Na suchość skóry może wpływać wiele czynników, w tym także odwodnienie, procesy starzenia, zmiany sezonowe, alergie oraz niedobory mikroelementów. W zależności od przyczyny, pielęgnuje się ją i leczy różnymi metodami.

Mogą to być lecznicze i nawilżające maści, stosowanie olejków, picie większej ilości wody czy uzupełnianie witamin i minerałów.

Oto podstawowe witaminy i minerały, które pomagają w walce z suchą skórą:

1. Witamina D

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która ma kluczowe znaczenie dla wielu aspektów zdrowia, w tym dla zdrowia skóry.

Witamina D odgrywa integralną rolę w funkcjonowaniu bariery skórnej i wzroście komórek skóry, a także utrzymuje układ odpornościowy skóry, który działa, jako pierwsza linia obrony przed szkodliwymi patogenami. Często niski poziom witaminy D we krwi jest związany z chorobami skóry, w tym z egzemą i łuszczycą, które mogą powodować suchość skóry. Są to choroby, które się leczy, ale bardzo często suplementacja witaminą D łagodzi ich objawy.

Co więcej, niektóre badania wykazały korelację między witaminą D a nawilżeniem skóry. Jedno z nich przeprowadzono na 83 kobietach. Wykazało ono, że kobiety z niskim poziomem witaminy D miały niższą średnią wilgotność skóry, niż te które miały normalny poziom witaminy we krwi. Co ciekawe, wraz ze wzrostem poziomu witaminy D we krwi poprawiała się również wilgotność skóry.

W innym badaniu zaobserwowano, że codzienna suplementacja witaminy D poprawiła nawilżenie skóry. Było to małe badanie przeprowadzone na 50 kobietach, które stosowały suplementację przez okres dwunastu tygodni. 

Czy witamina D pomaga w walce z suchą skórą? Biorąc pod uwagę, jak wiele osób ma niedobory tej witaminy i jak wiele z nich boryka się z suchą skórą, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że owszem ma.

2. Kolagen

Kolagen jest  białkiem występującym w naszym ciele i stanowi 75% suchej masy skóry. Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie suplementów na bazie kolagenu może przynieść skórze sporo korzyści, w tym także zwiększenie nawilżenia skóry czy też zmniejszenie zmarszczek.

sucha skóra

Jedno z badań przeprowadzono na 69 kobietach, które przez okres ośmiu tygodni przyjmowały 2,5-5 gram kolagenu lub placebo, w zależności od grupy. Badanie wykazało znaczną poprawę nawilżenia skóry u osób, które otrzymywały kolagen, w porównaniu do grupy z placebo. Podobne wyniki dało badanie, w którym 72 kobiety przyjmowały 2,5 g peptydów kolagenowych wraz z innymi składnikami, takimi jak witamina C i cynk.

Przyjmowanie kolagenu może być całkiem dobrą opcją w leczeniu problemu suchej skóry.

3. Witamina C

Witamina C to bardzo silny przeciwutleniacz, który jest niezbędny do produkcji kolagenu.  Nic zatem dziwnego, że zwiększenie spożycia witaminy C może poprawić wiele czynników zdrowia skóry, w tym także nawilżenie. Witamina C wchodzi też w korelacje z innymi składnikami, co jeszcze bardziej potęguje pozytywne działanie na rzecz nawilżenia skóry. 

Polecamy również: Cała prawda o witaminie C. Tylko fakty i badania naukowe!

4. Olej z ryb

Olej rybny jest dobrze znany ze swoich właściwości prozdrowotnych. Zawiera kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA) - dwa niezbędne kwasy tłuszczowe, które mają silne właściwości przeciwzapalne i lecznicze. Do ich wielu zalet można także wliczyć pozytywny wpływ na skórę. Suplementy z olejem rybnym zwiększają nawilżenie skóry poprzez wzmocnienie bariery tłuszczowej w skórze.

Niektóre z badań wykazują, że codzienna suplementacja olejem rybnym w dawkach w zakresie od 1 do 14 gram EPA i od 0 do 9 gram DHA, przez okres od 6 tygodni do 6 miesięcy, znacząco poprawia stan skóry u osób z łuszczycą. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, która objawia się łuszczeniem, suchością i pękaniem skóry.

Olej rybny zmniejsza stan zapalny skóry i chroni ją przed uszkodzeniami słonecznymi. Jest to, jak widać, bardzo przyjazny suplement.

Jakie jeszcze suplementy pomagają w walce z suchą skórą?

Oprócz wyżej wymienionych składników odżywczych są jeszcze inne związki, które mogą być skuteczne w walce z suchą skórą. Są to:

Probiotyki – szczególnie bakterie Lactobacillus plantarum, które poprawiają funkcję bariery skórnej i nawodnienie już po ośmiu tygodniach stosowania,

Kwas hialuronowy – znany jest z wielu nawilżających kosmetyków. Zwykle stosowany jest miejscowo w celu poprawy nawilżenia skóry,

Aloes – poprawia wilgotność skóry i jej elastyczność,

Ceramidy – są to cząsteczki tłuszczu, które są bardzo ważne dla zdrowia skóry, także dla jej nawilżenia.

Biotyna - odgrywa istotna rolę w "zdrowiu" skóry

Dodatkowe uwagi

Stosowanie wyżej wymienionych suplementów może pomóc w walce z suchą skórą. 

Wszystkie z wyżej wymienionych suplementów niosą za sobą wiele innych korzyści, dlatego warto po nie sięgnąć, aby utrzymywać swoje ciało w zdrowiu i dobrej kondycji.

Jeśli chodzi o suchą skórę, pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu!

Źródła:

https://www.karger.com/Article/FullText/485132

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900716000770?via%3Dihub

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3475231/pdf/nutrients-04-01213.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6715334/pdf/jcad_12_7_13.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30681787

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/pdf/nutrients-11-02494.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30061538

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4134971/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25179904

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871318/

https://www.karger.com/Article/FullText/454718

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20646083

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213755/pdf/ijms-19-03059.pdf

Komentarze (1)
anubis84

Dobrze też wypada witamina A, można nawet z kapsułki wycisnąć i posmarować spękane miejsca, dobry też jest krem z mocznikiem.

0