Odżywki białkowe są najpopularniejszym dodatkiem i składnikiem diet osób aktywnych i dbających o wygląd swojej sylwetki. Białko jest niezbędnym makroskładnikiem odżywczym, który pomaga budować i regenerować mięśnie, naprawiać tkanki oraz wytwarzać enzymy i hormony. Stosowanie odżywek białkowych ma także duże znaczenie w przypadku odchudzania.

Korzyści wynikające z jedzenia białka

Białko to nie tylko „mięśnie”, ale także element budulcowy dla kości i skóry. Utrzymanie diety obfitej w białko sprzyja uczuciu większej sytości, dzięki czemu osoby odchudzające się, mogą jeść nieco mniej i rzadziej. Powyższy fakt, bez wątpienia jest strategiczny podczas programu odchudzania. Badania naukowe potwierdzają, że stosowanie białka serwatkowego może wpłynąć na zmniejszenie tkanki tłuszczowej i całkowitej masy ciała u osób z nadwagą i otyłością. Te same badania pokazują, iż białka serwatkowe mogą wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi i całkowitego cholesterolu oraz innych czynników ryzyka chorób sercowo naczyniowych.

Białko w sporcie

Białko jest absolutnie niezbędne dla wzrostu i regeneracji mięśni. Sportowcy i entuzjaści sportów siłowych stosują koktajle proteinowe, gdyż wiedzą, że dzięki nim zwiększają swoją masę mięśniową i regenerują mięśnie po treningu. Najnowsza analiza blisko 50 badań z 2018 roku, ponad wszelką wątpliwość potwierdza, że odżywki białkowe znacznie poprawiają rozmiar i siłę mięśni osób, które wykonują trening oporowy jak i podnoszenie ciężarów. Pozytywy spożywania odżywek białkowych dotyczą tak samo kobiet jak i mężczyzn. Niestety z wiekiem skuteczność ta może się zmniejszać, gdyż osoby starsze mają wyższe zapotrzebowanie na białko, niż ludzie młodzi. Dlatego z wiekiem należy przyjmować go nieco więcej. Te same wytyczne dotyczą osób z przewlekłymi chorobami.

Jakie białko wybrać?

Istnieje wiele różnych odżywek białkowych, jednak niezmiennie największą popularnością cieszą się odżywki na bazie białka serwatkowego. Białko serwatkowe, podobnie jak białko kazeinowe pochodzi z mleka. W odróżnieniu do wymienionego białka kazeinowego, charakteryzuje się ono delikatniejszym smakiem, lżejszą konsystencją i szybszą wchłanialnością. Najczęściej wybieranym białkiem serwatkowym jest tzw. koncentrat białka serwatkowego (WPC). Koncentrat kojarzymy z dobrą rozpuszczalnością i pysznym, mlecznym smakiem. Nieco lepszym wyborem jest izolat białka serwatkowego (WPI), który zawiera trochę więcej białka oraz mniej pozostałych makroskładników (tłuszczy oraz węglowodanów). Oprócz tego koncentraty i izolaty różnią się ceną, izolaty są ok 30% droższe, a różnica ta wynika z kosztów związanych z produkcją i poziomem oczyszczenia.

Mając na uwadze powyższe, optymalnym wyborem są odżywki białkowe będące mieszanką izolatu i koncentratu białka serwatkowego. Do takich odżywek należy np. Whey Delicious Protein od marki ALLNUTRITION. Jest to odżywka wyróżniająca się wieloma pysznymi, kremowymi smakami i świetną rozpuszczalnością.

Jak i kiedy przyjmować odżywki białkowe? 

Jeśli chodzi o sportowców i osoby aktywne, to najistotniejsza jest porcja białka (ok 30g), którą należy wypić od razu po ukończeniu aktywności fizycznej. Badania naukowe potwierdzają, iż ma to ogromny wpływ na syntezę białek mięśniowych i regenerację. W przypadku osób odchudzających się, korzystniej jest spożywać odżywki białkowe jako dodatek lub uzupełnienie posiłku, niż przyjmowanie ich między posiłkami. Ma to znaczenie w kontekście tłumienia łaknienia i obniżania wagi ciała.

Podsumowanie

Odżywki białkowe są niezwykle wartościowym produktem, szczególnie dla sportowców i osób starszych. Są wygodnym źródłem kompletnego białka i innych składników odżywczych, mogą być także ciekawym urozmaiceniem diety osób zdrowo odżywiających się.

Komentarze (0)