Obecne życie wielu z nas to niekończąca się gonitwa, chaosu, braku czasu i milionów bodźców z każdej strony. Tu ktoś coś od nas chce, tam fala e-maili, telefonów, powiadomień z telefonu... Niby taka codzienność dzisiejszych czasów, ale może sprawić, że poczujemy się przytłoczeni i oderwani od siebie samych.  

  1. Spróbuj oderwać się od codzienności 
  2. Jakie są zalety spędzenia dnia w samotności?
  3. Podsumowanie

Spróbuj oderwać się od codzienności 

Dlatego właśnie czasami przydaje się taki dzień w samotności, bez telefonu, bez Internetu. Tylko my i to, co nam sprawia przyjemność np. spacer na łonie natury, książka lub takie zwyczajne posiedzenie w ciszy w swoich czterech ścianach. I choć może brzmieć abstrakcyjnie, to uwierz, że niesie to za sobą mnóstwo korzyści.

relax

Nie tylko odpoczniesz psychicznie, ale także wyciszysz się, zbierzesz myśli, będzie Ci się łatwiej skoncentrować i skupić na rzeczach czy myślach, które odrzucasz od siebie, bo nie masz czasu, bo zawsze coś lub ktoś Ci przeszkadza.

Jakie są zalety spędzenia dnia w samotności?

Poprawisz swoją koncentrację

Są czasami takie dni, że wszystko Cię rozprasza, a obecność każdego w promieniu kilku metrów od Ciebie wprowadza się w stan poddenerwowania. Skąd takie samopoczucie? Powodów może być wiele, ale najczęściej jest to natłok obowiązków, bodźców dźwiękowych, kocioł myśli w głowie, strach, że ciągle mamy za mało czasu i ciągle jakieś zaległości.

Kiedy tego wszystkiego jest zbyt wiele, należy powiedzieć — STOP! Nic nie działa lepiej niż taki reset — dzień w ciszy i spokoju. Naprawdę. Odizolowanie się od wszystkiego, co nas rozprasza, pozwala się umysłowi oczyścić i na nowo skupić. Samotność to swego rodzaju przerwa dla mózgu, dla ciała.

Wyćwiczysz uważność

Uważność to bycie świadomym swoich myśli, uczuć i działań w tej właśnie chwili. Możesz to zrobić poprzez medytację, ale także obserwację bez osądzania i dopasowywania się do otoczenia. Zwróć uwagę na to, co widzisz i słyszysz, nawet jeśli w pierwszej chwili nie wydaje się to interesujące. Po co to wszystko? To takie zatrzymanie się na chwilę, tu i teraz.

To doświadczanie życia, tego, co się wokół Ciebie dzieje. Być może brzmi nietypowo, ale chwila takiego relaksu może Ci pomóc oderwać się od codziennych spraw. To swego rodzaju reset, odświeżenie głowy i cieszenie się chwilą.

Rozwiążesz problemy

Jeśli męczą Cię jakieś problemy lub konflikty z innymi osobami, to z pewnością kłębi się w Tobie wiele emocji. Trudno jest rozwiązać problem, jeśli tych myśli jest zbyt wiele. Samotny czas może pomóc w opracowaniu odpowiedniej strategii rozwiązania problemu. Będziesz mógł spojrzeć na sytuacje tylko i wyłącznie z własnej perspektywy i na spokojnie się zastanowić, jakie podjąć kroki i jakie mogą być tego skutki.

Polecamy również: Stres - w jaki sposób niszczy mózg?

Samotność to dobry czas na dbanie o siebie

Zwykle mówi się, że samotność nam nie służy, że potrzebujemy mieć obok siebie bliskich. Tak, to prawda, jednak jeden dzień w samotności ma więcej zalet niż wad. To właśnie wtedy, kiedy jesteśmy sami ze sobą, możemy poświęcić uwagę tylko jednej osobie — sobie.

samotność, spokój

To czas, kiedy się o siebie troszczysz, kiedy chcesz zrobić sobie maseczkę, zdrowy posiłek, kiedy pragniesz zrobić dla siebie coś dobrego, bo cała uwaga skupia się tylko na Tobie. Czy to nie jest fantastyczne?

Samotność sprawia, że się uspokajasz

Jak już wcześniej wspomniałam, żyjemy w pędzie i natłoku obowiązków, różnych zmartwień i spraw. Każdy radzi sobie z tym po swojemu, ale wielu z nas prędzej czy później zaczyna się stawać nerwową osobą. Prezent od siebie dla siebie w postaci dnia w samotności pomaga ukoić myśli, wziąć głęboki oddech i cudownie się uspokoić. Po takim dniu dużo łatwiej jest wrócić do swojej codzienności.

Polecamy również: Najlepsze preparaty na stres - jakie suplementy wybrać?

Podsumowanie

To nic złego, pragnąć raz na jakiś czas spędzić dzień w pojedynkę. Nie oznacza to, że jesteś samolubny, albo masz w nosie swoją rodzinę. Nic z tych rzeczy. Po prostu każdy potrzebuje czasami takiego resetu. Dzięki temu nabieramy na nowo sił, żeby zmierzyć się z obowiązkami, problemami i po prostu życiem. Co więcej, przypominamy sobie o swoim istnieniu i o tym, że warto coś zrobić tylko dla siebie.

Dzień w samotności to bardzo zdrowe podejście do własnego życia i każdy raz na jakiś czas powinien sobie go zapewnić.

Komentarze (2)
TomQ-MAG

mega trudne zadanie na obecne czasy :)
mamy tyle różnych rozpraszaczy w okol siebie. Dobrze w takim dniu zrobić sobie tez offline, karta i dlugopis na ewentualne prace i tyle :)

0
Bull

Albo koszyk z winem, bagietki i w dzicz :)

1