Moc umysłu - jak ćwiczyć dla optymalnego zdrowia psychicznego?

Mózg to jeden z najważniejszych narządów. Jest niczym gąbka chłonąca wiedzę i doświadczenia, centrum dowodzenia, które steruje pracą całego Twojego organizmu, jest także jak "mięsień", który trzeba ćwiczyć, aby nie wyszedł z wprawy. W rzeczywistości jest to najbardziej złożona część ludzkiego ciała, która wciąż nie została do końca poznana.

Wysiłek fizyczny wsparciem dla zdrowia mózgu

Zdrowie mózgu jest dla nas bardzo ważne. Decyduje o naszym życiu i jego jakości. Mózg nie jest czymś stałym, nienaruszalnym. Mózg można (ba, nawet trzeba) trenować i nie chodzi jedynie o ćwiczenia umysłowe, takie jak nauka na pamięć, gry na instrumentach i wiele innych. Okazuje się, że różnego rodzaju wysiłek fizyczny może wspierać zdrowie naszego mózgu. Jaki rodzaj treningu wpłynie pozytywnie na zdrowie Twojego mózgu?

Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia aerobowe prowadzą do zdrowia mózgu poprzez zwiększenie przepływu krwi i dostarczanie tlenu do mózgu. Lepsze dotlenienie pomaga poprawić pamięć, uczenie się i koncentrację, a także zmniejszyć niepokój i stres.

Polecamy również: Stres - w jaki sposób niszczy mózg?

Ćwiczenia aerobowe wzmacniają również serce i poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, co pomaga zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak udar lub zawał serca, które również wpływają na funkcjonowanie mózgu. Jednym z najczęstszych rodzajów demencji jest demencja naczyniowa, spowodowana chorobą układu krążenia, która atakuje naczynia krwionośne w mózgu. Tak więc zdrowie serca bezpośrednio wspiera zdrowie mózgu.

cardio, ćwiczenia aerobowe

A co z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

Regularne ćwiczenia aerobowe mogą zmniejszyć ryzyko tej choroby i pogorszenia funkcji poznawczych, a także poprawić pamięć i wydolność krążeniowo-oddechową. Przykłady ćwiczeń aerobowych obejmują np. bieganie, pływanie, jazdę na rowerze i taniec. Nawet kilka minut ćwiczeń każdego dnia może mieć duże znaczenie. Jest to pewnego rodzaju „restart” dla Twojego mózgu, przerwa dla umysłu, pomagając jednocześnie zarządzać stresem.

Polecamy również: Najlepsze preparaty na stres - jakie suplementy wybrać?

Trening siłowy

Trening siłowy to nie tylko poprawa siły czy wielkości mięśni. Okazuje się, że może on wpływać także na niektóre obszary mózgu związane z planowaniem, podejmowaniem decyzji i rozwiązywaniem problemów.

Joga i inne formy relaksacyjne

Joga, rozciąganie, Pilates — to wszystko treningi z kategorii tzw. body and mind, czyli ciało i umysł. Oznacza to, jak już pewnie się domyślasz, że mają pozytywny wpływ zarówno na nasz organizm, jak i psychikę. Nie bez powodu, nazywa się takie treningi relaksacyjnymi. Podczas ćwiczeń rozciągamy mięśnie, trenujemy równowagę i bardzo wracamy uwagę na postawę.

A jeśli chodzi o tę część "mind", to jest ona związana głównie z głębokim oddechem, oczyszczeniem myśli i poczuciem harmonii między umysłem a ciałem. Na tych treningach nie ma pośpiechu, nie ma też parcia na liczbę powtórzeń. Ceni się natomiast precyzję, wolne tempo i praca w zgodzie z samym sobą. Co więcej, tego typu treningi redukują hormony stresu, pobudzając jednocześnie endorfiny, co sprawia, że nasz nastrój się poprawia.

Spacery

Spacer może być także formą ćwiczeń aerobowych, ale warto tutaj podkreślić, że w cenie jest spacer wśród natury. Wybierając bardziej zielone otoczenie, czyli np. park, las, łąkę itp. dostarczasz swojemu zdrowiu psychicznemu wiele korzyści. Taki spacer może zmniejszyć poziom stresu i negatywnych emocji, a jest to bardzo korzystne dla Twojego mózgu.

Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek

skupienie, myślenie, praca mózgu

Co prawda, to nie jest aktywność fizyczna, ale warto podkreślić, że taka forma spędzania czasu, to świetny trening dla Twojego mózgu. Wraz z wiekiem funkcje mózgu spadają. Ludzie częściej mają problemy z pamięcią, nauką, a tego typu aktywność mobilizuje mózg do pracy.

Podsumowanie

Mózg to bardzo ważny dla nas narząd, który reaguje na to, co z nim robimy. Jeśli ćwiczysz mięśnie, by były silniejsze, większe, żeby lepiej spełniały swoje funkcje, to tak samo trenuj mózg. Zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i umysłowe przyniosą Ci wiele dobrego.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Spalanie

Warto przeczytać

Komentarze (1)
Anonim

Mózg wymaga nawet bardziej wszechstronnego podejścia niż ciało, bo składa się z rozmaitych ośrodków, których nie sposób uaktywnić (wszystkich naraz) poprzez jeden rodzaj aktywności.
Najbardziej rozwijają go czynności, które wymagają nie tylko zaangażowania w naukę, rozwiązywanie problemów i zapamiętywanie, ale też kreatywności.
Twórczość różnego rodzaju, nauka języków, nauka gry na instrumentach muzycznych, gry logiczne, czytanie książek, podróżowanie, nawet kreatywne gotowanie... Najlepiej mieć kilka różnych zainteresowań i oprócz tego zachowywać stałą otwartość umysłu na nowe doznania i wyzwania.
Ilość opcji jest wręcz przytłaczająca.
Obracając się wśród osób nieco starszych, niż przeciętny użytkownik forum, widzę wyraźnie, że wspólnym mianownikiem osób zachowujących długo sprawność umysłu jest otwartość na nowe, ciekawość świata - coś co mają dzieci, a już rzadko który bardziej zaawansowany wiekiem dorosły.