SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening siłowy a lekkoatletyczny.

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1280

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Wiek 29 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 53
Witam. Mam problem z pogodzeniem, rozplanowaniem treningu siłowego fbw i biegania. Zastanawiam się, czy trenując na siłowni jednego dnia, mogę biegać drugiego, albo odwrotnie. Jak to powinno wyglądać, by się nie przetrenować? Co z regeneracją? Jeden dzień odpoczynku po jednym jak i drugim treningu?
Rzecz w tym, że priorytetem teraz jest dla mnie zbudowanie kondycji w bieganiu. Pozdrawiam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 92 Napisanych postów 292 Wiek 24 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 13190
Pytanie dość niezrozumiałe ale można przecież biegac w tym samym dniu co robisz trening siłowy, przecież to w niczym nie przeszkadza no chyba że czas Ci na to nie pozwala to inna sprawa.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 14679 Napisanych postów 53206 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400782
Mozesz biegac pomiedzy silowymi. Nie widze problemu- dostosuj tylko intensywnosc i objetosc treningowa pod bieganie i sluchaj swojego organizmu co do Ciebie mowi. Jak beda oznaki zmeczenia to daj sobie odpoczac

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1717 Napisanych postów 27216 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 516400
W jakim celu wprowadzasz bieganie?
Wstaw ankietę działu i rozkład swoich treningów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Wiek 29 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 53
Bieganie wprowadzam dlatego, gdyż przygotowuję się do testu sprawnościowego. Chodzi o rekrutację do jednej z mundurówek.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 101 Napisanych postów 264 Wiek 50 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 3944
Bieganie z siłownią można śmiało łączyć. W jaki sposób - zależy natomiast od poziomu obecnego wytrenowania, celu i możliwości regeneracyjnych. Jeśli przygotowujesz się do testów chodzić będzie pewnie o biegi krótsze, ale szybkie, a nie wytrzymałościowe.

Kiedy masz testy? Biegałeś już coś wcześniej? Uważam, że aby można było liczyć na wyraźny progres - na trening biegowy trzeba przeznaczyć minimum 3, a najlepiej 4 dni w tygodniu. To wcale nie jest dużo.
Część treningów realizuje się w tzw. tlenie, nie są specjalnie wymagające i obciążające, a ich zadaniem jest budowanie bazy tlenowej pod szybsze bieganie. Można je łączyć (w tym samym dniu) z odpowiednio zaplanowanym treningiem na siłowni. Ja np. dostaję od trenera takie m.in. plany: 10 km BW w terenie (bieg wolny, tlenowy) + siłownia trening obwodowy + natychmiast po siłowni seria rytmów albo przebieżek np. 10 x 15 sek. /15 sek. przerwy w truchcie - też w terenie.
Przydało by się jeszcze włączyć treningi jakościowe - czyli bardziej intensywne. Wśród osób trenujących na siłowni popularne są serie krótkich interwałów. Ja uważam, że nic tak nie podnosi wydolności i wytrzymałości jak biegi tempowe takie jak np. bieg ciągły w II zakresie 8-15 km albo biegi tempowe o charakterze interwałowym, np. 6 x 2 km w II zakresie z przerwą w marszu/truchcie 3-5 minut. Możliwych kombinacji jest bardzo dużo. Do tego raz w tygodniu przyda się bieg dłuższy, a bardzo spokojny i raz w tygodniu trening szybkościowy (np. po 2-3 kilometrowej rozgrzewce seria interwałów na krótkich odcinkach, np. 6-8 x 200-400 m./przerwa 1 min.). To wszystko to są tylko przykłady, bo kilometraż, tempa, długości odcinków jakościowych, czas przerw dobiera się zawsze indywidualnie w zależności od stażu treningowego, wytrenowania i innych czynników i rodzaju treningu. Każdą jednostkę treningową trzeba biegać w tempie dla niej odpowiednim. Bieganie wszystkiego na maksa - ile fabryka dała to najgorsza opcja i na wszelki wypadek z góry przed tym przestrzegam ;)
Z doświadczenia wiem, że biegi szybkościowe biega mi się doskonale zaraz na drugi dzień po treningu siłowym. A trening odpowiednio zróżnicowany nie eksploatuje nawet, jeśli trenujemy 5-6 dni w tygodniu.

1) 12 maj 2017 - górski maraton KTM 43 km - 2 miejsce K
1) 18 czerwiec 2017 BDDW, 66 km - 3 miejsce K
2) 7-8 wrzesień 2017 - NIL, 54 km, Beskid Wyspowy - 2 miejsce K
3) 6 październik 2017 - SOG-U, 164 km - Jura Krakowsko-Częstochowska - 1 miejsce K

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347433
Możesz biegac po sesji treningowej jak i w dni wolne. Jedynie dzień przed treningiem dolnej części ciała bym sobie odpuścił.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 101 Napisanych postów 264 Wiek 50 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 3944
No, ale jak u Kolegi jest FBW, to nogi są zawsze.

Myślę, że jeżeli priorytetem jest przygotowanie do testu biegowego, to można biegać i przed treningiem siłowym. Jeśli bieg połączyć np. z treningiem obwodowym, to mamy fajną długą sesję wytrzymałościową bez konieczności klepania nieskończonej liczby kilometrów. Trzeba tylko umiejętnie dozować poszczególne obciążenia (siłowe/biegowe) jak i całość ogólnie. Dla przykładu wstawię fragment planu treningowego z moich przygotowań:

pn.: 3 km rozgrzewki bieg + tr. obwodowy na siłowni + przebieżki 6 x 20 sek/20 sek. p. w truchcie
wt..: bieg wolny 12 km + rozciąganie 10 min + 12 x 15 sek przebieżki/przerwa 15 sek. w marszu
śr.: bieg wolny 8 km + rozciąganie 10 min + fartlek (trening szybkościowy) 1/2/3/4/5/4/3/2/1 min (minuta szybko, minuta trucht, 2 minuty szybko, 2 minuty trucht itd.) + 1 km schłodzenie
czw.: bieg wolny 10 km + rozciąganie + siłownia trening obwodowy + rytmy 6x 15 sek/ 15 sek przerwy (szybki, techniczny bieg)
pt.: wolne
so.: bieg wolny 3 km + rozciąganie + bieg tempowy (górne granice II zakresu - trening wytrzymałościowy) 3 x 20 minut, przerwa pomiędzy odcinkami 5 minut w ruchu + 1 km truchtu na schłodzenie
n.: wycieczka biegowa 3 godziny (bardzo spokojny bieg w terenie)

Dobrze jest różnicować treningi tak, aby każdy tydzień wyglądał nieco inaczej, ale jednocześnie zawierał w sobie elementy szybkościowe, wytrzymałościowe i tlenowe. No i kilometraż: to zależy od celu i dotychczasowego przygotowania, obecnej tzw. dyspozycji (formy). Ja stawiam głównie na trening biegowy, siłownia jest jedynie uzupełnieniem. Moje cele treningowe tez są inne niż Twoje Kocur, dlatego na 7 dni w tygodniu mam aż tyle biegania, a tylko 2 x siłka. Pokazuję tylko, że realizowanie treningu biegowo-siłowego dzień po dniu, a nawet w tym samym dniu to nie jest nic nadzwyczajnego.
Nasuwa się jednak jedno - podstawowe pytanie o Twoje dotychczasowe przygotowania, obecną formę, doświadczenie biegowe



Zmieniony przez - rbn_run w dniu 2016-06-03 13:21:51

1) 12 maj 2017 - górski maraton KTM 43 km - 2 miejsce K
1) 18 czerwiec 2017 BDDW, 66 km - 3 miejsce K
2) 7-8 wrzesień 2017 - NIL, 54 km, Beskid Wyspowy - 2 miejsce K
3) 6 październik 2017 - SOG-U, 164 km - Jura Krakowsko-Częstochowska - 1 miejsce K

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Gotowy plan push pull legs do oceny

Następny temat

Plan treningowy- ogólnorozwojowy

WHEY premium