Suplementy, choć kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla sportowców, dziś są tak powszechne, że jedzą je nawet amatorzy czy osoby, które nie ćwiczą. W wielu przypadkach nie jest to złe, ponieważ suplementy takie jak kompleksy witamin mogą nieść korzyści dla każdego: zarówno dla trenujących osób, jak i dla tych, którzy chcą tylko sięgnąć po smaczną przekąskę. Dobrze jest być jednak świadomym tego, jak poszczególne suplementy działają na nasz organizm.

Jednym z najpopularniejszych suplementów jest prawdopodobnie odżywka białkowa, która pozwala uzupełniać dzienne zapotrzebowanie na białko. Chociaż dieta powinna opierać się na źródłach naturalnych protein, odżywka białkowa jest bardzo praktycznym i smacznym uzupełnieniem posiłku. Warto ją zakupić nawet na wszelki wypadek, aby zawsze mieć możliwość szybkiego uzupełnienia ewentualnych niedoborów białka. Dla tych, których nie przekonuje odżywka białkowa w proszku, istnieje również inny sposób na uzupełnienie tego makroskładnika - batony proteinowe.

Czym są batony proteinowe i jakie warto wybrać?

Batony proteinowe są wyrobem dietetycznym zawierającym zazwyczaj (wbrew pozorom nie zawsze) dużą ilość białka oraz pewną zawartość tłuszczu. Są bardzo dobrym zamiennikiem lub uzupełnieniem posiłków - wygodnym, praktycznym i bardzo często smacznym. Należy jednak uważać przy wyborze batonów proteinowych, ponieważ nie są one sobie równe. W każdym sklepie znajdziemy „wysokobiałkowe” słodycze, jednak często jest to jedynie chwyt marketingowy. Te wysokobiałkowe produkty rzadko mają wysoką zawartość białka, a przeważają w nich tłuszcze i węglowodany. Często są „wysokobiałkowe”, tyle że w porównaniu do zwykłego jedzenia, w których białko prawie nie występuje.

batony proteinowe

Co więcej, w wielu batonach proteinowych używa się tanich źródeł białka takich jak rośliny strączkowe, konopie czy soja modyfikowana. W batonach dobrej jakości znajdziemy białka serwatkowe, białka jaj czy też miks tych połączonych frakcji białkowych. Ponadto, dobrze wybierać zaufane firmy, które stawiają na jakość produktów i kupować prosto od producenta w internetowych i stacjonarnych sklepach z suplementami.

5 zalet batonów proteinowych

Wysoka zawartość białka

Jest to prawdopodobnie główny powód, dla którego kupuje się batony proteinowe — wysoka zawartość białka. Dobrej jakości batonik może zawierać nawet do 30 gram białka. Jest to dość spora porcja. W większości przypadków pozwala w całości pokryć zapotrzebowanie na białko w danym posiłku. Co więcej, ze względu na użyte frakcje białek oraz solidną dawkę węglowodanów, batony świetnie nadają się jako posiłek po treningu.

Wygoda

Batony proteinowe, w przeciwieństwie do standardowych odżywek białkowych, można zjeść od razu. Odżywki białkowe musimy rozpuścić w wodzie, mleku lub jogurcie, co może nie być możliwe w pewnych sytuacjach. Co więcej, batony są lekkie i zajmują mało miejsca, możemy je schować do kieszeni i zabrać ze sobą wszędzie.

Substytut posiłku

Nasza dieta powinna składać się w większości z nisko przetworzonych produktów i w większości pokrywać dzienne zapotrzebowanie na białko. Czasem w wyjątkowych sytuacjach nie możemy zjeść kolejnego posiłku — w takiej sytuacji możemy posiłkować się batonem proteinowym. Zapewni nam porcję białka, błonnika oraz wartościowych witamin i minerałów.

Zdrowszy zamiennik słodyczy

Dzięki różnorodnym smakom batonów możemy urozmaicić naszą dietę i pozwolić sobie na małe odstępstwa od diety, w o wiele zdrowszej wersji. Nie odbije się to negatywnie na naszej diecie i tym samym sylwetce. Baton proteinowy jest nie tylko dobrym zamiennikiem posiłku, ale również smaczną przekąską pomiędzy nimi.

Niska cena i dostępność

Batoniki proteinowe, choć niektórzy mylnie tak o nich sądzą, wcale nie są drogie. Możemy je kupić już nawet za około 4 zł. Nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę korzyści, które mogą wnieść do naszej diety te słodycze. Co więcej, batoniki te są ogólnodostępne nie tylko w sklepach z suplementami, ale również na siłowniach czy w sklepach spożywczych.

Podsumowanie

Batony proteinowe mają bardzo wiele zalet. Są nie tylko praktyczne, ogólnodostępne i tanie, ale również dostarczają nam pełnowartościowych składników odżywczych oraz urozmaicają dietę. Dzięki nim możemy łatwiej oprzeć się niezdrowym słodyczom i pozwolić sobie na zdrowe przysmaki, kiedy mamy na to ochotę. Warto spróbować batoników proteinowych, ale tylko tych wysokiej jakości, które są produkowane przez zaufane firmy.

Komentarze (0)