SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

wrażliwe barki

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1689

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2801
Witam,
Piszę w dziale dla zaawansowanych, ponieważ jest tu na pewno sporo doświadczonych ludzi i zapewne są i tacy, którzy mieli niestety kontuzje barków.
Ze względu na nie najlepszą budowę mam problem z barkami, tzn. są ćwiczenia które po jakimś czasie powodują u mnie kontuzję (rodzaj naciągnięcia, uczucie bólu) co powoduje, że odpuszczam wszelkie wyciskania na jakiś czas niestety. Te ćwiczenia to np. wznosy sztangielek bokiem, przodem, podciąganie do brody (fatalne). Oczywiście może być też problem kulawej techniki. Nie mam problemów z WL.
A z drugiej strony, wyciskanie żołnierskie w staniu jest dla mnie idealne, nie mam z tym problemu i idzie dobrze.
Problem polega na tym, że w mojej nowej siłowni, niemożliwe jest robienie wyciskań w staniu (jestem wysoki), są dwa stanowiska do wyciskań sztangą, jednak są tak nieprzystosowalne (to bardzo stary sprzęt, bez żadnej regulacji) dla mnie, że sama rozgrzewka napawa mnie strachem.
I tutaj proszę o poradę: jakie ćwiczenia są najbezpieczniejsze i najlepsze na barki - wyciskania sztangą czy sztangielkami, co mam wybrać? Mowa o wyciskaniu wyłącznie w siadzie.
Pozdrawiam.

The only easy day... was yesterday!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 1370 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 10695
Mam podobny problem: przy wyciskaniu leżąc i żołnierskim nie dzieje się
nic złego, natomiast kłopoty zaczynają się przy unoszeniu bokiem.
Po tym ćwiczeniu pojawia się ból, który zaczyna utrudniać wykonywanie
wyciskań.
Nie jest to spowodowane ani złą techniką, ani zbyt dużymi ciężarami -
po prostu z barkiem stało się coś co "kłóci się" z unoszeniem bokiem.
Nie robię tego ćwiczenia - wszystko jest dobrze, zaczynam wykonywać -
pojawia się ból przeszkadzający także w innych ćwiczeniach.
Przerabiałem to wiele razy i ostatecznie dałem sobie spokój z unoszeniem
na boki i z barkami jest w porządku.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347433
Jeżeli coś boli-do lekarza marsz.

Chyba że przyczyną jest nieprawidłowa technika-wtedy trzeba naprawić problem.Choć istnieją ćwiczenia które są a-anatomiczne i nigdy dla naszych barków zdrowe nie będą.Mam tutaj na myśli przede wszystkim podciąganie sztangi do brody i wyciskanie sztangi zza karku.To 2 która niszczy obręcz barkową w ekspresowym tempie.

Piszesz że odczuwasz ból przy wznosach bocznych-podejrzewam że przesadzasz z ciężarem i technika kuleje.Złap 5-7kg hantle i masteruj technikę-łopatki muszą być w retrakcji dół-tył,klatka wypięta,łokcie wyżej niż nadgarstki.....

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 154 Napisanych postów 1971 Wiek 33 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 15863
Zmniejsz ciężary i zwiększ ilość powtórzeń,wyciskanie sztangielkami jest według mnie bezpieczniejsze. https://www.sfd.pl/Oszczędź_swoje_stawy-t708779.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 386 Napisanych postów 37478 Wiek 4 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 126446
przy wznosach bokiem [i w opadzie] też odczuwasz ból?
jak jest z wyciskaniem na skosie do góry?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2801
Dzięki za odpowiedzi. Akurat ciężary nie mają tu nic do rzeczy, bo są na prawdę małe, robię po 12p. i zostawiam jeszcze dużo zapasu. Nie odczuwam bólu podczas ćwiczenia, ale już parę razy zdarzyło się tak, że w którymś tygodniu, podczas serii coś po prostu idzie nie tak przy którymś powtórzeniu, jest nagłe naciągnięcie, a potem to już dyskomfort przy wznoszeniu ramienia na jakieś 2 tygodnie. Nie robiłem jeszcze wznosów w opadzie, tylko bokiem. Ale nawet przy wyciskaniu sztangielek w siadzie zdarzyło mi się złapać tę kontuzję. Wyciskanie w skosie dobrze, choć przeważnie robię na płaskiej.

The only easy day... was yesterday!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 386 Napisanych postów 37478 Wiek 4 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 126446
a pamiętasz jak się przydarzyło pierwszy raz... obydwa są w podobnym stanie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2801
Dawno temu, generalnie zawsze jest tak samo, nie jestem w stanie zarejestrować co idzie nie tak. Prawdopodobnie jest to kijowa technika, być może nie do naprawienia ze względu na wadę postawy (mam wysunięte dość znacznie barki do przodu). Przeważnie to lewy bark zawsze szwankuje. O ile w wyciskaniu na klatkę potrafię barki odciągnąć do tyłu i wyeliminować je całkowicie, to przy wyciskaniu na barki (jeśli nie jest to żołnierskie), czuję że barki są wysunięte do przodu, nie znajdują się na linii torsu.

Ale nie jest tak, że ciągle i zawsze odczuwam dyskomfort, po prostu często zdarza mi się łapać kontuzję barków. Zaczyna się tak samo, przebiega podobnie ale też nie identycznie.
Ostatnio nie miałem od jakiś 5msc, ale tydzień temu, na rozgrzewce (skakanka->rozgrzanie stawów), przy wymachach ramion (rotacyjnie) doznałem takiego naciągnięcia i stwierdziłem że nie ma sensu robić trening. Przeszło samo po jakiś 4-5dniach.

Zmieniony przez - Khefer w dniu 2012-09-19 20:41:20

The only easy day... was yesterday!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 386 Napisanych postów 37478 Wiek 4 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 126446
warto byłoby zobaczyć jak wykonujesz najważniejsze ćwiczenia na barki, możesz nagrać jakiś nienajgorszej jakości filmik...?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2801
Nie bardzo właśnie, nie mam ani kamery ani dobrego telefonu. Ostatnio robię tylko żołnierskie 3s. (10-12p) i było dobrze. Teraz jestem właśnie zmuszony zmienić ćwiczenie i zastanawiam się, czy dostosować się jakoś do niewygodnego sprzętu ze sztangą, czy robić wyciskania w siadzie sztangielkami. I jeśli sztangielkami, to może doradźcie pod jakim kątem siedzisko ustawić. Jeśli chodzi o same barki (robię FBW) to na jednym treningu jest: WL -> wiosłowianie -> BARKI(było żołnierskie) -> i na koniec treningu podciąganie na drążku szerokim nachwytem 5s.

The only easy day... was yesterday!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 386 Napisanych postów 37478 Wiek 4 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 126446
no ale przy odpowiednim ustawieniu ciała -jeśli przy żołnierskim jest ok.- powinno być też nieźle przy wyc. siedząć z przodu; kwestia wypracowania odpowiedniej pozycji bo to wymusza potem cała resztę i determinuje dobre wykonanie.

wykonuj mniejszym ciężarem, z odpowiednią[nie za niską] ilością powt. i uważnie, z wydłużoną[czasowo] fazą negatywną.

podobnie spróbuj przy unoszeniach- powinno być dobrze jeśli zachowasz środki ostrożności i będziesz myslał, obserwował jak najlpiej wykonać te ćwiczenia.

ponadto proponuję zapoznać się z treningiem rotatorów...

aha... a jak wyglĄDA U cIEBIE TRENIG CZWOROBOCZNYCH?

Zmieniony przez - apokalipsa w dniu 2012-09-19 20:55:17

Zmieniony przez - apokalipsa w dniu 2012-09-19 20:56:13
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2801



Wydaje mi się, że wyc. siedz. robię tak jak ten koleś. Mam może minimalnie bardziej skośne oparcie (tj, pod większym kątem). Staram się nie zatrzymywać ruchu, nie prostować łokci i nie obniżać ich za bardzo poza linię położenia stawów barkowych. Zastanawiam się zawsze nad tym oparciem, większość ludzi na mojej siłowni, robi wyciskanie w większym skosie, czasem się zastanawiam czy robią barki czy klatkę..

The only easy day... was yesterday!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

GVT

Następny temat

FBW masowe do oceny

WHEY premium