Artykułów na temat „pierwszego razu” na siłowni było wiele, ale dobrze wiemy, że co jakiś czas warto nieco te informacje zaktualizować. Zatem postanowiłeś/as pójść pierwszy raz na siłownię i chcesz dobrze się przygotować i czuć w miarę komfortowo. Z pewnością masz masę pytań i wątpliwości, więc postaramy się ciebie na ten „pierwszy raz” przygotować. 

 1. Po pierwsze, Twój wiek...
 2. Po drugie, karnet czy pojedyncze wejście?
 3. Po trzecie, odpowiedni strój
 4. Po czwarte, dodatkowe akcesoria
 5. Jakie zasady panują na siłowni?
 6. Zapytaj, czy sprzęt jest wolny
 7. Czy możemy ćwiczyć na zmianę?
 8. Nie obrażaj się, kiedy ktoś ci zwróci uwagę
 9. Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych
 10. Poproś trenera o pomoc
 11. Treningi i diety dla zaczynających przygodę z siłownią i zdrowym odżywianiem
 12. Podsumowanie

Po pierwsze, Twój wiek...

Najlepiej sprawdź to w regulaminie siłowni. Zasady mogą się różnić. Zdarza się, że osoby niepełnoletnie mogą ćwiczyć bez żadnych przeciwwskazań, w innych miejscach, jeśli nie ukończyłeś 18 lat, wymagana jest pisemna zgoda rodziców.

Po drugie, karnet czy pojedyncze wejście?

Pierwsze wejście

W wielu miejscach pierwsze wejście jest bezpłatne i to dość kusząca opcja. Możesz przyjść, rozejrzeć się, przetestować sprzęt i dopiero wtedy zdecydować, czy masz ochotę na dłuższą relację z tym właśnie klubem.

Abonament, karnet

siłownia sprzęt

Obecnie najczęściej można spotkać się z tzw. członkostwem. To coś jak abonament — podpisujesz umowę na określony czas, deklarując comiesięczną wpłatę. Są też siłownie, zwykle te mniejsze, gdzie wciąż funkcjonują karnety na ilość wejść lub po prostu na miesiąc bez ograniczeń.

Karty benefitowe

Istnieją także karty benefitowe, które umożliwiają trenowanie w różnych siłowniach. Każda z nich ma wykaz placówek, które ją akceptują. Zwykle jest to bardzo opłacalna sprawa, ponieważ płacisz mniej niż za standardowy karnet i dodatkowo masz dostęp do wielu klubów jednocześnie i możliwość korzystania z wielu różnych aktywności sportowych, nie tylko z siłowni.

Taką kartę można otrzymać w firmie, w której pracujesz, jeśli oferuje ona tego typu benefit. Jeśli jednak jeszcze nie pracujesz, ale jesteś uczniem lub studentem, zorientuj się, gdzie można zdobyć kartę przeznaczoną właśnie dla tej grupy użytkowników.

Po trzecie, odpowiedni strój

Jeśli czujesz, że odpowiedni strój, to jedna z ważniejszych kwestii, a brak supermodnych butów blokuje cię przed pójściem na siłownię, to wiedz, że nie idziesz na pokaz mody, a sala treningowa to nie wybieg. Nie musisz mieć ciuchów z najnowszej kolekcji. Nie musisz wyglądać jak fitness model. Zadbaj o to, żeby mieć czyste obuwie sportowe z płaską podeszwą i wygodny, czysty strój niekrępujący ruchów. To mogą być długie spodnie dresowe, legginsy, krótkie spodenki i do tego bluza lub koszulka.

Po czwarte, dodatkowe akcesoria

Idąc na swój pierwszy trening, nie zapomnij o ręczniku. Większość siłowni wymaga tego, żebyś korzystając ze sprzętu (maszyny treningowej, ławeczki lub maty itp.), podłożył pod siebie ręcznik. Natomiast drugi ręcznik przyda się, jak będziesz brać prysznic. Nie zapomnij zabrać czegoś do picia, no i oczywiście klapek i żelu pod prysznic.

Udało się - jesteś na siłowni! No dobra, spakowałeś się, dojechałeś, przebrnąłeś przez recepcję i oto stoisz przebrany na środku siłowni.

Jakie zasady panują na siłowni?

meżczyzna odkłada ciężary na miejsce

Zawsze odkładaj sprzęt na swoje miejsce

Jeśli korzystasz z hantli, maty, piłki, to pamiętaj, aby po skończonym ćwiczeniu odłożyć sprzęt na swoje miejsce. Dużo lepiej się ćwiczy, kiedy jest porządek i nie musisz szukać drugiej hantli do pary, prawda? Ponadto jest to kwestia bezpieczeństwa. O taki leżący sprzęt łatwo się potknąć, a upadek na twardą hantlę może być naprawdę bolesny.

Przetrzyj sprzęt, z którego korzystałeś

Oczywiście nie chodzi o pucowanie hantelka, ale jeśli dużo się pocisz i krople potu osadzają się na bieżni, na której biegłeś, albo przesunął się ręcznik na ławce i pobrudziłeś ławkę do wyciskania, wówczas wytrzyj to miejsce po sobie. Poszukaj na siłowni specjalnego płynu do dezynfekcji i ręczników papierowych. Sam zapewne nie chciałbyś się kłaść na ławce, na której jest kałuża potu.

Zapytaj, czy sprzęt jest wolny

Jeśli chcesz skorzystać z jakiegoś sprzętu, a widzisz, że obok ktoś stoi i być może z niego korzysta, to nie zabieraj go bez słowa, tylko zapytaj, czy jest już wolny. To dobra praktyka i nic nie kosztuje.

Polecamy również: Savoir vivre, czyli jak się zachować w klubie fitness i na siłowni

Czy możemy ćwiczyć na zmianę?

Czasami na siłowni jest bardzo dużo ludzi, a sprzętu ograniczona ilość. Nie musisz czekać, aż dana osoba skończy wykonywać wszystkie serie danego ćwiczenia. Każdy robi przerwy między seriami, więc dlaczego nie podzielić się jednym urządzeniem? Po prostu podejdź (najlepiej po skończonej serii) i śmiało zapytaj, czy możecie tu ćwiczyć na zmianę. W większości przypadków nie ma z tym żadnego problemu.

Nie obrażaj się, kiedy ktoś ci zwróci uwagę

Osoby, które ćwiczą regularnie na siłowni, bardzo szybko wyłapią nowicjusza. Może się zdarzyć, że taka zaawansowana w treningu osoba zwróci Ci uwagę, że korzystasz z czegoś w nieprawidłowy sposób. Nie obrażaj się, bo to często pomocne wskazówki. A jeśli podejdzie do Ciebie dyżurujący trener i skoryguje technikę, to ciesz się z tej pomocy, bo być może właśnie uchronił cię przed kontuzją.

Polecamy również: 6 najgorszych typów ludzi, którzy ćwiczą na siłowni

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Jeśli widzisz, że ktoś wykonuje serię z dużym obciążeniem, to staraj się nie zachodzić tej osoby od tyłu, nie zadawaj pytań i nie kręć się przed nosem. Możesz ją zaskoczyć, przez co zrobi krzywdę tobie lub sobie. Jeśli chcesz się dostać do jakiegoś miejsca, to obejdź ćwiczącego większym łukiem albo poczekaj, aż skończy i odłoży sprzęt.

Poproś trenera o pomoc

Jeżeli kompletnie nie wiesz, co robić na siłowni, nie wiesz, jak korzystać ze sprzętów, zapytaj, czy jest dostępny trener. W niektórych klubach są dyżury, podczas których można o coś trenera podpytać. W innych może będzie trzeba wykupić dodatkowy trening, ale wiedz, że warto. Wiedząc, jak korzystać ze sprzętów, jak prawidłowo wykonać ćwiczenie, szybko poczujesz większą pewność i załapiesz prawdziwego bakcyla.

Treningi i diety dla zaczynających przygodę z siłownią i zdrowym odżywianiem

Podsumowanie

Pierwszy raz na siłowni wcale nie musi być trudny. Wystarczy, że zadbasz o to, żeby mieć przy sobie wygodny strój i dobre nastawienie. Nie przejmuj się, że jesteś nowy/a i czegoś nie wiesz. Każdy kiedyś zaczynał. Mamy nadzieję, że na wiele z twoich pytań odpowiedzieliśmy, ale jeśli nurtują cię jeszcze inne kwestie, to śmiało zadaj pytanie w komentarzu pod artykułem.

Komentarze (0)