Wielkie puszki stojące w sklepach z suplementami najczęściej zawierają odżywki wysokobiałkowe. Ich głównym zadaniem jest uzupełnianie składnika budulcowego naszego ciała, w tym i tkanki mięśniowej, białka. Do wytwarzania odżywek wysokobiałkowych wybiera się różne źródła zarówno zwierzęce, jak i roślinne, jednak jeśli miałbym wskazać po jednym dominującym przedstawicielu z każdej kategorii, wybrałbym mleczną serwatkę oraz soję.

Nie są to „magiczne”, „chemicznie” uzyskiwane mikstury

Są to pochodne naturalnych produktów, powstające z myślą o zwiększeniu standardowo występującej w nich ilości białka per 100 g. W przypadku najbardziej popularnych odżywek na bazie białek serwatkowych jest to proces filtrowania surowca mlecznego. Proces ten w uproszczeniu ma na celu "oddzielenie" białka zawartego w mleku od tłuszczu i węglowodanów.

nastolatek odżywka białkowa

Czy aktywny ruchowo nastolatek może sięgać po odżywki białkowe?

To pytanie można nieco przewrotnie zamienić na szersze: Czy aktywny ruchowo nastolatek może sięgać po białko? Odpowiedź na drugie pytanie jest oczywista!

Koniecznie musi to czynić!

Oczywiście jego dieta powinna być dokładnie zbilansowana pod kątem rozwijającego się organizmu, który dodatkowo jest poddawany zwiększonej aktywności ruchowej. Co za tym idzie, powinna zawierać właściwą ilość energii, w tym tłuszczów i węglowodanów (w ilości dostosowanej do rodzaju i czasu trwania aktywności ruchowej) oraz dostarczać właściwą ilość budulca - białka. Oczywiście nie wspominając o pełni zapotrzebowania na mikroelementy, w tym minerały i witaminy.

Jak dużo białka powinien zjadać aktywny nastolatek?

Ze względu na okres wzrostu całego ciała oraz dużej ilości aktywności ruchowej, w tym wieku poleca się, aby zjadać około 2 g białka na kg masy ciała.

Jak może wyglądać rzeczywistość?

W badaniu sprawdzono (m.in.) dzienne spożycie białka (w przeliczeniu na kg masy ciała) w grupie wiekowej 9-12 lat - wynosiło ono 2,6 g. Jednak już wśród nastolatków wieku 13-18 lat - stwierdzono spożycie białka jedynie na poziomie 1,6 g. Badanie wykonano w grupie elitarnych, młodych gimnastyków. Skoro zatem spożycie białka w tradycyjnie dostarczanej diecie może być niewystarczające, należy zastanowić się, co można zrobić, aby intensywnie trenujący młodzi ludzie, mogli właściwie odżywiać swoje rosnące ciała, również pod kątem właściwej ilości protein.

Odżywki wysokobiałkowe na ratunek?

Oczywiście można dążyć do zwiększenia spożycia produktów wysokobiałkowych, ale czasem wygodniej, np. zajęcia w szkole, albo okres okołotreningowy, jest wypić pyszny shake zawierający dużą ilość białka, przygotowany z odżywki białkowej.

Z pewnością będzie to lepsza opcja niż kolejna wyprawa do sieci jadłodajni serwującej fast-foody. A jeśli dodatkowo, właśnie ze względu na tempo wzrostu i obciążenia treningowe, w diecie może brakować energii, odżywka wysokobiałkowa może być podstawą do przygotowania pełnowartościowego posiłku poprzez dodanie do niej np. masła orzechowego, banana, truskawek i garści szpinaku. Ilość potencjalnie zdrowych kombinacji przygotowanych z udziałem odżywki wysokobiałkowej jest przeogromna. Wystarczy użyć wyobraźni i dostosować ją do swoich kubków smakowych!

Komentarze (0)