Scrollowanie przez media społecznościowe od dłuższego czasu obecne jest w naszym życiu. Przeglądanie Facebooka, Insta czy Twittera może wydawać się dobrą ucieczką od nadmiaru obowiązków lub sposobem na nudę. Jednak to, co przewija się w naszym telefonie, może  mieć ogromny wpływ na  zdrowie psychiczne.

Wielogodzinne scrollowanie nabiera jednak nowego znaczenia, kiedy pojawia się światowy kryzys i nagle zewsząd jesteśmy atakowani przygnębiającymi informacjami. 

Doomscrolling to nawyk patrzenia na  strumień negatywnych informacji, a to mocno odbija się na naszych emocjach i może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. „Wprowadza to umysł w spiralę niepokoju i negatywności” - mówi Nina Vasan, MD, założycielka i dyrektor wykonawcza Brainstorm: The Stanford Lab for Mental Health Innovation w Stanford University School of Medicine. 

Duży problem związany z doomscrollingiem to fakt, że nastawiamy mózg na negatywne myślenie. Przeglądanie negatywnych wiadomości może być szczególnie szkodliwe, jeśli robisz to rano lub przed snem. Jeśli ciągle surfujesz po Internecie i zauważyłeś, że od jakiegoś czasu czujesz się zdołowany, wypróbuj poniższych  strategii, aby zakończyć  doomscrolling i poczuć się lepiej.

media społecznościowe

1. Włącz ograniczenia czasowe na media społecznościowe

Dobrym sposobem na ograniczenie czasu na scrollowanie jest włączenie timera na 10-15 min. lub skorzystanie z funkcji limitu aplikacji. Kolejnym sposobem jest całkowite pominięcie mediów społecznościowych przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu, po to aby sprawdzić, jak inaczej czujemy się, kiedy nie dostarczamy sobie negatywnych wiadomości. 

2. Znajdź pozytywne strony www

Chcesz być na bieżąco z nowościami? Poszukaj witryn, które dodadzą więcej optymizmu do Twojego życia. Inną opcją może być blokowanie lub zaprzestanie obserwowania kont, które nieustannie obniżają Twój nastrój. Zatrzymanie powiadomień w tych witrynach również wyeliminuje pokusę ich czytania.

3. Pamiętaj o uważności

Doomscrolling to bezmyślna czynność, która nie wnosi niczego dobrego do naszego życia. Aby uniknąć popadnięcia w trans bezmyślnego scrollowania, postaw sobie za cel bycie bardziej uważnym w ciągu dnia. Dr Vasan zaleca nawet kilka minut codziennej medytacji (możesz użyć aplikacji na telefonie). Możesz także ćwiczyć uważność podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak zmywanie naczyń lub chodzenie na spacer.

4. Zastąp doomscrolling inną aktywnością

Aby oderwać się od telefonu, możesz wybrać dowolną inną czynność. Wybierz cokolwiek innego od telefonu: ćwiczenie, chodzenie, słuchanie muzyki/podcastu, kolorowanie, tańczenie przed lustrem, cokolwiek przyjdzie Ci do głowy. Odstaw telefon i poczuj się lepiej! 

5. Pozostań w kontakcie ze sobą

To trudny czas z wielu powodów. Często przytłoczeni otaczającą nas sytuacją, zapominamy o nas samych. Warto czasem zatrzymać się i zapytać samych siebie, jak się czujemy. Pomoże to rozpoznać, czy nadmiar negatywnych informacji niszczy twoje optymistyczne nastawienie. Ponadto śledzenie nastroju może pomóc w zauważeniu wzorców i zmian zachodzących w Twoim zachowaniu - mówi dr. Vasan. Zachowania, które Cię przygnębiają, to te, których należy się pozbyć. A doomscrolling jest prawdopodobnie jednym z nich.

Podsumowując

W dobie przepływu negatywnych informacji niełatwo jest utrzymać pozytywne nastawienie. Nieświadome scrollowanie w poszukiwaniu sensacji często kieruje nas do nieprawdziwych informacji, wywołujących w nas uczucie strachu i lęku. Pamiętaj, że w dużej mierze to Ty tworzysz swoją rzeczywistość, a napełnianie głowy negatywnymi informacjami nie przyniesie Ci nic dobrego, wręcz przeciwnie - sprawi, że będziesz czuł się źle i nieswojo.

Referencje: https://www.shape.com/lifestyle/mind-and-body/what-is-doomscrolling-how-to-stop

Komentarze (5)
Muad"Dib

Informacja jest tylko informacją, to każdego indywidualny obowiązek, by wykorzystać ją w jak najlepszy sposób. SFD jest jedynym forum na którym bywam, nie posiadam kont na żadnych portalach społecznościowych, nie udzielam się nigdzie, choć większość życia siedzę przed komputerem. Jednak z mojego punktu widzenia wynika, iż ludzie karmią się ,,idiotycznymi,, przekazami, nie mogą żyć bez chaosu, a samo rozpoznanie ,,negatywnego,, bywa niemożliwe.

3
pawel39

Myślisz, że czyjeś idiotyczne przekazy są bardziej idiotyczne niż twoje? Karmisz się nimi tak samo jak inni. Kwestią nie jest kto i co ma do powiedzenia, tylko to jak bardzo różnisz się tym co myślą i mówią inni. Im myślisz i mówisz inaczej od innych tym większymi idiotyzmami się według nich karmisz.

0
Muad"Dib

Pawel39, to co piszesz, ma się zupełnie nijak, do mojej wypowiedzi. Powtórzę sam siebie ,,Informacja jest tylko informacją,, i kropka. Nie przekazuję, nie powielam, nie sugeruję, twierdzę tylko, iż prawda jest tylko jedna, jej wersję to nie prawdy. Ale czy jest po mojej stronie, nie wiem tego, ale muszę być pewny swego, jeśli śmiem cokolwiek twierdzić. Rozumiem twój odnośnik do mnie, jednak nie jestem osobą, która naczyta się szaleństw, by potem powielać je wśród wszystkich, skoro wiem iż taka sugestia może być zgubna dla wielu. Nie pobiegłem rujnować masztów 5g, bo podobno są szkodliwe, ale nie można mi zarzucić, drugiej strony medalu, bo takowa w tej sytuacji nie istnieje. Przyjmuje możliwości, analizuje je, ale nie będę karmił siebie ani nikogo innego sugestiami, bo nic mi po tym. Liczy się wiedza, i jej wykorzystanie, w najlepszy sposób. A różnica między poglądami, nie ma żadnego znaczenia, jest zwyczajnie dyskusyjna.

0
pawel39

Nic personalnie z mojej strony, akurat twoje zdanie sprowokowało mnie do mojego, nic więcej. Nie chce się nad tym rozwodzić, bo mógłbym na przykładzie nacjonalisty homofoba i rasisty, który uważa, że jest dobrym człowiekiem i geja, który walczy o równe prawa i też jest dobrym człowiekiem. Dla każdego, kto inny będzie się idiotyzmem karmił a idiotyzm jest tylko subiektywny, opinię mogą być tworzone na podstawie wiedzy i nauki albo też na podstawie potocznej wiedzy, ograniczonej do własnej potrzeby rozumienia tematu, uproszczonej łatwej do wyjaśnienia. A to znaczy tylko tyle, że jest moja prawda, twoja prawda, i gówna prawda. I zawsze czy tego chcemy czy nie, nasza prawda to jedyna słuszna prawda. I zgadzam się z tym co piszesz ale rozszerzam sobie ten temat, bo nie mam co robić.

0
TomQ-MAG

obecnie tez coraz bardziej swiaodmie podchodze do tego i czasem lapie za telefon i zastanawiam sie, po co go obecnie wzialem i czy faktycznie jest on niezbedny?
czas po prostu nauczyc sie pewne sprzety wylaczac, wylogowywac sie, gdy nie korzystamy w danej chwili, aby nie odwracaly naszej uwagi od tego co istotne

0