Na suchość skóry może wpływać wiele czynników, w tym także odwodnienie, procesy starzenia, zmiany sezonowe, alergie oraz niedobory mikroelementów. W zależności od przyczyny, pielęgnuje się ją i leczy różnymi metodami.

Mogą to być lecznicze i nawilżające maści, stosowanie olejków, picie większej ilości wody czy uzupełnianie witamin i minerałów.

Oto podstawowe witaminy i minerały, które pomagają w walce z suchą skórą:

1. Witamina D

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która ma kluczowe znaczenie dla wielu aspektów zdrowia, w tym dla zdrowia skóry.

Witamina D odgrywa integralną rolę w funkcjonowaniu bariery skórnej i wzroście komórek skóry, a także utrzymuje układ odpornościowy skóry, który działa, jako pierwsza linia obrony przed szkodliwymi patogenami. Często niski poziom witaminy D we krwi jest związany z chorobami skóry, w tym z egzemą i łuszczycą, które mogą powodować suchość skóry. Są to choroby, które się leczy, ale bardzo często suplementacja witaminą D łagodzi ich objawy.

Co więcej, niektóre badania wykazały korelację między witaminą D a nawilżeniem skóry. Jedno z nich przeprowadzono na 83 kobietach. Wykazało ono, że kobiety z niskim poziomem witaminy D miały niższą średnią wilgotność skóry, niż te które miały normalny poziom witaminy we krwi. Co ciekawe, wraz ze wzrostem poziomu witaminy D we krwi poprawiała się również wilgotność skóry.

W innym badaniu zaobserwowano, że codzienna suplementacja witaminy D poprawiła nawilżenie skóry. Było to małe badanie przeprowadzone na 50 kobietach, które stosowały suplementację przez okres dwunastu tygodni. 

Czy witamina D pomaga w walce z suchą skórą? Biorąc pod uwagę, jak wiele osób ma niedobory tej witaminy i jak wiele z nich boryka się z suchą skórą, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że owszem ma.

2. Kolagen

Kolagen jest  białkiem występującym w naszym ciele i stanowi 75% suchej masy skóry. Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie suplementów na bazie kolagenu może przynieść skórze sporo korzyści, w tym także zwiększenie nawilżenia skóry czy też zmniejszenie zmarszczek.

sucha skóra

Jedno z badań przeprowadzono na 69 kobietach, które przez okres ośmiu tygodni przyjmowały 2,5-5 gram kolagenu lub placebo, w zależności od grupy. Badanie wykazało znaczną poprawę nawilżenia skóry u osób, które otrzymywały kolagen, w porównaniu do grupy z placebo. Podobne wyniki dało badanie, w którym 72 kobiety przyjmowały 2,5 g peptydów kolagenowych wraz z innymi składnikami, takimi jak witamina C i cynk.

Przyjmowanie kolagenu może być całkiem dobrą opcją w leczeniu problemu suchej skóry.

3. Witamina C

Witamina C to bardzo silny przeciwutleniacz, który jest niezbędny do produkcji kolagenu.  Nic zatem dziwnego, że zwiększenie spożycia witaminy C może poprawić wiele czynników zdrowia skóry, w tym także nawilżenie. Witamina C wchodzi też w korelacje z innymi składnikami, co jeszcze bardziej potęguje pozytywne działanie na rzecz nawilżenia skóry. 

Polecamy również: Cała prawda o witaminie C. Tylko fakty i badania naukowe!

4. Olej z ryb

Olej rybny jest dobrze znany ze swoich właściwości prozdrowotnych. Zawiera kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA) - dwa niezbędne kwasy tłuszczowe, które mają silne właściwości przeciwzapalne i lecznicze. Do ich wielu zalet można także wliczyć pozytywny wpływ na skórę. Suplementy z olejem rybnym zwiększają nawilżenie skóry poprzez wzmocnienie bariery tłuszczowej w skórze.

Niektóre z badań wykazują, że codzienna suplementacja olejem rybnym w dawkach w zakresie od 1 do 14 gram EPA i od 0 do 9 gram DHA, przez okres od 6 tygodni do 6 miesięcy, znacząco poprawia stan skóry u osób z łuszczycą. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, która objawia się łuszczeniem, suchością i pękaniem skóry.

Olej rybny zmniejsza stan zapalny skóry i chroni ją przed uszkodzeniami słonecznymi. Jest to, jak widać, bardzo przyjazny suplement.

Jakie jeszcze suplementy pomagają w walce z suchą skórą?

Oprócz wyżej wymienionych składników odżywczych są jeszcze inne związki, które mogą być skuteczne w walce z suchą skórą. Są to:

Probiotyki – szczególnie bakterie Lactobacillus plantarum, które poprawiają funkcję bariery skórnej i nawodnienie już po ośmiu tygodniach stosowania,

Kwas hialuronowy – znany jest z wielu nawilżających kosmetyków. Zwykle stosowany jest miejscowo w celu poprawy nawilżenia skóry,

Aloes – poprawia wilgotność skóry i jej elastyczność,

Ceramidy – są to cząsteczki tłuszczu, które są bardzo ważne dla zdrowia skóry, także dla jej nawilżenia.

Biotyna - odgrywa istotna rolę w "zdrowiu" skóry

Dodatkowe uwagi

Stosowanie wyżej wymienionych suplementów może pomóc w walce z suchą skórą. 

Wszystkie z wyżej wymienionych suplementów niosą za sobą wiele innych korzyści, dlatego warto po nie sięgnąć, aby utrzymywać swoje ciało w zdrowiu i dobrej kondycji.

Jeśli chodzi o suchą skórę, pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu!

Źródła:

https://www.karger.com/Article/FullText/485132

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900716000770?via%3Dihub

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3475231/pdf/nutrients-04-01213.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6715334/pdf/jcad_12_7_13.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30681787

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/pdf/nutrients-11-02494.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30061538

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4134971/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25179904

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871318/

https://www.karger.com/Article/FullText/454718

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20646083

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213755/pdf/ijms-19-03059.pdf

Komentarze (3)
anubis84

Dobrze też wypada witamina A, można nawet z kapsułki wycisnąć i posmarować spękane miejsca, dobry też jest krem z mocznikiem.

1
Gero6663e

ja się boje moczu AFE XD nie odpada mocznik...pierdykam może jeszcze śluz ze ślimaka XD
ostatnio robi hit tak smarują się kremem co zawiera ten śluz co robak jak idzie zostawia za sobą
Może kiedyś ktoś udowodni że szambo leczy RAKA XD pozdro anubis mordo

0
anubis84

w dziedzinie kosmetyki mnie nic nie zdziwi

0