białkowych. Ponadto dobrze wybierać zaufane firmy, które stawiają na jakość produktów i kupować prosto od producenta w internetowych i stacjonarnych sklepach z suplementami.

5 zalet batonów proteinowych

Wysoka zawartość białka

Jest to prawdopodobnie główny powód, dla którego kupuje się batony proteinowe — wysoka zawartość białka. Dobrej jakości batonik może zawierać nawet do 30 gramów białka. Jest to dość spora porcja. W większości przypadków pozwala w całości pokryć zapotrzebowanie na białko w danym posiłku. Co więcej, ze względu na użyte frakcje białek oraz solidną dawkę węglowodanów, batony świetnie nadają się jako posiłek po treningu.

Wygoda

Batony proteinowe, w przeciwieństwie do standardowych odżywek białkowych, można zjeść od razu. Odżywki białkowe musimy rozpuścić w wodzie, mleku lub jogurcie, co może nie być możliwe w pewnych sytuacjach. Co więcej, batony są lekkie i zajmują mało miejsca, możemy je schować do kieszeni i zabrać ze sobą wszędzie.

Substytut posiłku

Nasza dieta powinna składać się w większości z nisko przetworzonych produktów i w większości pokrywać dzienne zapotrzebowanie na białko. Czasem w wyjątkowych sytuacjach nie możemy zjeść kolejnego posiłku — w takiej sytuacji możemy posiłkować się batonem proteinowym. Zapewni nam porcję białka, błonnika oraz wartościowych witamin i minerałów.

Zdrowszy zamiennik słodyczy

protein bar - batony białkowy

Dzięki różnorodnym smakom batonów możemy urozmaicić naszą dietę i pozwolić sobie na małe odstępstwa od diety, w o wiele zdrowszej wersji. Nie odbije się to negatywnie na naszej diecie i tym samym sylwetce. Baton proteinowy jest nie tylko dobrym zamiennikiem posiłku, ale również smaczną przekąską pomiędzy nimi.

Niska cena i dostępność

Batoniki proteinowe, choć niektórzy mylnie tak o nich sądzą, wcale nie są drogie. Możemy je kupić już nawet za około 4 zł. Nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę korzyści, które mogą wnieść do naszej diety te słodycze. Co więcej, batoniki te są ogólnodostępne nie tylko w sklepach z suplementami, ale również na siłowniach czy w sklepach spożywczych.

Podsumowanie

Batony proteinowe mają bardzo wiele zalet. Są nie tylko praktyczne, ogólnodostępne i tanie, ale również dostarczają nam pełnowartościowych składników odżywczych oraz urozmaicają dietę. Dzięki nim możemy łatwiej oprzeć się niezdrowym słodyczom i pozwolić sobie na zdrowe przysmaki, kiedy mamy na to ochotę. Warto spróbować batoników proteinowych, ale tylko tych wysokiej jakości, które są produkowane przez zaufane firmy.

Komentarze (0)