Chciałbyś w całkowicie naturalny sposób poprawić swoje samopoczucie i nastrój? Poprawić pamięć i chronić mózg przed rozwojem chorób związanych z wiekiem? Po prostu zacznij się więcej ruszać! To najlepsze, co możesz zrobić dla dobrej kondycji swojego mózgu.

 1. Ćwiczenia aerobowe dobre dla mózgu
 2. Spaceruj każdego dnia!
 3. Najważniejsza kwestia to systematyczność!
 4. Zmniejszenie objawów depresji
 5. Cardio połączone ze wzmacnianiem
 6. Wyniki badania były następujące:
 7. Aeroby a hipokamp
 8. Podsumowanie

Ćwiczenia aerobowe dobre dla mózgu

Przeprowadzono wiele badań, które zgodnie potwierdzają, że ćwiczenia, które podnoszą tętno i powodują, że ruszasz się i pocisz przez dłuższy czas (potocznie zwane ćwiczeniem aerobowym) mają znacząco pozytywny wpływ na mózg i zapewniają wiele korzyści zdrowotnych. Wydaje się, że ćwiczenia aerobowe to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla zdrowia swojego mózgu, nie tylko dla serca.

Spaceruj każdego dnia!

Niektóre z korzyści, jakie wiążą się z ćwiczeniami, odczuwać będziemy od razu po wykonaniu sesji treningowej. Na przykład poprawa nastroju i samopoczucia. By odczuć inne potrzeba więcej czasu. Odczuwalna poprawa pamięci i koncentracji może nastąpić po paru tygodniach regularnej aktywności.

Najlepszym wyborem dla poprawy funkcjonowania mózgu jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych regularnie przez około godzinę dziennie. Jeśli poprawa pamięci i koncentracji jest naszym priorytetem, najlepiej sprawdzą się codzienne spacery po parku, lesie, nad jeziorem czy morzem.

spacer

Najważniejsza kwestia to systematyczność!

Nie porywaj się z motyką na słońce. Nie zaczynaj od razu biegać kilku czy kilkunastu kilometrów dziennie. Jeśli narzucisz sobie od razu zbyt dużo, szybko się poddasz. Zacznij od krótkich, codziennych spacerów.

Zmniejszenie objawów depresji

Jedno badanie przeprowadzone na ludziach cierpiących na ciężką depresję wykazało, że spędzanie 30 minut na bieżni idąc w wolnym tempie przez 10 dni, wystarczyło do uzyskania istotnego statystycznie i klinicznie zmniejszenia depresji. Ćwiczenia aerobowe mogą również pomóc osobom, które nie cierpią na depresję kliniczną. Dzięki nim osoby te odczuwać będą o wiele mniej stresu, gdyż ćwiczenia pomagają obniżyć poziom hormonów stresu takich, jak kortyzol i adrenalina.

Cardio połączone ze wzmacnianiem

Najlepsze wyniki uzyskamy łącząc trening siłowy-wzmacniający z wysiłkami o charakterze wytrzymałościowym i aerobowym. Korzyści dla naszego mózgu przynoszą nie tylko ćwiczenia cardio o niskiej intensywności. Okazuje się, że nasz mózg działa sprawniej również wówczas, gdy dbamy o siłę naszych mięśni.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania na bliźniętach, które 10 lat wcześniej zostały przebadane pod kątem pamięci, zdolności myślenia i siły mięśni nóg. Po 10 latach powtórzono badania. Porównano siłę mięśni nóg sprzed 10 lat ze zmianami w funkcjach mózgu.

Wykazano, że u tych z bliźniąt, które miały silniejsze mięśnie nóg, nastąpił najmniejszy spadek umiejętności jasnego myślenia. U bardziej umięśnionych bliźniąt zaobserwowano średnio 18% lepszą pamięć niż u ich słabszych sióstr.

Przeprowadzono inne badania, w których stwierdzono, że u dorosłych w wieku 60-90 lat chodzenie przez pół godziny 4 razy w tygodniu przez 12 kolejnych tygodni może wzmocnić łączność w regionie mózgu, w którym osłabione połączenia zostały powiązane z utratą pamięci. W pewnym badaniu porównywano wpływ treningu aerobowego, siłowego i HIIT na funkcjonowanie mózgu.

Wyniki badania były następujące:

Bieganie (trening aerobowy) przyniósł największe korzyści poznawcze w zakresie jasności umysłu i zdolności koncentracji.

Trening siłowy (w krótkiej perspektywie czasu) nie przyniósł bezpośrednich zmian w zakresie jasności umysłu. Inne badania wykazały, że trening wzmacniający ma znaczący wpływ na funkcje poznawcze.

Pozytywne efekty treningu HIIT były ciężkie do uchwycenia w powyższym badaniu, gdyż trening ten wprowadzono na koniec, gdy niewytrenowana osoba była już zmęczona poprzednimi jednostkami. W innych badaniach wykazano jednak pozytywne rezultaty, jakie przynosił trening HIIT względem funkcji mózgu.

Aeroby a hipokamp

Naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego ten rodzaj treningu wydaje się poprawiać funkcjonowanie nasze mózgu. W kilku badaniach sugerowano, że może to mieć coś wspólnego ze zwiększonym przepływem krwi, co daje naszemu mózgowi nowe zasoby energii i tlenu.

trening kardio

Inne badanie przeprowadzone ostatnio u starszych kobiet, u których wystąpiły potencjalne objawy demencji, wykazało, że trening aerobowy był związany ze wzrostem wielkości hipokampa, który jest obszarem mózgu zajmującym się pamięcią i uczeniem się. Sugerowano również, że każda osoba w dobrym zdrowiu powyżej 50 roku życia powinna wykonywać co najmniej 45 minut treningu aerobowego przez tyle dni w tygodniu, ile może.

Podsumowanie

 1. Trening o charakterze aerobowym wydaje się mieć najlepszy wpływ na funkcjonowanie mózgu i jasność umysłu,
 2. Aeroby poprawiają ukrwienie tkanek mózgu,
 3. Regularnie wykonywany trening cardio wpływa na zwiększenie hipokampa, dzięki czemu przekłada się na lepszą pamięć,
 4. Regularny wysiłek o niskiej intensywności zmniejsza poziom stresu,
 5. Systematyczny wysiłek aerobowy jest skutecznym narzędziem walki z depresją,
 6. Najlepszym wyborem dla poprawy funkcjonowania mózgu jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych regularnie przez około godzinę dziennie.
Komentarze (9)
RPS1990

"Jeśli poprawa pamięci i koncentracji jest naszym priorytetem, najlepiej sprawdzą się codzienne spacery po parku, LESIE, nad jeziorem, czy morzem."

Co z kleszczami ?

0
gokuson

Lepiej w ogole się nigdzie nie ruszać, a co z autami przechodząc przez pasy? No bez jaj już...

1
RPS1990

Celowo o LESIE napisałem wielkimi literami, bo to właśnie w lesie jest wysokie prawdopodobieństwo "złapania" kleszcza.
Dlatego uważam, że jak już iść do lasu to tylko będąc odpowiednio ubranym - wtedy ryzyko "złapania" kleszcza spada do minimum.

0
seba5700

Jeżeli chcesz nauczyć się pływać - pływasz, a nie machasz na sucho rękami na piasku. Najlepszą skuteczność, jeżeli chodzi o rozwój mózgu daje praca naukowa, rozwiązywanie skomplikowanych problemów technicznych czy też tych dotyczących nauk ścisłych. Nie mogą tu być przykładem lekkoatleci czy inni sportowcy, trenerzy personalni itp, którzy należą do jednych z najgłupszych ludzi na tej planecie. Wystarczy przypomnieć pamiętny narodowy test inteligencji i ostatnie od końca IQ95 kulturystów, lub prace dyplomowe ludzi takich jak Lewandowski...

4
RPS1990

seba5700 - mógłbyś podać linka do tego narodowego testu IQ ? Z chęcią bym poczytał, które grupy osób jak wypadły.

0
asz1974

"Wystarczy przypomnieć pamiętny narodowy test inteligencji i ostatnie od końca IQ95 kulturystów" => W sumie to wcake mnie to mie dziwi. Powiedzenie "silny głupek" nie wzięło się znikąd...

0
KrystianSW

"Zacznij od krótkich, codziennych spacerów."

Jaki sens jest zacząć od spacerów skoro chcesz zacząć biegać czy nie lepiej by było po prostu zacząć od mniejszych dystansów i tempa ?

0
M-ka

Bardzo ciekawy artykuł, tylko dodałabym czym się różni wrodzona inteligencja od polepszania sprawności mózgu na poziomie fizycznym, które na pewno ułatwia i przyspiesza rozwój intelektualny i polepsza pracę mózgu...

Trzydzieści kilka lat temu grałam w szachy i już wtedy na obozach trenerzy kazali nam robić ...przysiady, dotleniać się, spacerować, ruszać itp. - bo to wpływa na pamięć i koncentrację.

0