Medytacja to nic innego, jak trening umysłu. Jeżeli nie mamy kontroli nad umysłem, wtedy umysł ma kontrolę nad nami. Wszystko, co na co dzień wpada do naszej głowy, ma wpływ na to, jak myślimy, na nasze emocje oraz zachowanie. Medytacja ma na celu oczyszczenie umysłu z niesłużących nam emocji, daje możliwość przeanalizowania tego, co wpada do naszej głowy oraz nastawia nas pozytywnie do życia i wykonywanych zadań.

Jak medytacja ma się do sportu?

Celem każdego sportowca jest osiąganie jak najlepszych wyników we właściwym momencie. Ta optymalna wydajność nazywana jest "funkcjonalnym zachowaniem sportowców" (FAB) i wymaga nie tylko umiejętności fizycznych, ale także mocnego skupienia umysłowego.

Negatywne myśli, rozproszenie uwagi, letarg oraz dolegliwości fizyczne mogą mieć wpływ na FAB. Dlatego psychologowie sportowi od dawna zalecają stosowanie strategii mentalnych w celu uzyskania przewagi nad konkurencją. 

medytacja w sporcie

Oto jak medytacja może polepszyć wydajność i efektywność w sportach indywidualnych oraz drużynowych.

Redukuje stres

Redukcja stresu ma zasadnicze znaczenie dla optymalnych wyników sportowych. Bycie zrelaksowanym podczas wykonywania zadań, poprawia nasze skupienie i koncentrację, a także zwiększa zdolność do zachowania spokoju i opanowania pod presją. Poprzez konsekwentne praktykowanie medytacji twoje ciało uczy się relaksować w stresujących sytuacjach, budując pewność siebie i pozytywne nastawienie.

Polepsza koncentrację

Kiedy nauczysz się koncentrować na rzeczach istotnych dla wykonywanego zadania, przekonasz się, że twoja zdolność koncentracji polepszy się, zaangażowanie będzie większe, a ty sam będziesz znacznie skuteczniejszy w tym, co robisz.

Pomaga ustabilizować emocje

Jedno z badań (Uniwersytet Utah) wykazało, że ludzie o wyostrzonej świadomości są w stanie lepiej kontrolować swoje emocje i nastrój.

Ogranicza obsesyjne myślenie

Ludzie mają skłonność do obsesyjnego myślenia. Wykazano, że medytacja (Chambers et al 2008) redukuje natłok myśli i zasadniczo pomaga sportowcom wyciszyć wewnętrzne monologi, co pomaga skupić się na teraźniejszości i na wykonywanym zadaniu.

Poprawia wytrzymałość

wytrzyamłość medytacja

Może to być jeden z najlepszych powodów zachęcających do medytacji. Praktyka medytacji wykorzystująca wizualizacje, pozwala zwiększyć wytrzymałość sportową poprzez zmniejszenie odczuwanego wysiłku. Sportowcy, którzy wizualizują osiąganie określonych celów w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami oddechowymi, mogą wytrenować ciało do większej wydajności i siły, A co za tym idzie - wydłużyć czas i efektywność treningów.

Poprawia jakość snu i regenerację

Sportowcy konsekwentnie praktykujący medytację mają zdolność do szybszej regeneracji siły po treningu, a nawet po kontuzjach. Pomimo tego, że trening fizyczny jest dobry, przyczynia się również do wysokiego poziom stresu w ciele oraz do uszkodzeń włókien mięśniowych. Medytacja może skrócić czas rekonwalescencji po wielu typowych urazach sportowych.

Na zakończenie...

Medytacja uczy świadomości, pomaga kontrolować emocje, odczucia i myśli oraz pozwala skoncentrować się na tym, co faktycznie ma znaczenie w danym momencie, a nie na okolicznościach wykonywanego zadania. Dodatkowo wyostrza intuicję i sprawia, że możemy lepiej monitorować otaczającą nas rzeczywistość, co pozwala być bardziej efektywnym i sprawniej wybrać prawidłową reakcję. To wszystko przydaje się zarówno w sportach drużynowych, jak i w sportach indywidualnych, gdzie potrzeba wielkiej koncentracji i precyzji.

Referencje:

Alicia Filley „ Mind over movement: using meditation for performance”

https://www.peakendurancesport.com/endurance-psychology/psychological-aides/mind-movement-using-meditation-performance/

Nathan Last „Meditation for Athletes Improves Sports Performance„

https://www.mentalgritconsulting.com/meditation-for-athletes-improves-performance/

Komentarze (3)
rudek111

Naprawdę? A o czym oni tak medytują?

0
basmann

Sportowcy? Głównie uciekają przed stresem, bo presja Januszy z piwerkiem jest spora

0
Bull

Mając zaj**ista sylwetkę więcej musisz się "nakombinować" towarzysko niż spuchnięty od piwa Janusz.

0