Wykorzystanie rollera piankowego w sporcie zazwyczaj powiązane jest z działaniem uciskowym, które ma na celu uwalnianie mięśniowo-powięziowe, co w konsekwencji powoduje rozluźnienie napiętych mięśni. Jednak okazuje się, że tego typu nacisk przynosi również pozytywne następstwa dla naczyń krwionośnych dbając o ich zdrowotną kondycję.

Badanie

Naukowcy mając wiedzę na temat tego, że samo rozciąganie wpływa na objętość naczyń krwionośnych, postanowili zbadać również kwestie wykorzystania wałka piankowego - rollera. Badacze z Japonii przeprowadzili eksperyment z 10 osobami w wieku 19 lat, którym mierzono prędkość fali tętna oraz stężenie azotanów i azotynów we krwi.

Badani mieli za zadanie wykonać 15 minutowy masaż z wykorzystaniem rollera o wymiarach 15x91 cm. Masowali oni mięśnie przywodziciele, czworogłowe, pasmo biodrowo-piszczelowe, górną część grzbietu. Po wykonaniu masażu powtórzono badanie prędkości fali tętna, jak i poziomu prekursorów tlenku azotu.

roler piankowy

Wyniki

Wykorzystanie masażu wałkiem przyczynia się do wystąpienia większej ilości prekursorów NO we krwi. Co więcej, zmniejsza opór naczyń, co powiązane jest z ich większym rozluźnieniem.

Wnioski

Wykorzystanie rollera piankowego nie tylko przyczynia się do wsparcia spiętych mięśni, ale i pomaga w utrzymaniu kondycji zdrowotnej naczyń krwionośnych. Jeżeli zależy nam na wsparciu dla układu krwionośnego powinnyśmy wykorzystać około 15 minut masażu tego typu dziennie, aby promować zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23575360

Komentarze (0)