Insulinooporność związana ze starzeniem się może częściowo wynikać z obniżenia aktywności fizycznej. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy trening siłowy zwiększa działanie insuliny u osób starszych. 11 zdrowych mężczyzn średnim wieku 58 lat badano przed i po 16  tygodniach prowadzenia treningu siłowego.

Efekty

  • program treningowy zwiększył ogólną siłę o 47%
  • masa beztłuszczowa zwiększyła się o 2,1 kg
  • odnotowano spadek ilości tkanki tłuszczowej o 1,6 pkta. procentowego
  • stężenia glukozy na czczo i podczas testu tolerancji glukozy (OGTT) nie były znacząco niższe po zakończeniu programu treningowego
  • trening siłowy spowodował spadek stężenia insuliny we krwi na czczo o ~35%
  • trening siłowy spowodował również spadek stężenia insuliny podczas testu tolerancji glukozy
  • w trakcie testu OGTT metabolizm glukozy wzrósł o 40%

Wyniki te pokazują, że trening siłowy zwiększa działanie insuliny i obniża stężenie insuliny w osoczu u mężczyzn w średnim i starszym wieku.

Komentarz

Wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby trening poprzeć zmianami w diecie i stylu życia. Nie zawadzi też uzupełnić treningu oporowego np. aerobowym czy interwałowym. Sam wzrost masy mięśniowej może poprawiać glikemię, bo mięśnie utylizują nawet do 80% glukozy w ustroju.

Ponadto warto suplementować berberynę (od 500 do 1500 mg dziennie), która obniża stężenie glukozy we krwi mierzonej w perspektywie kilkunastu tygodni, stężenie glukozy na czczo i po posiłku, stężenie trójglicerydów i cholesterolu, zwiększa wrażliwość insulinową (w badaniach odnotowano poprawę tolerancji glukozy) i ma inne działania prozdrowotne, m.in. antynowotworowe.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

J. P. Miller Strength training increases insulin action in healthy 50- to 65-yr-old men https://journals.physiology.org/doi/abs/10.1152/jappl.1994.77.3.1122

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)