Relaks to jedna z ważniejszych rzeczy, które powinieneś sobie fundować dla dobrego samopoczucia psychicznego. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zapanować nad stresem, poprawić myślenie, koncentrację, zapamiętywanie, a nawet spowolnić tętno i obniżyć ciśnienie krwi. Poza tym zrobienie czegoś dla siebie jest po prostu zdrowe dla organizmu. 

  1. To nie musi być trudne i drogie!
  2. 7 sposobów, które mogą pomóc się zrelaksować
  3. Podsumowanie

To nie musi być trudne i drogie!

Każdy, bez wyjątku, tego potrzebuje. Być może myślisz, że sposoby na relaks obejmują jakieś skomplikowane rytuały, konieczność udania się do konkretnego miejsca lub posiadania niezwykłych sprzętów. Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele sposobów, szybkich i łatwych, na odprężenie, które można wykorzystać praktycznie w każdym miejscu.

7 sposobów, które mogą pomóc się zrelaksować

Pocieraj uszy

Może nie tego się spodziewałeś i właśnie pojawił się na Twojej twarzy mały uśmiech, ale wiedz, że pocieranie uszu przez 30 sekund może złagodzić napięcie. Nawet jeśli nie wierzysz, to co Ci szkodzi spróbować?

Nerw błędny to nerw czaszkowy, który zaczyna się od rdzenia podłużnego w mózgu i przebiega przez głowę, szyję, ucho, aż po mięśnie krtani, gardła i przełyku. Pomaga regulować częstość akcji serca, ciśnienie krwi, trawienie. A kiedy jesteś zestresowany, możesz odczuwać objawy takie jak szybkie bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi i niepokój. Stymulacja tego nerwu poprzez pocieranie uszu może pomóc te objawy opanować, a co za tym idzie, przeciwdziałać reakcjom organizmu na stres.

Oddychaj głęboko

kobieta głęboko oddycha

Oddech nie tylko utrzymuje Cię przy życiu. Może także pomóc opanować stres i się zrelaksować. Głębokie oddychanie brzuchem jest łatwym i szybkim sposobem na rozluźnienie ciała i umysłu. Pomaga spowolnić tętno, zrelaksować umysł, a nawet usunąć napięcie z mięśni, które się spięły w wyniku stresu, pracy itp.

Usiądź w spokojnym miejscu, zamknij oczy i weź wolny, głęboki wdech nosem, a następnie wydech ustami. Chwila takiego oddychania może Ci szybko dać ukojenie i spokój.

Wypróbuj wizualizacji

Wizualizacja to potężna terapia dla zestresowanych. Zamknij oczy i wyobraź sobie jakieś odprężające miejsce. To może być łąka, las, plaża – zależy od preferencji. Postaraj się przywołać dźwięki przyrody, odczucia, jakie daje dane miejsce. Poczuj ciepło lub chłód, powiew wiatru, trawę lub piasek. Wizualizacje to już krok od medytacji, które pozwalają oderwać się na chwilę od prawdziwego świata i znaleźć ukojenie.

Szybkie skanowanie ciała

To kolejna metoda, mająca wiele wspólnego z wizualizacją i medytacją. Jest banalna, a niesamowicie efektywna. Wystarczy, że zamkniesz oczy, wyrównasz oddech i spróbujesz skupić się na każdej części swojego ciała. Zacznij od palców stóp i poświęć chwilę każdemu elementowi ciała, aż dojdziesz do czubka głowy. Możesz jedynie myśleć o tych partiach ciała albo delikatnie je napinać. Oddychaj spokojnie i nie spiesz się.

Potrzymaj w dłoniach ciepły napój

Kolejna zaskakująca porada? Być może, ale jednocześnie prosta i skuteczna. Weź kubek z gorącą herbatą lub kawą. Przytrzymaj i poczuj ciepło na dłoniach. Następnie skup się na wdychaniu zapachu, który może Ci pomóc przywołać pozytywne skojarzenia. Ciesz się aromatem napoju i skupiaj wyłącznie na jego walorach sensorycznych. Twój umysł odwróci swoją uwagę od zmartwień, które kradną Ci poczucie spokoju.

Porozciągaj się

W jaki sposób rozciąganie odpręża? Przede wszystkim zmniejsza napięcia mięśni, które nie są wynikiem jedynie przetrenowania, ale także stresu. Szczególnie te w obrębie kręgosłupa. Rozciąganie poprawia też krążenie i przepływ krwi, uspokaja umysł i uwalnia endorfiny, hormony szczęścia. Nawet chwila rozciągania może dać Ci cudowne uczucie rozluźnienia.

Napij się wody

Odwodnienie może obniżyć poziom Twojej energii i nastrój. Ponadto, kiedy pijesz za mało, to trudniej jest Ci się skoncentrować, pojawiają się bóle głowy, zmęczenie i zniechęcenie do wszystkiego. Nawet w chwilach stresu, taka szklanka wody może przynieść wiele pożytku.

Podsumowanie

Prawda jest taka, że nie zawsze łatwo się nam odprężyć. Czasami stres jest na tak wysokim poziomie, że to graniczy z cudem. Warto jednak szukać metod i próbować z tym walczyć, ponieważ może nam to oszczędzić wiele problemów. Niektóre z metod wymagają konkretnego miejsca i czasu (np. gorąca kąpiel, medytacja, lekcja jogi) i choć są bardzo pomocne, to czasami szybciej nam będzie skorzystać z błyskawicznych metod na, chociaż lekkie odprężenie. Wystarczy chwila, by złapać nieco oddechu. Polecamy!

Komentarze (0)