NIech poczyta posty i ulozy diete odpowiednia dla siebie
https://www.sfd.pl/topic.asp?whichpage=1&topic_id=90347&x - Samodzielne
układanie diety
https://www.sfd.pl/topic.asp?whichpage=1&topic_id=127853&x - Wybrane posty działu Odżywianie
https://www.sfd.pl/topic.asp?whichpage=1&topic_id=127850&x - Przybliżone zapotrzebowanie kaloryczne
W diecie na rzezbe wazne jest:
-utworzenie deficytu kalorycznego na poziomie -500/1000 kcal dziennie
- spozywanie 6-7 posilkow dziennie
- zwiekszenie spozycia bialka
- zmniejszeniu spozycia weglowodanow i tluszczy [ choc wazne jest by tluszcze stanowily spory procent ogolnej kalorycznosci - ja jestem za dietami w ktorych proporcje kalori tak sie rozkladaja 40%weglowodanow, 30%tlszczy, 30% z bialka]
- spozywane weglowodany powinny byc zlozone
- spozywane tluszcze powinny byc nienasycone -[ryby, oleje roslinne - oliwa z oliwek, olej lniany]
- picie sporych ilosci wody [np. 4-5l]
My maxymializowac efekty diety wazny jest dodatkowy trening aerobowy i silowy.
Co do twojego znajomego to niech na poczatku pozbedzie sie zebednego tluszczu a dobiero pozniej zajmie sie budowa masy miesniowej. Jezeli nie cwiczyl on do tej pory to wraz z redukcja tk. tluszczoej poinien rowniez zauwazyc wzrost masy miesniowej
Z suplementow moze dokupic np. green tea. Proponuje tez zakup odzywki bialkowej.