Trening siłowy, podobnie jak działania dietetyczne, nie ma jednej słusznej drogi. Kulturyści, trójboiści, czy osoby trenujące wytrzymałościowo, różnią się znacznie nie tylko wyglądem, ale i podejściem do samego treningu, który ukierunkowany jest na różne cele. Kulturysta trenuje hipertroficznie, trójboista stymuluje siłę, a wytrzymałościowiec szlifuje wydolność mięśniową.

  1. Powód nr 1 - nie trenujesz siłowo
  2. Powód nr 2 - jesteś przetrenowany
  3. Powód nr 3 - spójność treningu i zaplanowana progresja
  4. Podsumowanie

W artykule skupimy się na trzech głównych powodach, które sprawiają, że nie stajesz się silniejszy, a więc tematyka bardziej dotyczyć będzie powerlifterów, niż rasowych kulturystów, jednak nie oznacza to tego, że adresowana jest głównie do tej grupy, a wręcz przeciwnie.

Powód nr 1 - nie trenujesz siłowo

trening siłowy

Trening hipertroficzny różni się znacznie od treningu typowo siłowego. Stymulacja budowy masy mięśniowej polega głównie na tym, aby powiększać objętość tkanki mięśniowej. Trening siłowy ma za zadanie stymulować układ nerwowy, tak, aby skurcze wywoływały, jak największe zaangażowanie jednostek motorycznych, co przełoży się na silniejszy skurczy i możliwości dźwigania ciężaru.

Co więcej, kulturysta bazuje na ćwiczeniach, które skupiają się szczegółowo na poszczególnych grupach mięśniowych z kolei powerlifter, wykorzystuje złożone ruchy treningowe, tak aby podnosić, jak najwięcej, rekrutując w jednym ruchu kilka grup mięśniowych.

Oczywiście, trening hipertroficzny, również będzie wspomagał przyrost siły, jednak do pewnego stopnia. Aby stać się dużo silniejszym, potrzebować będziesz zmiany treningu i ukierunkowania go na typowe stymulowanie układu nerwowego, co przełoży się na znaczne poprawienie wyników. Zejście z ilością powtórzeń w serii do 5 i mniej może okazać się niezbędnym zabiegiem.

Powód nr 2 - jesteś przetrenowany

Progres jest oznaką, że wykonywane działania dietetyczno-treningowe są optymalne. Zarówno przyrost masy mięśniowej, jak i siły, będzie tutaj odzwierciedlał to, co dzieje się z Twoim ciałem.

O ile brak wyników w progresji obciążenia, zaczyna być sygnałem, że albo zastosowana strategia się wyczerpała, albo Twoje mięśnie wymagają nieco odpoczynku, aby ponownie mogły być doświadczane typowym treningiem pod stymulację nerwową. Umiejętna ocena możliwości własnego ciała cechuje zawodników najwyższej rangi, którzy wiedzą, kiedy należy odpuścić, a kiedy kontynuować trening. Brak wyników może oznaczać, że ora nieco odpocząć i zastosować deload, który pozwoli na ponowną poprawę wyników.

przetrenowany

Powód nr 3 - spójność treningu i zaplanowana progresja

Kluczowymi elementami w budowaniu siły mięśniowej, jest wykorzystanie małej liczby powtórzeń i znacznego obciążenia. Podejmując się wysiłku tego typu, musimy działać konsekwentnie. Oznacza to, że wybierając trening siłowy, który ukierunkowany jest na poprawę siły w głównych bojach, nie powinniśmy go modyfikować poprzez dodanie dodatkowych ćwiczeń, czy dodanie sesji treningowych w skali tygodnia.

Co więcej, progresja obciążenia również powinna być zgodna ze strategią, jaką przyjęliśmy. Oznacza to, że wzrost ciężarów powinien być stopniowy, zaplanowany, a trening niewykonywany na "czują", intuicyjnie. Powinien uwzględniać on wcześniej rozpisany wzrost ciężarów, który z treningu na trening wzrasta na takim poziomie, aby nie dochodziło do znacznego obciążenia układu nerwowego i zahamowania dalszych przyrostów siły.

Podsumowanie

Budowanie siły mięśniowej, wymaga specjalnego podejścia treningowego, które będzie ukierunkowane na stymulację układu nerwowego, tak, aby był możliwy wzrost siły mięśniowej. Dlatego, jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje ciało stało się silniejsze, musisz zaplanować mezocykl treningowy, który ukierunkowany będzie na wzrost siły. Wykorzystanie treningu kulturystycznego pozwoli tylko na przyrosty siły mięśniowej do pewnego stopnia. Jednak, jak zależy Wam na typowej stymulacji nerwowej, czas odejść od starych schematów i przerzucić się na nieco większe ciężary.

Komentarze (3)
natalijka

a artykule brakuje konkretów i przykałdów np. jak układać mezocykle itp. Dla uzupełnienia wiedzy polecammoje tłumaczenie artykułu Wendlera Jima 'Czysta Siła" metoda 5/3/1 . Tutaj http://www.sfd.pl/%5BTRENING%5D_5__3__1_Czysta_Si%C5%82a-t1098562.html 

0
Szczypior.trenuje

Ja to widzę tak ?za mało jesz ,za mało trenujesz ,za dużo trenujesz, źle programujesz trening. Budowanie siły niestety w pewnym momencie wymaga znajomości własnego ciała i wiedzy.

0
homzi84

Jest good artykul tylko dla tych co juz to robia I sa na tym etapie.sam Wiem z Mojego doswiadzczenia Że poprzeczke sie podnosi do gory jesli chodzi o wykonywanie małej ilosci powtorzen z dużym ciężarem i słuchanie co ważne swojego ciała mówię tu o samopoczuciu w danym dniu.barki 3x6 było ciężarem 50 teraz 70plus klata 90 teraz 112 .samo sie niezrobilo a kreatyny jeszcze nie brałem dopiero wezmę i co wtedy.pzdr

0