Pod pojęciem treningu aerobowego nie kryje się nic innego jak ćwiczenia tlenowe, czyli takie podczas których organizm pozyskuje energię w procesach spalania tlenowego.
Oznacza to, że w czasie wysiłku aerobowego do mięśni dostarczana jest wystarczająca ilość tlenu. Przeciwieństwem ćwiczeń aerobowych są ćwiczenia anaerobowe. W tym przypadku mięśnie pracują tak intensywnie, że krew nie nadąża z dostarczaniem tlenu i aby zaspokoić niedobór energetyczny, w mięśniach odbywa się spalanie bez udziału tlenu.
Trening aerobowy jest więc rodzajem wysiłku tlenowego o stałym ale niewielkim zaangażowaniu mięśni.
Jest to taki rodzaj treningu, w którym spalanie odbywa się przy udziale tlenu, składnikiem energii są wolne kwasy tłuszczowe. Dlatego dzięki temu spalamy tkankę tłuszczową.
Niestety trzeba mieć świadomość, że tak naprawdę spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się jedynie w niewielkiej części.
Przykładowo kobieta o wadze 60kg, biegająca z prędkością 5km/h ze średnim tętnem 60-70% tętna maksymalnego przez godzinę spala około 600kcal. Nie oznacza to jednak, że całość spalonych kalorii dostarczona została z tkanki tłuszczowej. Stanowią one jedynie około ¼ całości wydatku energetycznego. Oznacza to, że w czasie godzinnego biegu spalimy około 150kcal pochodzących z tkanki tłuszczowe. To niewiele.
Do treningu aerobowego zaliczamy takie aktywności jak:
Marsz, spacer, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, niektóre zajęcia fitness.
Aktywności te wykonuje się z umiarkowaną intensywnością. Tętno nie przekracza zazwyczaj 60-70% tętna maksymalnego.
Niewątpliwą zaletą treningu aerobowego jest pozytywny wpływ na nasze zdrowie, w tym układ krążenia. Dodatkowo należy nadmienić, że liczne badania wskazują na to, że ludzie, którzy stosunkowo dużo chodzą i są ogólnie aktywni są szczupli.
Z drugiej jednak strony utarło się, że aeroby są najlepsze na spalanie tkanki tłuszczowej. Co niektórzy w związki z powyższych wykonują absurdalne ilości treningów aerobowych. W tym wypadku trening aerobowy może wyrządzić więcej złego niż dobrego.
Duże ilości treningu aerobowego w połączeniu z redukcyjną dietą znacząco wpływają na obniżenie tempa metabolizmu. Mogą również przyczyniać się do ubytku tkanki mięśniowej, a tym samym wpływać niekorzystnie na skład ciała.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z treningu aerobowego. Wykonywany w umiarkowanych ilościach jest jak najbardziej wskazany i wykazuje działania prozdrowotne.
Tego typu wysiłek szczególne poleca się osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością oraz osób z nadwagą ciała. Nikt z nich nie będzie w stanie od razu wykonać intensywnego treningu interwałowego.
Aeroby mogą być świetnym uzupełnieniem treningu siłowego. W ilości ich wykonywania należy jednak zachować zdrowy rozsądek i umiar.
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Ile_czasu_po_posiłku_trenować_-t153858.html
https://www.sfd.pl/wysiłek_fizyczny_a_wymioty-t195512.html
https://www.sfd.pl/wymioty_po_treningu__dlaczego_-t170649.html
Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 02:50:48