Nie ulega wątpliwości, że trening siłowy powinien być wykonywany z jak najmniejszą ilością “wspomagania technicznego”. Podczas zawodów trójbojowych, w zależności od federacji, regulamin wymaga, aby to ciało sportowca było wyłącznie tym elementem, który ma styczność ze sztangą, a jego stawy nie były dodatkowo wzmacniane, np. bandażami czy specjalnymi paskami. Jednak, jeżeli nie znajdujemy się na zawodach, a skorzystanie z dodatkowych akcesoriów pozwala nam progresować, podnosić więcej i stawać się silniejszym, to czemu nie skorzystać z tego typu rozwiązań? Co więcej, niektóre dodatki pozwalają na podniesienie bezpieczeństwa naszego wysiłku, co z kolei minimalizuje ryzyko kontuzji.

  1. Roller piankowy
  2. Rękawiczki
  3. Paski do martwych ciągów
  4. Gumy oporowe
  5. Ściągacze na nadgarstki
  6. Bandaże na kolana
  7. Pas treningowy
  8. Pas do podciągania/dipsów
  9. Bandaże ograniczające przepływ krwi
  10. Rękawy kolanowe/łokciowe z neoprenu

W artykule przedstawimy Wam 10 akcesoriów, które można zabrać ze sobą w torbę treningową:

Roller piankowy

Coraz to modniejszy dodatek, który można zauważyć w torbie sportowca. Roller ma za zadanie wspomóc pracę nad mobilizacją stawów, rozbijaniem mięśni, zarówno przed treningiem, jak i w formie tzw. recovery, po jego zakończeniu. Wykorzystanie rollera jest dobrą metodą automasażu, który z pewnością przyniesie ulgę obolałym mięśniom.

Zalety: pozwala szybciej regenerować się mięśniom, poprawia mobilność stawów.

Wady: nieumiejętne korzystanie z rollera zwiększa napięcie mięśniowe i nie ogranicza bólu.

Rękawiczki

Temat rękawiczek treningowych jest tematem kontrowersyjnym w przypadku treningu mężczyzn. Wielu samców alfa uważa, że rękawiczki nie są potrzebne, a jest to bardziej gadżet dla kobiet, które dbają o dłonie. Prawda leży gdzieś pośrodku. Niektóre osoby wskazują na fakt, że wykorzystanie rękawiczek pozwala im pewniej trzymać sztangę w dłoni i ćwiczy im się bardziej komfortowo, zarazem unikając bolesnych odcisków.

Zalety: unikamy odcisków, pewniejszy chwyt sztangi.

Wady: ogranicza czucie ciężaru, niektóre osoby wskazują, że muszą czuć dłońmi sztangę, aby lepiej pracował mięsień.

Paski do martwych ciągów

Wykorzystanie pasków do martwych ciągów ma za zadanie wzmocnić naszą siłę chwytu, tak abyśmy byli w stanie utrzymać sztangę dłużej i wykonać większą ilość powtórzeń w serii. Tego typu rozwiązanie sprawdza się idealnie przy ciężarach, które dwukrotnie przewyższają masę Twojego ciała, gdzie faktycznie potrzebna jest pomoc.

Zalety: pozwalają na trening z większym obciążeniem, jak i wykonanie większej ilości powtórzeń.

Wady: nie rozwijają siły chwytu.

akcesoria treningowe

Gumy oporowe

Gumy oporowe dają nam możliwość wykorzystania zmiennego napięcia podczas wykonywania ruchów. Większość siłowni jest wyposażona obecnie w tego typu rozwiązanie, jednak warto mieć również własną o sile napięcia, jaka nas interesuje, która będzie przydatna do ćwiczeń, jakie preferujemy.

Zalety: urozmaicenie treningu siłowego, zwiększenie możliwości wykonywanych ćwiczeń.

Wady: zbyt słabe napięcie dla osób zaawansowanych, aby sama guma wystarczyła do treningu.

Ściągacze na nadgarstki

Usztywniacze na nadgarstki to opcja dla osób, które podnoszą dość znaczne obciążenia, a ich stawy nadgarstkowe nie należą do najmocniej zbudowanych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie stawu przed nadmiernym zgięciem podczas obciążenia osiowego stawu.

Zalety: chronią staw, pozwalają podnosić większe obciążenie, zwiększają stabilizację.

Wady: jest to stabilizacja bierna, a więc czynnie mięśnie nie pracują, mogą być dodatkowo rozleniwione, gdyż dużą część pracy wykonują usztywniacze.

Bandaże na kolana

Wykorzystanie bandaży elastycznych na kolana ma za zadanie wspomóc utrzymanie stawu, jego stabilizację, zabezpieczenie przed kontuzją. Co więcej, osoby podnoszące naprawdę duże obciążenia zwracają uwagę na aspekt psychologiczny bandaży. Mając wiedzę, że staw jest dodatkowo wsparty bandażami, osoby trenujące nie boją się siadać z dużymi ciężarami.

Zalety: stabilizacja stawu, możliwość podnoszenia większego obciążenia, aspekt psychologiczny.

Wady: stabilizacja bierna.

Pas treningowy

Jest to jedno z najbardziej popularnych akcesoriów treningowych. Pas ma za zadanie chronić nasze powłoki brzuszne przed przepukliną. Co więcej, pozwala na generowanie silniejszego napięcia tłoczni brzusznej, dzięki czemu jesteśmy w stanie generować większą siłę.

Zalety: chroni przed przepukliną brzuszną, pozwala na generowanie większej siły.

Wady: może być przyczyną powstawania przepukliny pachwinowej, ogranicza pracę stabilizatorów tułowia.

Pas do podciągania/dipsów

Wykonywanie podciągania na własnej masie ciała czy też dipsów, będzie skuteczne do pewnego stopnia. Aby dalej progresować, konieczne będzie skorzystanie z pasa, który umożliwia nam zawieszenie obciążenia. Tego typu rozwiązanie jest idealną opcją, aby czerpać dalsze korzyści z ćwiczeń tego typu.

Zalety: możliwość progresowania.

Wady: średni komfort umiejscowienia obciążenia.

Bandaże ograniczające przepływ krwi

Trening z ograniczeniem przepływu krwi należy do zaawansowanych metod wysiłkowych, mających na celu szybsze wywołanie mikrouszkodzeń mięśni. Metoda tego typu zazwyczaj stosowana jest podczas treningu ramion, aby przyspieszyć ich wzrost. Podobnie, stosuje się tego typu dodatek np. podczas treningu mięśni łydek.

Zalety: możliwość wywołania efektu hipertrofii mięśniowej za pomocą małego obciążenia.

Wady: trudność w doborze odpowiedniego napięcia opasek, który daje wymierny efekt.

Rękawy kolanowe/łokciowe z neoprenu

Utrzymanie odpowiedniej temperatury stawów powinno być priorytetem podczas treningu siłowego. Z tego względu dość często widzimy, że nawet przy wysokich temperaturach za oknem, niektórzy zawodnicy korzystają z bluzy z długim rękawem czy spodni treningowych. Tego typu rozwiązanie ma za zadanie utrzymywanie temperatury ciała w optymalnym stadium, aby stawy cały czas były rozgrzane. W takich przypadkach przydają się rękawy z neoprenu, które umieszczamy na łokciach czy stawach kolanowych.

Zalety: utrzymanie stałej, wysokiej temperatury pracujących stawów, chronienie przed kontuzją.

Wady: źle dobrany rozmiar będzie zbyt mocno uciskał struktury stawu, ograniczając przepływ krwi.

Komentarze (4)
RPS1990

Co do rękawic treningowych, to wcale nie powinny być one niczym wstydliwym dla "prawdziwych mężczyzn", w końcu sam Ronnie Coleman swego czasu na niektórych filmikach z własnych treningów miał założone na dłoniach rękawice treningowe, a chyba nikt nie powie, że Ronnie był/jest niemęski.
Jeśli komuś nie przeszkadzają odciski, to może trenować bez rękawic, ale jeśli ktoś chce mieć dłonie całkowicie lub prawie całkowicie wolne od odcisków, to rękawice są jedyną opcją.
Co do pasa treningowego - takiego jak używa się do przysiadów, martwego ciągu, etc, to warto go używać ale przede wszystkim do bicia rekordów, np. sprawdzania swoich "maxów", tzn. ile jesteśmy w stanie maksymalnie wziąć na jedno powtórzenie.
Wtedy pas treningowy jest koniecznością.
Co do gum treningowych, to mogą być one stosowane niezależnie od stopnia zaawansowania jednak u osób zaawansowanych gumy mogą posłużyć jedynie jako uzupełnienie treningu, a nie jako jego podstawa, czyli np. ktoś trenuje z obciążeniem i jednocześnie z gumą, co zapewnia różnicowanie rodzaju oporu w trakcie wykonywania ćwiczenia.

0
TomQ-MAG

zgadza sie, sam nie uzywam rekawiczek, ale od pewnego czasu jak patrze na stan moich dloni to rozwazam powaznie ich zakup

1
RPS1990

Też kiedyś nie używałem rękawic, ale przydają się jeśli ktoś na poważnie traktuje treningi siłowe i wykonuje różne ciężkie ćwiczenia, np. podciąganie na drążku, wiosłowanie, które są niezbędne dla harmonijnego rozwoju sylwetki.
Dawniej robiły mi się odciski, a teraz się nie robią właśnie dzięki rękawicom.
Jeśli jeszcze nie używasz, to polecam!

0
RPS1990

Bardzo dobry artykuł.

0