Kluczem do utraty wagi i zachowania dobrego samopoczucia jest dbanie zarówno o jakość diety, jak i ilość dostarczanych kalorii. Po pierwsze, wartość odżywcza żywności jest ważna dla ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo niektóre potrawy sycą dużo bardziej, niż inne, co oznacza, że możesz spożyć je w mniejszej ilości i czuć się syty. Na przykład jabłko jest bardziej sycące niż ciasteczko i zdecydowanie mniej kaloryczne i bardziej gęste pod względem odżywczym!

  1. Przyjrzymy się produktom mlecznym
  2. Jak nabiał pomaga kontrolować apetyt?
  3. A co z wapniem?
  4. Inne czynniki
  5. Podsumowując

Jak zapewne wiesz, dwa kluczowe składniki diety są powiązane ze zmniejszeniem apetytu i całkowitego spożycia pokarmu. Mowa o białku i błonniku. Błonnik to składnik diety, który można znaleźć w produktach roślinnych (warzywach, owocach, pełnoziarnistych zbożach), podczas gdy białko występuje zarówno w żywności pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego (mięso ryby, jajka, nabiał, strączki, zboża).

Przyjrzymy się produktom mlecznym

Nabiał nie zawiera błonnika, jest jednak godnym uwagi źródłem białka. Niektórzy eksperci uważają, że produkty mleczne pomagają w utracie wagi, prawdopodobnie dzięki pozytywnemu wpływowi na poziom sytości.

Co zawierają produkty mleczne?

Prawdopodobnie znasz już wachlarz produktów mlecznych. Do nabiału zaliczamy produkty takie jak: ser, jogurt i oczywiście mleko i kefir. Produkty mleczne, w tym mleko, są bogatym źródłem składników odżywczych. Zawierają mieszaninę białek, tłuszczów, cukrów, witamin i minerałów, w tym wapnia. Główne białka mleka to kazeina i białko serwatkowe. Dodatkowo jogurt, będący fermentowanym produktem mleczarskim, zawiera aktywne kultury bakterii, zakładając, że wybierasz taki, który faktycznie ma je w składzie.

Ciekawą pozycją jest kefir, sfermentowany napój mleczny zawierający bakterie probiotyczne, które odgrywają istotną rolę w zdrowiu jelit i mogą być również korzystne dla funkcjonowania układu odpornościowego. Mniej znany jest fakt, że mleko zawiera tryptofan, substancję, która jest prekursorem serotoniny. Serotonina wpływa na nastrój i dobry sen, te z kolei mogą wpływać na apetyt.

Jak nabiał pomaga kontrolować apetyt?

nabiał - apetyt

Możesz pomyśleć, że czujesz się syty po zjedzeniu kawałka sera lub wypiciu szklanki mleka. Ale dlaczego? Po pierwsze, szklanka mleka zawiera około 8 g białka. To ważne, ponieważ białko jest najbardziej sycącym makroelementem, a to pomaga nam ograniczać chęć podjadania. Inne produkty mleczne, w tym ser i jogurt, są również stosunkowo bogate w ten niezbędny makroelement.

Dodatkowo produkty mleczne zawierają białko serwatkowe, które szybko się wchłania. W kilku badaniach wykazano, że białko serwatkowe wiązało się z większym uczuciem sytości i tłumieniem apetytu. Ponadto produkty mleczne zawierają GMP, peptyd aminokwasowy powstały podczas wytwarzania sera. Małe ilości GMP pozostają w gotowym produkcie mleczarskim i są wchłaniane. Badania pokazują, że GMP zwiększa uwalnianie CCK, hormonu hamującego apetyt, wytwarzanego przez jelito cienkie.

Reasumując, to właśnie zawartość białek mlecznych i wspomnianych wyżej peptydów wpływa na sycące właściwości nabiału.

A co z wapniem?

Wapń to minerał, o którym dużo słyszysz, a większość ludzi dostarcza go zbyt mało wraz z dietą. Jednym z powodów, dla których ludzie dodają produkty mleczne do swojej diety, jest zapewnienie spożycia wystarczającej ilości wapnia wraz z produktami mlecznymi.

Wapń można uzyskać również z innych źródeł, w tym z warzyw. W rzeczywistości jedna filiżanka mleka zawiera prawie 300 mg wapnia, czyli nieco mniej niż jedna trzecia zalecanej ilości wapnia do dziennego spożycia. W części badań wykazano, że wapń pochodzący z produktów mlecznych jest korzystny dla utraty wagi.

To, czy wapń pomaga w utracie wagi, może zależeć od tego, ile wapnia znajduje się w Twojej aktualnej diecie. Wydaje się, że ludzie, którzy mają niedobory wapnia i wprowadzą dietę bogatą w wapń, osiągną pewną przewagę pod względem utraty wagi. Jednak ci, którzy już spożywają zalecaną ilość wapnia, nie otrzymują dodatkowych korzyści związanych z utratą masy ciała w wyniku spożywania większej jego ilości.

W jaki sposób wapń może pomóc w kontroli wagi?

Jedno z badań wykazało, że wapń może wspomagać utratę wagi przez inny mechanizm, wiążąc się z tłuszczem w przewodzie pokarmowym i zmniejszając w ten sposób jego wchłanianie. Kolejne badanie wykazało, że wydalanie tłuszczu zwiększyło się 2,5-krotnie u osób spożywających najwięcej wapnia. Inne badanie wykazało, że dieta bogata w wapń przyspiesza utlenianie tłuszczu. Oba te mechanizmy mogą zwiększyć utratę tłuszczu. Jednak nawet w badaniach wykazujących korzyść utraty wagi, efekt jest niewielki. Jest mało prawdopodobne, aby utracić znaczną wagę tylko poprzez zwiększenie liczby produktów mlecznych w diecie. To byłoby zbyt proste.

Inne czynniki

produkty mleczne

Tak więc produkty mleczne mogą być pomocne w kontrolowaniu apetytu, ponieważ zawierają białko, w szczególności białko serwatkowe, a także peptydy takie, jak GMP, które aktywują hormony hamujące apetyt. Ponadto, produkty mleczne potencjalnie mogą pomóc osobom, które cierpią na niedobór wapnia. Niektóre produkty mleczne takie, jak jogurt i kefir, zawierają również probiotyki, dobre bakterie jelitowe.

Polecamy również: Spalacze tłuszczu ranking - najlepszy spalacz tłuszczu

Badania sugerują, że probiotyki wpływają na wchłanianie składników odżywczych, a to z kolei może wpływać na liczbę kalorii, które przyswajamy z pożywienia. Nie możemy ignorować potencjalnej roli, jaką bakterie jelitowe odgrywają w kontroli wagi. W pewnym badaniu wykazano nawet, że flora bakteryjna osób szczupłych i otyłych dość mocno różni się. Tak więc sfermentowane produkty mleczne mogą mieć wpływ na kontrolę masy ciała niezależnie od zawartości wapnia i białka.

Podsumowując

Spożywanie produktów mlecznych może być pomocne, jeśli próbujesz schudnąć, ale korzyści z samego faktu włączenia nabiału do diety będą prawdopodobnie niewielkie. Najlepszym podejściem jest skupienie się na trzymaniu dobrze zbilansowanej i różnorodnej diety, zawierającej dużej ilości owoców i warzyw, a także źródła białka, w tym nabiał.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)