Odżywki białkowe są najpopularniejszym dodatkiem i składnikiem diet osób aktywnych i dbających o wygląd swojej sylwetki. Białko jest niezbędnym makroskładnikiem odżywczym, który pomaga budować i regenerować mięśnie, naprawiać tkanki oraz wytwarzać enzymy i hormony. Stosowanie odżywek białkowych ma także duże znaczenie w przypadku odchudzania.

  1. Korzyści wynikające z jedzenia białka
  2. Białko w sporcie
  3. Jakie białko wybrać?
  4. Jak i kiedy przyjmować odżywki białkowe? 
  5. Podsumowanie

Korzyści wynikające z jedzenia białka

Białko to nie tylko „mięśnie”, ale także element budulcowy dla kości i skóry. Utrzymanie diety obfitej w białko sprzyja uczuciu większej sytości, dzięki czemu osoby odchudzające się, mogą jeść nieco mniej i rzadziej. Powyższy fakt, bez wątpienia jest strategiczny podczas programu odchudzania.

Badania naukowe potwierdzają, że stosowanie białka serwatkowego może wpłynąć na zmniejszenie tkanki tłuszczowej i całkowitej masy ciała u osób z nadwagą i otyłością. Te same badania pokazują, iż białka serwatkowe mogą wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi i całkowitego cholesterolu oraz innych czynników ryzyka chorób sercowo naczyniowych.

Białko w sporcie

Białko jest absolutnie niezbędne dla wzrostu i regeneracji mięśni. Sportowcy i entuzjaści sportów siłowych stosują koktajle proteinowe, gdyż wiedzą, że dzięki nim zwiększają swoją masę mięśniową i regenerują mięśnie po treningu. Najnowsza analiza blisko 50 badań z 2018 roku, ponad wszelką wątpliwość potwierdza, że odżywki białkowe znacznie poprawiają rozmiar i siłę mięśni osób, które wykonują trening oporowy jak i podnoszenie ciężarów.

Pozytywy spożywania odżywek białkowych dotyczą tak samo kobiet jak i mężczyzn. Niestety z wiekiem skuteczność ta może się zmniejszać, gdyż osoby starsze mają wyższe zapotrzebowanie na białko niż ludzie młodzi. Dlatego z wiekiem należy przyjmować go nieco więcej. Te same wytyczne dotyczą osób z przewlekłymi chorobami.

Jakie białko wybrać?

WHEY DELICIOUS PROTEIN

Istnieje wiele różnych odżywek białkowych, jednak niezmiennie największą popularnością cieszą się odżywki na bazie białka serwatkowego. Białko serwatkowe, podobnie jak białko kazeinowe pochodzi z mleka. W odróżnieniu do wymienionego białka kazeinowego charakteryzuje się ono delikatniejszym smakiem, lżejszą konsystencją i szybszą wchłanialnością.

Najczęściej wybieranym białkiem serwatkowym jest tzw. koncentrat białka serwatkowego (WPC). Koncentrat kojarzymy z dobrą rozpuszczalnością i pysznym, mlecznym smakiem. Nieco lepszym wyborem jest izolat białka serwatkowego (WPI), który zawiera trochę więcej białka oraz mniej pozostałych makroskładników (tłuszczy oraz węglowodanów). Oprócz tego koncentraty i izolaty różnią się ceną, izolaty są ok. 30% droższe, a różnica ta wynika z kosztów związanych z produkcją i poziomem oczyszczenia.

Mając na uwadze powyższe, optymalnym wyborem są odżywki białkowe będące mieszanką izolatu i koncentratu białka serwatkowego. Do takich odżywek należy np. Whey Delicious Protein od marki ALLNUTRITION. Jest to odżywka wyróżniająca się wieloma pysznymi, kremowymi smakami i świetną rozpuszczalnością.

Jak i kiedy przyjmować odżywki białkowe? 

Jeśli chodzi o sportowców i osoby aktywne, to najistotniejsza jest porcja białka (ok. 30 g), którą należy wypić od razu po ukończeniu aktywności fizycznej. Badania naukowe potwierdzają, iż ma to ogromny wpływ na syntezę białek mięśniowych i regenerację. W przypadku osób odchudzających się korzystniej jest spożywać odżywki białkowe jako dodatek lub uzupełnienie posiłku, niż przyjmowanie ich między posiłkami. Ma to znaczenie w kontekście tłumienia łaknienia i obniżania wagi ciała.

Podsumowanie

Odżywki białkowe są niezwykle wartościowym produktem, szczególnie dla sportowców i osób starszych. Są wygodnym źródłem kompletnego białka i innych składników odżywczych, mogą być także ciekawym urozmaiceniem diety osób zdrowo odżywiających się.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)