Coraz więcej osób wybiera aktywny tryb życia w trosce o swoje zdrowie i utrzymanie ciała w dobrej formie. Dbanie o kondycję fizyczną zapobiega wielu chorobom, m.in. chorobom serca, cukrzycy czy otyłości, a także w dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie.

  1. Połączenie 
  2. Wizualizacja
  3. Pozytywny monolog
  4. Spróbuj czegoś nowego
  5. Graj
  6. Czytaj

Wielu z nas myśli o zdrowiu jako o sprawności fizycznej, zapominając jak ważny do prawidłowego funkcjonowania, jest zdrowy umysł. Sprawność psychiczna jest tak samo ważna, jak sprawność fizyczna i nie należy jej lekceważyć.

Ćwiczenia umysłowe wyostrzają koncentrację, poprawiają pamięć i zwiększają aktywność mózgu. Trening umysłu oznacza utrzymanie naszego mózgu i zdrowia emocjonalnego w dobrej kondycji. Trenowanie umysłu nie jest tak wymagające, jak przygotowanie się do maratonu czy zawodów sportowych, ale wymaga naszej świadomości i uwagi. Możesz rozwijać sprawność umysłową, używając technik relaksacyjnych oraz wprowadzając ćwiczenia mentalne do codziennych działań, które już wykonujesz.

Połączenie 

aktywna fizycznie kobieta

Nic dziwnego, że im więcej się ruszasz, tym lepiej się czujesz. Aktywność fizyczna zwiększa przepływ tlenu do mózgu i tym samym zwiększa ilość tzw. hormonów szczęścia. Osoby w dobrej formie fizycznej cieszą się również lepszą sprawnością umysłową. 

Ale trening umysłu to coś więcej. Według badań przeprowadzonych w Proceedings of National Academy of Sciences ćwiczenia umysłowe mogą zwiększyć tzw. „płynną inteligencję”, zdolność rozumowania i rozwiązywania problemów. Podczas gdy ćwiczenia fizyczne są dobre dla mózgu i ciała, medytacja w połączeniu z innymi metodami treningu umysłu jest alternatywnym sposobem leczenia depresji i w skuteczny sposób relaksuje i uspokaja umysł.

Wizualizacja

Kiedy po długim dniu kładziesz się spać, Twoje ciało "włącza" proces relaksacji, ale umysł często nie potrafi się w pełni zrelaksować, nawet podczas snu. Kiedy mamy sporo na głowie i ciężko nam się psychicznie zrelaksować, możemy spróbować wizualizacji. Poprzez wizualizację (wyobrażanie sobie spokojnej scenerii czy sytuacji) możemy osiągnąć uczucie relaksu i spokoju umysłu.

Ta praktyka może zmniejszyć napięcie w ciele i umyśle, uruchamiając pracę neuronów w mniej dominującym obszarze naszego mózgu, który kontroluje poczucie pewności siebie i optymizmu. Kiedy myślisz o czymś innym niż codzienne zmartwienia, zwiększasz w ten sposób aktywność w strukturach neuronalnych tego obszaru mózgu i jesteś w stanie całkowicie się zrelaksować i uspokoić.

Pozytywny monolog

trening umysłu

Pozytywne nastawienie jest istotne i skutecznie zwiększa naszą sprawność umysłową. Pozytywny monolog, poprawia pewność siebie i satysfakcję z życia. Treść monologu wewnętrznego odzwierciedla sposób, w jaki widzimy otaczający nas świat i sposób, w jaki traktujemy samych siebie.

Zdania, które wypowiadamy w głowie, mogą dodawać nam siły, motywować do rozwoju lub demotywować i utrudniać działanie. Pozytywna opinia o sobie oraz o otaczającym nas świecie ma wpływ na to, jak myślimy. Im więcej pozytywnych zdań znajduje się w naszym monologu, tym większa jest jakość naszego życia i poczucie satysfakcji.

Spróbuj czegoś nowego

Próbowanie nowych rzeczy może także poprawić sprawność umysłową. Badania pokazują, że utrzymanie aktywności mózgu zwiększa jego witalność. Robienie nowych rzeczy na różne sposoby pomaga zachować, a także wytwarzać nowe komórki mózgowe i połączenia nerwowe.

Nauka nowego języka, gra na instrumencie czy uprawianie nowego sportu, to wszystko świetnie sprawdzi się w trenowaniu umysłu, ale zasadniczo już wyrwanie się z codziennej rutyny pozwala utrzymać pozytywne funkcjonowanie mózgu. Warto jest wprowadzać małe zmiany w swoim życiu. Próbowanie nowych potraw, podróżowanie w nowe miejsca czy nawet zakupy w innym sklepie niż zwykle, mogą w pozytywny sposób wpłynąć na Twój umysł.

Polecamy również: Suplementy diety, które wspomagają pracę mózgu

Graj

Gry to świetny sposób na rozwój i funkcjonowanie naszego mózgu. Według badań przeprowadzonych w czasopiśmie Current Biology Trusted Source nawet komputerowe gry akcji mogą zwiększyć zdolności mózgu oraz skuteczność uczenia się nowych zadań.

W badaniu znaleziono wstępne dowody na to, że gry wideo mogą polepszyć koncentrację i usprawnić czas reakcji, a także są świetną odskocznią od stresowych sytuacji. Jeśli nie jesteś fanem gier komputerowych, warto sięgnąć po gry planszowe, krzyżówki czy sudoku, które świetnie usprawniają pamięć oraz rozwijają zdolności poznawcze.

Czytaj

czytanie trenowanie mózgu

Czytanie jest świetnym treningiem umysłu. Nawet czytając to zdanie, twój mózg przetwarza każde słowo, natychmiast nadając mu znaczenie. Czytanie świetnie pobudza wyobraźnię, co dobrze sprawdza się jako technika relaksacyjna.

Dodatkowo czytając, uaktywniamy wiele różnych części mózgu, co pozytywnie wpływa na koncentrację, pamięć i funkcjonowanie komórek mózgowych. Istnieje nieskończona ilość gatunków i rodzajów materiałów do czytania, od książek po artykuły internetowe — na pewno znajdziesz coś dla siebie. Czytanie świetnie sprawdzi się również w rozwoju intelektualnym i osobistym. Trening umysłu jest ważny dla naszego zdrowia psychicznego. Poświęcenie kilku minut każdego dnia na trening umysłu może pomóc Ci poczuć się lepiej, myśleć jaśniej i sprawniej funkcjonować.

Referencje: Erica Roth: The Importance of Mental Fitness https://www.healthline.com/health/depression/mental-fitness

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)