Niekiedy sytuacja życiowa, wykonywany zawód czy nadmiar obowiązków, jakie przed sobą stawiamy, sprawia, że jedyny czas na trening przypada w weekend. Oznacza to, że w skali tygodnia możemy trenować tylko dwa dni, dodatkowo wykonując treningi jeden po drugim, bez dnia odpoczynku. Czy tego typu strategia przynosi jakiekolwiek rezultaty? Czy warto wykonywać trening w weekendy?

Jeżeli spojrzymy na zagadnienie zerojedynkowo, dojdziemy szybko do wniosku, że faktycznie trening w weekendy ma sens choćby z punktu widzenia prozdrowotnego. Na pewno pewna forma ruchu dla naszego ciała będzie dużo korzystniejsza niż nierobienie czegokolwiek. Ciało po tygodniu pracy i obowiązków chętnie zregeneruje się w sposób aktywny, a trening będzie dobrą opcją, aby oderwać się od codziennego stresu.

Jednak jeżeli osoba wykonująca treningi w weekendy oczekuje czegoś więcej, ma na celu redukcję tkanki tłuszczowej czy zbudowanie nieco masy mięśniowej, czy tego typu strategia wtedy będzie uzasadniona? Czy jesteśmy w stanie poprawić wygląd trenując w weekend?

Jaki system treningowy wybrać?

Trenując tylko dwa razy w tygodniu jesteśmy mocno ograniczeni, jeżeli chodzi o wybór strategii treningowej. Niestety zwolennicy splita będą mocno zawiedzeni, gdyż jego przydatność jest mocno ograniczona. Wybór strategii treningowej będzie determinować ewentualne efekty treningowe. Do wyboru mamy FBW, PUSH/PULL lub trening typu góra/dół.

Przykładowy trening typu góra/dół jaki możemy wykorzystać w nasze dwa dni:

Sobota dół ciała

 • przysiady ze sztangą klasyczne rampa 8
 • żuraw 4x8
 • przysiad bułgarski 4x12
 • martwy ciąg na prostych nogach 4x8
 • wykroki chodzone z hantlami 4x12
 • zbieranie grzybków 4x12
 • wyprosty siedząc 3x15
 • uginania leżąc 3x15
 • wspięcia na palce stojąc z obciążeniem 4x20-30

Niedziela góra ciała

 • podciąganie na drążku 4x8
 • wiosłowanie hantlem 4x10
 • ściąganie wyciągu dolnego wąsko neutralnym chwytem 4x12
 • wyciskanie sztangi leżąc 4x8
 • wyciskanie hantli na skosie dodatnim 4x12
 • wyciskanie żołnierskie 4x8
 • wznosy boczne z hantlami 4x15-20
 • pompki na poręczach w wersji na tricepsy 3x10
 • uginanie naprzemienne z hantlami 3x8

Jak rozłożyć treningi?

Mając już wybrany system treningowy, kolejnym kluczowym zagadnieniem, które będzie odpowiadało za to, czy optymalnie wykorzystamy weekend pod kątem sportowym, to umieszczenie wysiłku w porze dnia. Najlepszą opcją by było, gdybyśmy wykorzystali maksymalny czas na odpoczynek pomiędzy dwiema sesjami treningowymi. Oznacza to, że pierwsza sesja treningowa powinna być wykonana w sobotę rano, natomiast trening drugi w niedzielę wieczorem. Taka opcja będzie optymalna pod kątem regeneracji, gromadzenia substratów energetycznych i stymulowania zjawiska superkompensacji.

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na rozkład tego typu, ważne jest, aby zachować minimum 24-godzinny odstęp pomiędzy dwiema sesjami treningowymi.

Podsumowanie

Niestety nie oszukując się wzajemnie, trzeba przyznać, że trening tylko w weekendy nie jest opcją, która pozwoli osiągnąć nam znaczące postępy w budowaniu sportowej formy. O ile da się osiągnąć pewne rezultaty w poprawie wyglądu, o tyle nie mamy co marzyć o formie kulturystycznej. Nie zmienia to jednak faktu, że treningi tego typu wykonywać warto i z powodzeniem można wdrożyć je w życie osoby zapracowanej.

Komentarze (9)
Banan

lepiej potrenować w weekend, niż nie trenować w ogóle - prosta sprawa ;)

0
smutna11

Dokładnie

1
flex1976

Osobiście często trenuje systemem jeen dzien treningu i jeden dzien przerwy . Jeżeli wypada weekend to trenuje , tutaj nie ma żadnego problemu

0
monisa

Dobry artykuł właśnie czegoś takiego szukałam, bo przy dzieciakach to na wiele nie można sobie pozwolić, a jakiś zestaw domowy, bo na siłownie też nie mogę sobie pozwolić przez najbliższe pół roku?

0
Banan

zapraszamy do działu na forum http://www.sfd.pl/Trening_w_domu-f308.html
a tutaj przykładowy schemat treningu w domowych warunkach http://www.sfd.pl/Trening_w_domowych_warunkach-t1135990.html 

0
msoso

Mam dwie prace, łącznie z weekendami, do domu wracam po 20.00, ale mam jeszcze siłę na trening. Przedtem miałam ustalony trening na poszczególne partie ciała 5 dni+ 2 dni regeneracja, były bardzo duże postępy, nie chcę z tego rezygnować.
Moje pytanie: czy zaobserwuję duży spadek w obecnym trybie, gdy będę kontynuować to, co robiłam? Prace nie są męczące fizycznie, a po treningu czuję się zawsze lepiej, ale wiadomo: przez cały dzień traci się trochę energii. Czy powinnam ograniczyć trening do 3 dni w tygodniu?

0
Banan

Wszystko zależy od masy czynników: obecnego celu treningowego, systemu żywienia, suplementacji, także ewentulanie 'dodatkowego wsparcia' itd
Jeżeli czujesz się dobrze, nie jesteś przez system 5x trening przemęczony np. w pracy, nie odczuwasz innych negatywnych skutków to nie ma potrzeby tego zmieniać i możesz dalej trenować w ten sposób, oczywiście dbając o pozostałe w/w czynniki. Zawsze mozna zmienić plan na 4x w tyg lub cyklicznie na 3x by dać odpocząć organizmowi, następnie powrócić do systemu 4-5x wtyg
W razie pytań o trening , zywienie lub suplementację zapraszamy do odpowiedniego działu na forum

0
smutna11

Witam treningi weekendy są dobre, jeśli nie masz czasu
Trenować w tygodniu , najważniejsze jest dieta , i chęci
Do ćwiczeń

1
smutna11

Ja sam trenuje tylko weekendy, bo w tygodniu nie dam rady i jest ok

1