Linki i wyciągi dają nam możliwości utrzymywania stałego napięcia mięśniowego, co przekłada się na nieco inny bodziec, niż ten, który otrzymujemy trenując na ciężarach wolnych. Warto czasem  zaskoczy mięśnie  i "przejść" z hantli czy też sztangi na wyciągi, które potrafią być  wysoce efektywne w treningu małych grup mięśniowych.

Tym razem chciałbym Wam przedstawić 4 ćwiczenia z linkami wyciągu dolnego lub wyciągu bramy, które z powodzeniem wykorzystać  możecie w trening bicepsów.

1. Uginanie przedramion z linkami - 3 serie po 20 powtórzeń

https://www.youtube.com/watch?v=kyyP5l8noSY

Opis: jak możecie zauważyć, sugerowana ilości powtórzeń w serii jest nieco większa, niż w przypadku klasycznego treningu polegającego na uginaniu. Jest to doskonały sposób na to, aby maksymalnie wyczerpać resztki sił mięśniowych po ćwiczeniach z użyciem wolnych ciężarów. Jednak wielu kulturystów wykorzystuje również linki, jako ćwiczenie bazowe, powołując się właśnie na to, że dzięki nim można utrzymywać stałe napięcie mięśniowe. Przedstawiona wersja na filmie pozwala na rozwój całego mięśnia dwugłowego. 

2. Uginanie przedramion w klęku - 3 serie po 12 powtórzeń

https://www.youtube.com/watch?v=00VQMt4Xsys

Opis: ćwiczenie wykonywane w tej pozycji pozwala zaatakować mięśnie dwugłowe pod nieco innym kątem. Zauważyć możemy, że linka wyciągu dolnego jest wtedy przyciągana z niższej pozycji, co również przekłada się na inne wrażenia obciążenia samych mięśni. Co więcej, dochodzi tutaj element blokowania ramion, przez co ćwiczenie jest bardziej izolowane, bo skupia swoją uwagę tylko na uginaniu w stawach łokciowych, nie dając nam pola manewru do powtórzeń oszukanych. Niektórzy trenerzy wskazują również uwagę na to, że mniej stabilna pozycja nie tylko wpływa na mięśnie posturalne. Konieczność utrzymywania stabilnej pozycji ciała wpływa na mięśnie, które trenujemy, dając im silniejszego bodźca. 

3. Uginanie z linkami - 3 serie po 12 powtórzeń

https://www.youtube.com/watch?v=Odz1T8WmDBI

Opis: wykorzystanie linek daje nam większą swobodę ruchu. Dzięki zastosowaniu takiego uchwytu jesteśmy w stanie wykorzystać funkcję supinacji mięśnia, czyli nawracania. Opcja tego typu to możliwość wykorzystania silnej komponenty ruchowej, czyli odwracania przedramienia (tutaj za ruch odpowiedzialny jest biceps), jak i jego głównej funkcji - zgięcia przedramienia.

Ruch powinniśmy wykonywać z dużą starannością, zadbać o czucie mięśniowe. 

4. Uginanie przedramion na bramie - 3 serie po 15-12-12 powtórzeń

https://www.youtube.com/watch?v=d4YaCgGG-so

Opis: ostatnie ćwiczenie w naszym zestawie to uginanie wysokie na bramie, które polega na tym, że przyjmujemy pozycję, jak w kulturystyce - “bicepsy przodem” - i z niej właśnie wykonujemy ruch. Jest to znakomite ćwiczenie dla osób, które chcą swoim bicepsom nadać nieco większej wyrazistości, jeżeli chodzi o szczyty mięśni bicepsów. Co więcej, osoby mające problem z barkami i czujące ból podczas klasycznego uginania, mogą w tej pozycji poczuć ulgę i mają większą możliwość na wykonanie ruchu prawidłowo I bez bólu. 

Komentarze (2)
goodles

U mnie jest specjalny modlitewnik ze sztabkami, to jest bardzo fajne urzadzenie na biceps, o wiele lepiej niż sztanga na modlitewniku.

1
anubis84

u mnie jeszcze inna jest, ręce mogą pracować niezależnie.

1