SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Eksperymenty z HST: co można, a czego nie należy zmeniać ??

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 10555

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 456 Wiek 46 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 15780
Ćwiczę rekreacyjnie, dla przyjemności ale efektami ćwiczeń także jestem zainteresowany. Dlatego też zainteresowałem się HST, treningiem mającym na celu wywołanie hipertrofii mięśni, czyli ich zwiększenie.

ale po kolei...

Krótkie wprowadzenie

HST czyli Hypertrophy Specific Training jest treningiem mającym na celu wywołanie hipertrofii, zwiększenia objętości mięśni.

Tradycyjny HST opiera się na ćwiczeniach złożonych. Sens stosowania takich ćwiczeń wynika z tego, że są to ćwiczenia ogólnorozwojowe i działają na wiele mięśni jednoczesnie. Za podstawowe ćwiczenia uważa się Przysiady, MC, Wyciskanie, Dipsy, Podciąganie na drążku, Wyciskanie na barki. Czasami dodaje się także jakieś pomniejsze ćwiczenia na poszczególne mięśnie (tzw. ćwiczenia izolowane) jednakże osoby z dużym stażem dążą do upraszczania planów treningowych i opieraniu się na podstawowych ćwiczeniach bazowych.

Metodologia HST opiera się na paru podstawowych założeniach:
1. Ćwiczenie ciężarami
2. Odpowiednia częstotliwość ćwiczeń
3. Zwiększanie obciążeń - progresja
4. Strategiczne roztrenowanie

Do wywołania przyrostów mięśni potrzeba ćwiczeń. Jest to podstawowe i oczywiste założenie. Organizm w celu adaptacji do warunków zwiększa masę mięśniową aby w przyszłości efektywnie radzić sobie z wyzwaniami jakie przed nim stawiamy. W celu sprowokowania reakcji adaptacyjnych potrzebna jest odpowiednia częstotliwość ćwiczeń. W HST ćwiczy się całe ciało co 2 dni. Poszczególne mięśnie ćwiczone są z umiarkowaną intensywnością (małą ilością serii na poszczególne partie mięśni w pojedynczym treningu). Jednakże organizm się przyzwyczaja i dąży do stabilności. W celu stymulowania organizmu do dalszego rozwoju stosuje się progresję ciężaru, czyli zwiększa się obciążenia z jakimi się ćwiczy. Co ciekawe do wywołania hipertrofii nie jest konieczne ćwiczenie na maksymalnych obciążeniach. Fakt ten jest wykorzystany w bardzo pomysłowy sposób. Każdy poszczególny mikrocykl zaczyna się od małych obciążeń po to aby stopniowo, zachowując progresje obciążenia, dochodzić do ćwiczenia z własnymi maksymalnymi obciążeniami. Częścią HST jest także okres roztrenowania. Czas odpoczynku ma na celu odzwyczajenie organizmu, mięśni od ćwiczeń aby wraz z kolejnym mikrocyklem organizm ponownie w sposób efektywny mógł zareagować na ćwiczenia z obciążeniami.

Trdycyjny HST trwa przeważnie 6 - 8 tygodni, po których następuje tygodniowy lub dwutygodniowy okres strategicznego roztrenowania. Makrocykl HST składa się z pomniejszych mikrocykli. Tradycyjnie są to mikrocykle w których wykonuje się 15, 10 i 5 powtórzeń w poszczególnych seriach. Występuje jeszcze 4 mikrocykl tzw. negatywów. Ten mikrocykl nie jest polecany początkującym z uwagi na trudność wykonania (potrzeba asekuracji, pomocy) i możliwą kontuzjogenność.

Krótkie podsumowanie

Podsumowując w tradycyjnym HST mamy:
trening całego ciała
trening bazujacy na złożonych, ogólnorozwojowych ćwiczeniach
Trening (mniej więcej) co drugi dzień
Trening o umiarkowanej intensywności
(cały trening może być intensywny jednakże poszczegolne grupy mieśni są ćwiczone z umiarkowaną intensywnością, ilość serii jest rozłożona na caly tydzień, a nie jest wykonywana jednego dnia jak w treningu dzielonym)
Progresje obciążenia (zalecane 5 % co trening lub od 1 - 2 kg)
3 lub 4 mikrocykle
Mikrocykle trwające 2 tygodnie (każdy)
15, 10, 5 powtórzen w seriach w poszczególnych mikrocyklach

Widać więc, że pewne rzeczy (m.in. trening całego ciała, ćwiczenia złożone, progresja) są charakterystyczne dla treningow całego ciała (FBW), a pewne specyficzne dla HST (ilość serii, czas trwana mikrocyklów, ilość powtórzeń w seriach poszczegolnych mikrocyki, wielkośc progresji).

Refleksje i zaproszenie do rozważań

Co stanowi istotę wywoływania hipertrofii, czyli co powinno się zachować ??

Co jest niejako tylko opakowaniem treningu, czynnikami wtórnymi i co można zmieniać, modyfikować nie tracąc sensu treningu (jakim jest hipertrofia) ??

Do takich rozważań chciałbym zachęcić i zaprosić.

Zastanawiając sie nad uzasadnieniami poszczególnych właściwości HST może odkryjemy to co jest tak naprawdę ważne w tym treningu. Być może te same rzeczy są podstawą innych, podobnych treningów. Różnych odmian treningów 5x5, FBW.

Szukając uzasadnień poszczególnych właściwości treningu możemy odwoływać się zarówno do wiedzy dotyczącej fizjologii jak i też osobistych refleksji oraz doświadczeń wynikających ze stosowania różnych planów treningowych.

Dzięki odkryciu najważniejszych właściwości HST będziemy mogli na nich skupiać większą uwagę i nie popełniać błędu polegającego na np. dogmatycznym przywiązaniu do czynników drugorzędnych.

Pozdrawiam i zachęcam do poszukiwań czynników mających kluczowe znaczenie dla hipertrofii.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1907 Wiek 45 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8317
Nie mozna rezygnowac ze stalej progresji, SD i duzej czestotliwosci trenowanych miesni.

Oczywiscie przy niskiej czestotliwosci miesnie tez beda rosly ale wolniej.
Bes SD i progresji obciazenia nie beda rosly wogole.

To takie najwazniejsze rzeczy, zreszta ujete w 4 zasadach.

Do tego dorzucic trzeba przysiady i inne cwiczenia wielostawowe i masa jest.


FBW - Trudno tu mowic o jakims systemie. To poprostu trening calego ciala na jednej sesji treningowej. Jest duza czestotliwosc trenowanych miesni (3 x tydzien). Czy jest progresja to zalezy od cwiczacego. Trenujac FBW z lat 50-60 progresja byla zalezna od wzrostu sily cwiczacego. W HST jest wprowadzona sztucznie bo zaczynamy od nizszego poziomu. Dobor cwiczen tez zalezy od cwiczacego ale trenujac z duza czestotliwoscia i chcac przecwiczyc wszystkie miesnie cwiczacy sila rzeczy musi wybrac cwiczenia wielostawowe. Czyli jest niezle.

5x5 (Bill Starr) - jest duza czestotliwosc, jest progresja co prawda nie taka spektakularna jak w HST ale jest. Sa cwiczenia tylko wielostawowe. Czyli jest wszystko co potrzeba do hipertrofii.

HST - jest wszystko co potrzeba :)

HIT - zbyt mala czestotliwosc trenowanych miesni (miesnie rosna ale wolniej). Trening do zalamania (duze ryzyko przetrenowania CUN). Brak progresji (cwiczac do zalamania trudno wprowadzic progresje bo zawsze jedziemy na maksa).

SPLIT - nawet jesli wprowadzimy progresje, regeneracje (takie niby SD) to zbyt mala czestotliwosc trenowanych miesni skutkuje ich wolniejszym wzrostem. Bodziec do wzrostu jest wysylany raz w tygodniu a nie 3 razy (to dzieki zalozeniu Bryana , ze mozna trenowac niezregenerowane miesnie bo one i tak rosna. Przetrenowanie to przetrenowanie CUN a nie miesni) . Do tego zwieksza sie ryzyko przetrenowania bo porownujac objetosc z HST jest podobna na przestrzeni tygodnia ale w SPLICIE jest wykonywana na jednym treningu. Do tego kupa niepotrzebnych cwiczen. Mowimy tu o hipertrofii i zostawiamy nowoczesna kulturystyke w spokoju. Bo SPLIT dl akulturystow jest najlepszy. Sterydy wydluzaja synteze bialek i niepotrzebna jest duza czestotliwosc. Za to potrzebna jest kupa niepotrzebnych cwiczen :)


Ogolnie mowiac jak zwal tak zwal. Jesli sa 4 zasady i cwiczenia wielostawowe jest masa.

A jeszcze jedno.
I tu mamy klucz do zagadki dlaczego HITowcom czy SPLITowcom rosna miesnie. Spelniaja czesc zasad i tyle. Trenujac 10 lat wszystko sie wyrownuje bo czy HSTowiec czy SPLITowiec dochodza w koncu do granicy. Inna sprawa jak szybko. Trenujacy HST szybciej dojdzie do tej granicy i tu jest duzy plus HST.

Tak wiec podsumowujac niewazne jakim sytemem sie cwiczy i tak miesnie urosna :) Pytanie tylko jak szybko ?

Tak wiec sezonowcom albo osobom zaczynajacym polecam tylko HST bo najszybciej osiagnal efekty.
Osobom pracujacym tez polecam HST bo cwiczymy 3 x tydzien po 30 minut a nie 4-5 razy po godzinie. Poza tym jak wypadnie nam trening w tygodniu to nie ma tragedii. W splicie jest zalamka.
Osobom bez sprzetu albo trenujacym w domu tez polecam HST bo wystarczy drazek i 2 krzesla do dipsow + plecak i kamienie do przysiadow i do progresji na drazku i dipsach

Zmieniony przez - kilobb w dniu 2008-08-09 09:36:17
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
jest jeszcze dzielony(split) z wieksza czestotliwoscia cwiczen
wybrane partie cwiczy sie 2-3razy w tygodniu
potrzeba duzo czasu spedzonego na silowni 5-7dni w tygodniu
sd i progresja jest potrzebna. ale to trening dla ludzi ktorzy maja wieksze zdolnosci do regeneracji -SAA.

twierdze ze hst to najlepsza opcja(najkorzystniejsze efekty) dla ludzi naturalnych, trenujących akurat bez dopingu, czy np w przerwach miedzy cyklami saa...
moze byc tak ze za kilka lat tylko trening FBW beda cieszyc sie wielką popularnością, choc weider tez twierdził ze jego zasady opierają się na badaniach naukowych, ale pomysly powstawaly na bazie doswiadczen- metody prob i bledow.. niektore zasady nie mają poparcia w nauce, niektorzy mimo to twierdzą ze są z nich zadowoleni.

troche z kilobbem odbieglismy od tematu.

rowniez uwazam ze jesli zachowamy te 4glowne zasady hst to bedzie mozna wciaz czerpac z treniwingow maksymalne efekty, a zindywidualizowanie treningow na pewno wyjdzie nam na dobre, dlatego szukajmy i eksperymentujmy na sobie.
wazne bysmy robili to swiadomie i tym samym nabywali nowych nieocenionych doswiadczen.

Zmieniony przez - PePoNeNt w dniu 2008-08-09 10:01:15
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1907 Wiek 45 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8317
Apropo dzielonego z duza czest. trenowanych miesni.
Tak cwiczyl Boris Klaine.
6 razy w tygodniu. Podzielil cialo na pol.
Mozna tez rano i wieczorem przeprowadzic trening ale 3 razy w tyg.
Jak kto woli ale musza byc 4 zasady. Inaczej system jest niekompletny i dluzej trwa dochodzenie do rezultatow.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 456 Wiek 46 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 15780
kilobb, bardzo fajna odpowiedź.

Tak wiec podsumowujac niewazne jakim sytemem sie cwiczy i tak miesnie urosna :) Pytanie tylko jak szybko ?

no właśnie. Podstawą może być po prostu ćwiczenie, a kwestia jak to już bardziej dla maksymalizacji wyników w określonym czasie.

Na tej samej zasadzie uważam, że kwestia odżywiania odgrywa ważną rolę. Efekty ćwiczeń mogą być nawet jeżeli nie przywiązuje się wagi do odżywiania. Znam parę osób, które tak podchodziły do ćwiczeń i efekty miały. Sam przywiązuje wagę do odżywiania, ale jak to sie mówi nie mam diety "dopiętej na ostatni guzik".


troche z kilobbem odbieglismy od tematu.

Pepo, spoko, odbieganie od głównego tematu jest jak najbardziej na miejscu. Przynajmniej można zorientować się w kwestii efektywności różnych planów treningowych biorąc pod uwagę inne warunki, czy też jakby to określić zakresem stosowalności.


Co do splitu przyszło mi na myśl, że jakiś rodzaj sd w nim jest, właśnie ze względu na rzadkość ćwiczenia tych samych mięśni. Czyli jakby po okresie wzrostu mięśni potem następuje jakiś czas roztrenowania (wszystko na przestrzeni jednego tygodnia w warunkach ćwiczenia naturalnego).


Pomyślałem, że w tym temacie będę stopniowo, po kolei drążył kwestie właściwości HST (trening całego ciała, ćwiczenia złożone, częstotliwość, intensywność, wielkość progresji, ilość mikrocykli i ich czas itd.)

Zastanawiałem się nad użyciem 4 podstawowych zasad hst do rozwijania określonych, poszczególnych mięśni. Można zastanowić się nad stosowalnością ćwiczeń złożonych i treningu całego ciała.

Jeżeli celem jest nabranie ogólnej masy to trening całego ciała za pomocą ćwiczeń złożonych wydaje sie najbardziej odpowiedni. Ale jeżeli chce się dopracować jakieś poszczególne mięśnie wtedy można byłoby korzystać z ćwiczeń izolowanych. Takie rozwiązanie odnosiłoby sie do poziomu bardziej zaawansowanego jako, że początkowo całościowy rozwój ma największe znaczenie. Kwestie dopracowywania szczegółów to już właśnie bardziej zaawansowany poziom pracy nad sylwetką, nad tzw. rzeźbą, definicją.

Plusem ćwiczenia całego ciała, czyli dość intensywnego treningu poprzez poruszenie dużych partii mięśni, jest korzystna dla hipertrofii odpowiedź hormonalna organizmu.

Myślicie, że można byłoby użyć tych 4 podstawowych zasad do dopracowywania jakiś szczegółów, a nie ćwiczenia całego ciała ??
Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie ??

Pozdrawiam i zachęcam do refleksji oraz wymiany myśli i doświadczeń.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1907 Wiek 45 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8317
To co zawsze powtarzam.
SPLIT dobry dla kulturystow z racji stosowania sterydow. Co nie znaczy ze ktos kto nie bierze sie nie rozbuduje. Poprostu bedie to dluzej trwalo.
HST dobry dla zwyklych ludzi. Maksimum efektow w najszybszym czasie. Co nie znaczy, ze osiagnie sie wyglad kulturysty z gazet.

W splicie tydzien to za malo zeby miesnie sie odzwyczaily od bodzcow. Poza tym nawet jesli przyjmiemy ze si eodzwyczaily to bodziec jest 3 razy rzadszy niz w jakiejkolwiek odmianie FBW.

HST tez jest dobry na szczegoly tylko albo masz wiecej cwiczen co nie zawsze jest dobre bo zaczynasz sie przetrenowywac z racji coraz wiekszej objetosci przypadajacej na trening. Albo dzielisz cialo na pol i cwiczysz 6 dni w tygodniu albo robisz trening rao i wieczoren co drugi dzien tez z podzialem.
4 zasady nie mowia nic o doborze cwiczen ale sila rzeczy beda to cw. wielostawowe.

Jak wejdziesz w link , ktory jest przy moim niku "dlaczego HST nie dziala" to tam jest wszystko napisane i podany przyklad treningu dla zaawansowancyh.


Zmieniony przez - kilobb w dniu 2008-08-12 13:21:50
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 114 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2959
Słowa kilobba:
SPLIT dobry dla kulturystow z racji stosowania sterydow. Co nie znaczy ze ktos kto nie bierze sie nie rozbuduje. Poprostu bedie to dluzej trwalo.
HST dobry dla zwyklych ludzi. Maksimum efektow w najszybszym czasie. Co nie znaczy, ze osiagnie sie wyglad kulturysty z gazet.


Wiec moze najlepszym pomyslem byloby zlapanie duzej masy na HST a potem robienie definicji i rzezby na splicie?

Grzdyl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1907 Wiek 45 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8317
Rzezba to podobno sprawa diety.

Mozna tez robic HST z podzialem na polowe i trening 6 razy w tygodniu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 627 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3013
grzdyl, w sumie masz racje, ale najlepiej przeplatac te plany, zeby nie przyzwyczajac zbytnio organizmu do jednej metody
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1907 Wiek 45 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8317
Miesnie nie przyzwyczajaja sie do metody tylko do ciezarow.
Najwazniejsza jest progresja i duza czestotliwosc. Jak to nazwiesz i jaki sobie system stworzysz to Twoja sprawa.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 627 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3013
ok, ale jesli najpierw robisz czeste treningi calego ciala z progresja liniowa (hst), a potem kazda grupa 1-2 razy w tygodniu i bierzesz ile chcesz (split) to na pewno bedzie to jakies urozmaicenie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ocencie mój 1 plan treningowy

Następny temat

Prośba do Mawashi :-)

WHEY premium