Środki nootropowe to naturalne suplementy, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Wiele z nich może poprawiać pamięć, zwiększać motywację, kreatywność, czujność i ogólnie, pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze. Środki nootropowe mogą również zmniejszać związane z wiekiem niekorzystne zmiany zachodzące w mózgu.

  1. Oleje z ryb
  2. Resweratrol
  3. Kofeina
  4. Fosfatydyloseryna
  5. Acetylo-L-karnityna
  6. Ginkgo Biloba – miłorząb japoński
  7. Kreatyna
  8. Bacopa Monnieri – bacopa drobnolistna
  9. Rhodiola Rosea – różeniec górski
  10. Podsumowanie

Oto 9 wartych uwagi suplementów nootropowych, które poprawią funkcjonowanie Twojego mózgu.

Oleje z ryb

Oleje z ryb są bogatym źródłem kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA) - dwóch rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3. Zostały one powiązane z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym Z poprawą zdrowia mózgu. DHA odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury i funkcji mózgu. EPA ma działanie przeciwzapalne, które może chronić mózg przed uszkodzeniem i starzeniem się. Przyjmowanie suplementów DHA wiąże się z poprawą umiejętności myślenia, pamięci i czasów reakcji u zdrowych osób, które mają mało DHA w swojej diecie.

olej rybi a praca mózgu

Wykazano, że przyjmowanie oleju z ryb, który zawiera oba te tłuszcze, pomaga zmniejszyć pogorszenie funkcji mózgu związane ze starzeniem się. Jeśli nie spożywasz minimum dwóch porcji tłustych ryb tygodniowo, koniecznie włącz do swojej suplementacji dobrej jakości kwasy tłuszczowe EPA i DHA.

Polecamy również: Ranking Omega-3 - jakie kwasy tłuszczowe omega 3 wybrać?

Resweratrol

Resweratrol jest przeciwutleniaczem występującym naturalnie w skórce fioletowych i czerwonych owoców, takich jak winogrona, maliny i jagody. Można go również znaleźć w czerwonym winie, czekoladzie i orzeszkach ziemnych.

Przyjmowanie suplementu zawierającego resweratrol może zapobiec pogorszeniu się stanu hipokampu, ważnej części mózgu, związanej z pamięcią. Może spowolnić spadek funkcji mózgu związanych ze starzeniem się.

Kofeina

Kofeina jest naturalnym stymulantem znajdującym się w herbacie, kawie i ciemnej czekoladzie. Działa poprzez stymulację mózgu i ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu po wypiciu kawy czujesz się mniej zmęczony i bardziej czujny. Badania wykazały, że kofeina może powodować zwiększenie poziomu energii i poprawę pamięci, czasu reakcji, a także ogólnych funkcji mózgu.

W przypadku większości osób dawki kofeiny wynoszące około 200–400 mg dziennie uważane są za bezpieczne i przynoszą korzystny wpływ na zdrowie. Jednak pamiętajmy, że przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i może wiązać się z efektami ubocznymi, takimi jak poddenerwowanie, nudności i problemy ze snem.

Polecamy również: Kofeina - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Fosfatydyloseryna

Fosfatydyloseryna jest rodzajem związku tłuszczowego zwanego fosfolipidem, który występuje w mózgu. Fosfatydyloseryna wspiera przede wszystkim funkcje poznawcze mózgu. Wpływa na lepszą pamięć, poprawia zdolność uczenia się i koncentrowania na danej czynności.

Badania wykazały, że przyjmowanie 100 mg fosfatydyloseryny trzy razy dziennie, może pomóc w zmniejszeniu związanego z wiekiem pogorszenia funkcji mózgu. Ponadto wykazano, że zdrowe osoby, przyjmujące suplement fosfatydyloseryny do 400 mg dziennie, mają lepsze umiejętności myślenia i lepszą pamięć. Przyjmowanie fosfatydyloseryny może pomóc w nauce języków obcych.

Acetylo-L-karnityna

Acetylo-L-karnityna jest aminokwasem produkowanym naturalnie w organizmie. Odgrywa ważną rolę w produkcji energii. Uważa się, że przyjmowanie suplementów acetylo-L-karnityny poprawia czujność, pamięć i spowalnia utratę pamięci związaną z wiekiem.

Badania na ludziach wykazały, że może to być przydatny suplement spowalniający spadek funkcji mózgu związanych z wiekiem. Może być również przydatny do poprawy funkcji mózgu u osób z łagodną demencją lub chorobą Alzheimera.

Polecamy również: Leksykon suplementacji: Acetyl-L-karnityna

Ginkgo Biloba – miłorząb japoński

Ginkgo biloba to ziołowy suplement, który zawiera glikozydy flawonowe i terpeny, które mają szeroki zakres działania. Miłorząb japoński znany jest przede wszystkim z tego, że poprawia krążenie i rozszerza naczynia krwionośne, poprawia dopływ tlenu i glukozy do mózgu. Uważa się, że poprzez zwiększenie przepływu krwi do mózgu, wpływa na poprawę funkcji mózgu, takich jak skupienie i pamięć.

miłorząb japoński

Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie suplementów z miłorzębu japońskiego może pomóc w zmniejszeniu związanego z wiekiem pogorszenia funkcji mózgu. W jednym badaniu z udziałem zdrowych osób w średnim wieku stwierdzono, że przyjmowanie suplementów z miłorzębu japońskiego pomogło poprawić pamięć i umiejętności myślenia.

Kreatyna

Kreatyna jest substancją, która odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym. Znajduje się naturalnie w ciele, głównie w mięśniach i w mniejszych ilościach w mózgu. Chociaż jest popularnym suplementem, raczej nie kojarzymy jej działania z poprawą funkcjonowania naszego mózgu. Tymczasem suplementy kreatyny mogą poprawić pamięć i umiejętności myślenia, zwłaszcza u osób, które nie jedzą mięsa. Mięso jest bowiem źródłem kreatyny.

Polecamy również: Kreatyny ranking - najlepsza kreatyna

Jedno badanie wykazało, że wegetarianie przyjmujący suplement kreatyny doświadczyli 25–50% poprawy wydajności w teście pamięci. U osób, które spożywają na co dzień mięso, efekty nie będą tak spektakularne. Niemniej warto suplementować kreatynę.

Bacopa Monnieri – bacopa drobnolistna

Bacopa monnieri to roślina stosowana od tysięcy lat. Znana jest jako odżywka dla mózgu, gdyż stosowana była głównie w celu poprawy pamięci, koncentracji, ale także w łagodzeniu stresów i leku.

W badaniach naukowych wykazano, że bacopa monnieri poprawia umiejętności myślenia i pamięć, zarówno u osób zdrowych, jak i osób starszych cierpiących na zaburzenia czynności mózgu. Warto jednak zauważyć, że jak pokazują dotychczasowe badania, tylko długotrwałe stosowanie Bacopa monnieri przynosi wymienione efekty. 

Rhodiola Rosea – różeniec górski

różeniec górki wpływ na mózg

Rhodiola rosea (różeniec górski) często stosowany był w medycynie chińskiej w celu promowania dobrego samopoczucia i zdrowego funkcjonowania mózgu. Wykazano, że osoby przyjmujące Rhodiola rosea odczuwają mniejsze zmęczenie i związaną z tym poprawę funkcji mózgu. Badania pokazały, że różeniec górski może mieć pozytywny wpływ na wiele aspektów zdrowia poznawczego, takich jak pamięć czy koncentracja. 

Podsumowanie

Opisane w dzisiejszym artykule suplementy stanowią solidne wsparcie dla poprawy i ochrony zdrowia mózgu. Należy jednak pamiętać, że wiele suplementów pobudzających mózg będzie najbardziej pomocne dla osób z zaburzeniami psychicznymi (depresja, stany lękowe) lub z niedoborem suplementowanych składników odżywczych.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25954194 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22932777 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25627672 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12519715 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12404081 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1633433 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22017963 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11592123 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15591008 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21061003 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21118604 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14561278 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24252493 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22228617 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26801406 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24856557

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)